Пізнавальна науково-популярна стаття: (
укр.), (
рос.) <<<===
Цитати для загального уявлення про її зміст:
"... Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦВГД) провів дослідження «Сучасна російська ідентичність: виміри, виклики, відповіді».
Опитування виявило парадоксальні результати. 56% росіян вважають російською територією Крим. Південна Осетія і Абхазія, на думку 30% опитаних - теж Росія. А от російські Дагестан і Чечня, на думку більшості росіян - неросійські.
Дагестанців, чеченців, інгушів своїми вважають тільки 7% росіян. Тоді як українців, які приїхали до Росії, 44% росіян вважають своїми...
Що означають такі дані? По-перше, те, що думку росіян (у разі Абхазії, Осетії та Криму) формує телевізор - слова означають більше, ніж реальність. Це як з недавнім визнанням росіянами озера Байкал символом Росії. Адже це символ, якого на власні очі не бачили 99% росіян.
Третина росіян не зараховує себе ні до яких соціальних груп і відповідає: «Я сам по собі», при цьому 76% вважають себе патріотами. Відсутність групової ідентичності такої великої групи людей означає слабкість реальних соціальних зв'язків, крім вертикальних - з державою...
Нещодавно російське історичне товариство презентувало проект єдиного підручника з історії для шкіл РФ. Замість «монгольського ярма» тепер вирішено, що це була «система залежності руських земель від ординських ханів», події 1917 року будуть називатися в школі «великою російською революцією ХХ століття» (щоб не було образливо, адже і у французів є своя революція), а період культу особистості - «сталінським соціалізмом».
У Росії влада легко може «переназвати» минуле, без нових відкриттів і навіть громадської дискусії. Є потужні традиції не називати речі своїми іменами - одне думають, інше зображують, а третє роблять. Один з російських класиків, Олександр Герцен, писав свого часу, що російський уряд діє як зворотне провидіння - виправляє на краще не майбутнє, а минуле...
Для істориків відгадка - в історії. Загадка російської самобутності відкривається традиційно - походженням народу, умовами, в яких він виник і розвивався тривалий час.
В даний час російські вчені досить активно досліджують й обговорюють у ЗМІ роль угро-фінських народів у формуванні російського етносу. Тим часом, становлення Росії пояснює, куди зникли з білого світу меря, чудь, водь, ямь, фіни, весь, перм, мурома, мещера, Югра, печора і т.д.? Хоча, наприклад, ще й у XVIII столітті під Москвою існували адміністративні райони мері - «Мерські стани».
Територія Ростово-Суздальського князівства XII-XIII ст., З якого й виросла сучасна Росія, повністю збігається з землею народу меря, поширюючись на північ до Білоозеро, вгору за течією Мсти, Мологи, Костроми, Унжа, а на півдні обмежуючись Клязьмою і Москвою- рікою. Власне кажучи, це було князівство мері з найменшим Рюриковичем на чолі, в фіно-угорському морі. Ще російський поет Олександр Блок писав про історію Росії: «Чудь начудила, та меря наміряла».
Однак у масові ЗМІ, підручники ця дискусія майже не потрапляє. Проблема в тому, що, на думку політиків, це не надто престижно. Потрібно, щоб було по-імперському «шикарно», в золоті, і все блищало.
Так само, один час московські великі князі та царі намагалися довести походження свого роду від римських імператорів Августа і Костянтина Великого - це була майже офіційна ідеологія. Потім намагалися вивести родовід з Києва, так що навіть назвали шапку-монголку хана Узбека, подаровану московського князя в XIV столітті на знак залежності. Тепер ми бачимо зміщення акцентів у Золоту Орду, яка вже це «ярмо». Хоча, ймовірно, для народу більш важливо знати не вигадану родовід, будь вона хоч сто разів престижною, а своє реальне походження, ніж вигадувати якихось неіснуючих предків. Замість того, щоб зрозуміти, чим Росія насправді є - а це було б набагато більш конструктивно і з повагою до самої себе, - в Росії намагаються довести, що «ми найкрутіше». Власне кажучи, засобами історії намагаються вирішувати завдання масової психології і психіатрії, замість того, щоб витягувати безпосередні унікальні уроки...
