Північна Македонія - маленька країна площею трохи більше за Миколаївську область. Ця балканська держава, що до падіння комунізму входила до складу Югославії, нині затиснена між Болгарією, Сербією, Косово, Албанією та Грецією.
У її столиці, містечку Скоп’є живе понад півмільйона людей. На жаль, 1963 року тут трапився сильний землетрус, який зруйнував більшість архітектурних пам’яток, після чого місто відбудовували за планом японського архітектора, а вже у наш за проектом «Скоп'є-2014» центр зазнав сильної реконструкції з ухилом на будівництво монументальних пам’ятників, у тому числі Олександру Македонському (висотою під 30 метрів), тріумфальної арки та музеїв/театрів у стилі «дорого-багато».
1-4.
Всі мої закордонні подорожі у одній публікаціїВздовж річки встановили бутафорські кораблі. На фото лише один, але за ним ще один подібний.
5.
Попри відверту гігантоманію та архітектурний кітч трапляються і цікаві скульптури.
6-7.
Окрім того у китайців закупили чергову підробку двоповерхові дабл-деккери.
8.
Готівку для оплати не приймають - треба купувати карточку і класти на неї гроші. Всередині валідатор. Ми натрапляли на контролерів. Разовий квиток коштує 35 денарів (ділимо на 2, щоб перевести у гривні, станом на червень 2019).
9.
Залізь собі на другий поверх і ніби екскурсія.
10.
В околицях Скоп’є є ще одна новомодна цікавинка - хрест Тисячоліття. Збудували його у 2002 році на честь двох тисяч років християнства та власне нового міленіуму.
11.
На вершину протягнули канатку - вартість у обидва боки лише 100 денарів (50 гривень).
12.
З висоти місто сильно не побачиш, проте можна роздивитися оригінальний прапор тепер вже Північної Македонії.
13.
У самому ж місті більшість християнських церков - новобудови і не представляють особливий інтерес. Помітив традицію робити маленькі копії храмів - можливо прийшла з сусідньої Греції, де бачив подібне раніше?
14.
Але все ж душа старовинного Скоп’є збереглася у мусульманському районі Old Bazaar. Більшість його населення - албанці, і в цілому у Скоп’є живе близько 20% представників цього народу. Є також і турецька меншина. Тут найнижчі ціни на сувеніри та найдешевші кафе. Дуже атмосферно!
15-16.
Ми потрапили туди як раз на священний місяць Рамадан - у цей час протягом всього світлового дня мусульмани постяться (нічого не їдять і навіть воду не п’ють), а ввечері сідають і за довгими столами споживають спільну вечерю.
17.
Половина кварталу у цей час вимирає. Та і до того ж тут розташовані у більшості магазини.
18.
Є і закинуті будинки.
19.
Колоритні написи кирилицею.
20-23.
Барбер шоп по-македонськи.
24.
Цей квартал залишив найбільші емоційні спогади про Скоп’є.
25-27.
Можна купити на вагу соняшник чи горішки.
28.
Турецький прем’єр Ердоган та прапори Албанії, Косово та Північної Македонії.
29-30.
Ближче до основного центру квартал Олд базаар оживає.
31.
Саме тут ми і повечеряли. Замовили дві порції головної страви: чевапчичі (смажені ковбаски) та ражніч (дрібний шашлик) з картоплею фрі, салат, чай (принесли у пакетику) та каву по-турецьки. До того нам ще принесли хліб-піту. Віддали 400 денар (200 гривень).
32-33.
А ввечері вже у хостелі ще спробував місцевого пива - «Скопско». Пляшка вартувала 40 денар + 5 денар застава за скло. Це пиво не сподобалося. Не кажу, що погане, але у Болгарії пив набагато краще.
34.
Забув сказати про фортецю - Кале. Тюркські назви говорять, що османське панування лишило слід не лише у кухні.
35.
І ще того вечора була «Ніч музеїв» з безкоштовним входом. Окрім нас там нікого не було. Ми відвідали Музей битви за Македонію та музей холокосту. У першому була незвична подача - скрізь воскові фігури та специфічна музика і діалоги на фоні. І бороди знов вертаються у моду :D.
36.
Окрім Скоп’є з’їздили у каньйон Матка, на озеро в Охрід та побачили друге найбільше місто країни - Бітолу, але про це вже іншим разом.
Ще трохи про колишню Югославію
Прогулянка Любляною - столицею затишної Словенії Знайомтесь! Словенія - слов’янська Швейцарія Golažijada або як розважаються у словенських селах Копер - місто Сонця на березі Адріатики Там, де земля врізається у море або мальовничий Піран Як міг би виглядати Донбас або шахтарське містечко у Словенії Бледське озеро - шматочок раю на землі В каких общагах живут европейские студенты: электронные ключи, чистые туалеты и велопарковки Бохинь - альпійське озеро з кришталево чистою водою Цельє - містечко у самому серці мальовничої Словенії Блукаючи Загребом: місто з висоти, вокзал з базарчиком та стадіон «Максимір» Гостинний Загреб: далекобійник Saša, краватка та люди з минулого на вулицях