Тим часом, величезну кількість особливостей Росії може бути виведено саме з фінно-угорського спадщини. Російський учений Михайло Покровський вважав, що «в жилах великоросів тече 80% фінської крові». З ним солідаризувався і видатний філолог Володимир Даль: «Що не кажіть, а набагато більше половини земляків наших - обрусілої чудь».
Більшість російських особливостей і відмінностей від інших народів - в тому числі і слов'янських, пояснюється саме тим простим фактом, що слов'яни з'явилися на території сучасної Росії відносно недавно і, очевидно, були в значно меншій кількості, ніж фіно-угорські аборигени. Принаймні, ні про які істотні переселення слов'ян на територію Росії, крім виселення двох слов'янських племен в'ятичів і радимичів з Польщі, історія не повідомляє. Хоча повідомляє про півтора десятки фінно-угорських народів, що вже мали свої міста.
Ніякі літописні дані про переселення слов'ян на землі Центральної Росії не збереглися. Також подив істориків тривалий час викликає те, що «слов'янські переселенці" не заснували нові населені пункти. Може, тому, що цих переселенців була дуже мало?
Секрет у тому, що Росія є радше слов'яномовною країною, а не слов'янською. Слов'яни з'явилися у Заліссі (ядрі сучасної Росії) в XI-XII століттях, і ніхто не може сказати, наскільки масовим було переселення. Зміна мови фінно-угорського населення, який триває й досі, до ХХІ століття, але так досі і не завершилися, не означає зміни населення. Адже мову, і навіть культуру, можна змінити, а гени - ні.
Генетичні дослідження, що останнім часом проводяться російськими науковими інституціями, кожен раз підтверджують практичну ідентичність росіян з фіно-угорськими народами Росії.
Ось як, наприклад, говорить про це член-кореспондент Російської академії наук, професор МДУ, директор Інституту загальної генетики ім. Н.І Вавілова РАН Микола Янковський: «Зараз ми говоримо мовою слов'янської групи, але чи означає це, що у нас велика частина слов'янських генів? Чи не означає? Генетику не зміниш, а мова може змінюватися. І яка частина генів у нас фінська - велика чи невелика - це залежить від того, в якому місці проживають ті люди, які називають себе росіянами. Вони всі говорять російською мовою, але в деяких регіонах частина фінських генів, безсумнівно, більше, ніж частина генів слов'янських ... Відстань від росіян до естонців менше, ніж від росіян до хорватів ». Від перепису до перепису частка фіно-угорських народів у Росії зменшується. Чи не більшість сьогоднішніх росіян - це росіяни в першому, другому і т.д. поколіннях. Причому «процес звернення» у росіяни не завершений і донині. Тих, хто пам'ятає своє походження з «неросіян», в Росії більшість ».
Та й з мовою - не все так просто. Чимало слів російської мови походять з фіно-угорських мов: «пурга», «лох» і тому подібне, як також традиція здвоєних іменників і дієслів - Москва-ріка, «їсти-пити», «стежки-доріжки» тощо. Власне, саме акаюча вимова Центральної Росії - типово фінно-угорське явище.
Досить характерне вивчення власних назв. Більшість назв російських річок нічого не означають для слов'ян - Нева, Волга, Москва, Ока ... Однак багато про що ці назви кажуть фіно-угорським народам.
Назви річок (так звані «гідроніми") найбільш стійкі серед усіх географічних назв. Наприклад, в Україні чимало річок східної та південної України мають або скіфо-сарматські, або тюркські назви. Наприклад, назва Дніпро - скіфсько-сарматського походження, як і інші річки з кореневим Дн-чи Дон-(Донець, Дністер, Дніпро тощо).
Тим часом, практично всі російські міста Центральної Росії, які нараховують більше 500 років історії, мають фіно-угорські назви.
А це набагато серйозніше для дослідження, ніж просто назва річок, оскільки означає, що в цих містах жило населення з відповідною мовою. Просте дослідження карти Центральної Росії допоможе зрозуміти цей факт.
Наприклад, місто Рязань було племінним центром етнографічної групи мордви - ерзі і спочатку називався Ерзянь.
Місто Коломна має цілу низку гіпотез про походження своєї назви, проте всі вони з фіно-угорських мов: «рибна річка», «прикордонна ріка» тощо.
Місто Муром походить від назви фіно-угорського племені мурома і означає "люди на суходолі». Місто Вологда за загальноприйнятою гіпотезою походить від фіно-угорського (вепского) слова "білий", "світлий". Від цього ж слова походить і назва ріки Волга.
Місто Суздаль, згаданий вперше в 1024 році, явно походить від фіно-угорського слова «діви».
Місто Кострома, як і сусідні Толшма, Тотьма, Вохрома, також виводиться з фіно-угорських мов, у якому останній склад "ма" означає "земля" (цікава паралель - сучасний естонський острів Саарема).
Місто Твер в давнину називалося Тіхвер, що з вепского мови перекладається як "тиха, густа вода".
Що стосується назви російської столиці, то найбільш популярними є гіпотези, які виводять назву Москви за аналогом з іншими фіно-угорськими назвами, - Протва, Кушва, Лисьва, Сосва, Нева, Колва, Силва.
Російський історик Ключевський стверджував: «В однієї Ками можна нарахувати 20 притоків, які мали таке закінчення. «Вa» по-фінськи означає вода ». На сьогоднішній день із сучасних фінно-угорських мов назва Москви виводять з коров'ячого броду, каламутною або конопляної річки.
Всі основні типові російські «маркерні» народно-побутові відмінності є насправді фінно-угорськими. Типово фінно-угорськими за походженням є «російські» пісні-коломийки, російський жіночий головний убір «кокошник», російська чоловіча сорочка-косоворотка, парильня, російські постоли, російські пельмені (останнє слово на мові фінно-угорського народу комі означає «хлібне вухо ») ... Якщо порівняти російську народну одяг, то не потрібно ніяких досліджень, щоб побачити, що вона майже тотожна мордовської або марійської, але всі вони різко відрізняються від української. Те ж саме стосується і народної архітектури та кухні.
Навіть культ російських берези і ведмедя мають точно встановлений фінно-угорське походження...
Для вчених очевидно, що росіяни як народ виникли в результаті мовної асиміляції угро-фінських народностей нинішньої Центральної Росії. Визнання цієї простої і очевидної речі не несе жодного негативного контексту - це проста констатація факту. Не приведи Господи думати, що українці краще тільки тому, що є слов'янським народом. Зрештою, фіно-угорські народи, на момент підпорядкування Києву, уже мали власні міста (Рязань, Ростов, Суздаль).
Визнання простої і очевидної речі щодо переважно фіно-угорського походження Росії не несе жодного негативного контексту - це проста констатація факту. Звідси і не буде потрібно пояснювати абсолютно природні речі: чому мордвин Сергій Глазьєв агітує за «слов'янський євразійський вибір», а хант Сергій Собянін є мером столиці «слов'янської» Росії.
Усвідомити цю просту річ з одного боку нелегко, тому що спотворює ідеологеми, яким, не багато і не мало, понад двісті років. «Страшно, що Росія - щось інше, не те, що ми собі придумали», - якось заявив Олександр Солженіцин. Однак факт є фактом - побутова культура і національна психологія росіян значно ближче до фінської, ніж до української...
Розмова про тотожність українців і росіян для багатьох росіян закінчувалися першим знайомством з Україною (вчені Погодін, Трубецькой і т. д.). У той же час, для деяких росіян і досі легше, ніж усвідомити походження власної нації - розповідати, що Михайло Грушевський з австрійцями та поляками навчили української мови простолюддя на всій території від Карпат до Далекого Сходу, зокрема і кубанських козаків, підробили літописі , стародавні графіті, князівські і гетьманські грамоти та створили сотні тисяч українських народних пісень...
Ось, наприклад, як пише фінський дослідник Кай Муррос: «Мене дуже сильно хвилює той факт, що фіни і росіяни фактично є одним величезним нацією ... Визнання фіно-угорського походження могло б допомогти російським по-іншому подивитися на свою ідентичність, але я сподіваюся, що це буде зроблено природно і органічно, тому що дійсно розумію, що штучні ідентичності, начебто HOMO SOVIETICUS, не можуть існувати довго і ведуть в результаті до морального краху. Визнання фіно-угорського походження могло б посилити російську ідентичність найпозитивнішим способом і замість того, щоб бути штучною конструкцією, створеною іноземними інтелектуалами, воно могло б стати природною реалізацією і привести до згоди із самим собою ... Всякий раз, коли я бачу російські картини Костянтина Васильєва, я лише задаюся питанням, як хтось може думати, що ми є різними народами! »...
Як нам (українцям) ставитися до пошуків Росією своєї ідентичності.
По-перше, де це стосується самої Росії, її вибір нас не повинен зачіпати. Хоче Росія відректися від свого фіно-угорського кореня і розповідати про слов'янство, римського імператора Августа, шапку хана Узбека або візантійського імператора Костянтина Великого - це її право. Але тільки там, де це право не перетинається з правом України на свою законну і природну спадщину від Київської Русі.
Якщо на тлі безлічі міст з фіно-угорськими назвами в Росії є кілька слов'янських назв досить старих міст - Ярославль, заснований Великим Київським князем Ярославом Мудрим, та Володимир, заснований Великим Київським князем Володимиром Мономахом, то нас має тішити обставина, що в Росії поважають Київських князів, іменами яких названі обласні центри Володимир і Ярославль. Напевно, ці князі принесли предкам росіян щось хороше, залишивши форпости Київської держави, подібно до того, як Олександр Македонський залишив по всьому світові свої Олександрії. Хочуть поважати київських князів, ченців або просвітителів - нехай поважають, тим більше що є за що.
Однак коли Росія починає називати своїми київських князів, які ніколи не були на території Залісся, (сучасної Центральної Росії) тільки на тій підставі, що Петро I перейменував московитів на росіян - це явний перебір. Він вимагає спокійної і послідовної роз'яснювальної роботи, в тому числі в світі. Зараз не той час, щоб можна було довго приховувати очевидне.
Гірше, коли проблеми Росії стають проблемами її сусідів. Ось як, наприклад, радить вирішувати проблеми російської ідентичності директор Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД) Валерій Федоров: «Ідеальний засіб для зміцнення ідентичності - це зовнішній виклик. Причому екстремально жорсткий, наприклад, війна. Згадайте, коли у нас почалася війна з Грузією в 2008 році, всі раптом відразу відчули себе росіянами і стали пишатися державою. У часи воєн ідентичність міцніє, в часи миру - слабшає. У часи затяжних криз - соціальних та економічних - ще більш слабшає ». Не зайвим буде згадати, що з такими ідеями свого часу Росія почала ряд воєн, включаючи програні Кримську, Японську і Першу світову.
Цікаві і рекомендації щодо зміцнення ідентичності, висловлені головним російським соціологом: «Як формується ідентичність? Єдина мова, єдині права, єдині стандарти, єдиний курс історії в школах, єдині цінності, підтримувані і трансльовані масовою культурою (наприклад, кінематографом) ».
Тому, як говорив ще Ленін, «найважливішим мистецтвом є кіно і цирк». Правда, замість цирку в даний час ТБ. А його вплив у формуванні, не так ідентичності, скільки образу ворога, не варто недооцінювати...
весь текст статті доповнення картами:
попереднє по темі:
- Історія Росії - Московії: Росія як правонаступниця Золотої Орди ... - Росія і Золота Орда - пізнавальне: етнічна карта Росії... - предтеча Росії... а також:
- елементарне... - "Русь - це Україна..." - як боролися з українською мовою останні 100 років? - що розповідають справжні герої... - у боротьбі за ресурси, ареали поширення і впливу: різні погляди на історію: Богдан Хмельницький... - життєпис справжніх героїв: "Дружина Головного командира УПА Наталія Шухевич" ... - лінгвоцид! - http://ukrlife.org/main/evshan/moxel.htm- http://www.ca-c.org/datarus/kadirbaev.shtml - Джек Пеленс (Володимир Палагнюк) «Я - українець, а не росіянин» - Історичний атлас України - Доісторична Україна -спогади ветеранів УПА... - Карпатська Україна - як все відбувалось - про різницю між українськими звуками "и", "е" та російськими "ы", "э"... - "Інший народ" - Карта вишиваної України - Поява російської мови -до статті А. Залізняка "Про історію російської мови"... - "Об истории русского языка"... - що неруського з'явилось в російській мові, і руського - збереглось у мові українській... - близкородственные языки... :)-
"Почему сложилось именно два языка: украинский и белорусский?" - про українське повногОЛОсся... - цікаві факти з порівняльного мовознавства: загадковий суфікс "-ар" - цікаві факти з порівняльного мовознавства: про що свідчить суфікс "-ина" - порівняльне мовознавство: український суфікс "-ач"... - німецько - російське