Ділюся свіжими практичними порадами щодо подорожі до Вірменії.
Як дістатися?
Ми летіли МАУ з Києва у Єреван - купували квитки за тарифом lowcost за 10 місяців до відправлення. Переліт коштував 1755 ₴ на одного у дві сторони UPD: у червні 2019 тариф lowcost замінили на інший і тепер побідних приємних цін нема. Нещодавно на цьому маршруті почав літати SkyUp.
Аеропорт 24/7: шатл-експрес, валюта та сімки
По прильоту не проблема обміняти валюту - у аеропорту працюють одразу 3 банки (Конверсбанк, Юнібанк, Ардшинбанк) у форматі 24/7. При чому, курс дуже вигідний і не відрізняється від такого ж у місті. Дізнатися його можна
тут онлайн.
Місцева валюта - вірменський драм. З собою краще брати долар або євро - гривні мало де міняють і то за драконівським курсом. За один долар дають 480 AMD (курс на 27.4). Для зручності орієнтуйтеся 1 тисяча драм = 56 ₴ (курс на квітень 2019). У Єревані без проблем приймають картки, але з готівкою все таки зручніше. Була ситуація, що термінал не працював і довелося бігати міняти гроші (на щастя, обмінок у кілька разів більше ніж у нас). Обмінники є у кожному супермаркеті SAS.
У зоні прильоту також можна купити сім-ку оператора MTS Viva Sell. Я брав найдешевшу картку за 1500 драм (85 ₴). У пакеті було 1Гб інтернету (ловив майже у всій країні) та безлім у мережі + СМС. На тиждень вистачило. При купівлі потрібно надати паспорт.
Їдемо у Румунію: як дешево дістатися, де жити, що подивитися і які там ціниІ хоча таксі у Вірменії дешевше ніж у нас, з аеропорту у саме місто більше 15 кілометрів. З недавнього часу курсує цілодобова маршрутка №201. Частота - раз на 30 хвилин, а після 0:00 і до 7:00 експрес курсує кожну повну годину: 1:00, 2:00, 3:00… Відправлення у зворотному боці 0:30, 1:30, 2:30…
Проїзд коштує лише 300 драм (15 ₴). Ми їхали одні у цьому шатлі і без зупинок - водій обганяв по дорозі навіть таксі.
Житло: від 200₴ у окремій кімнаті зі сніданком
Порівнявши пропозиції
AirBnB та
booking.com зупинилися на останньому. Брали окрему кімнату - ціни виходили від 7200 драм (15$ - гостьовий будинок) до 14 400 драм (30$ - готель у центрі міста з власним душем). Це у проживанні з високим рейтингом на букінгу. В усіх у вартість входить сніданок (варене яйце, вірменський хліб, різні види домашніх сирів та бринзи, сосиска, випічка, каша) - можна наїстися на півдня.
Афіни та Санторіні самостійно: Скільки коштує переліт, проживання, їжа та розвагиЯкщо брати ліжко у загальному номері та селитися на околиці (а міський транспорт у Єревані дешевий) - ціна буде нижчою.
Що подивитися: засніжені гори, аутентичні храми та вірменське море
Монастирі початку нашої ери на фоні мальовничих гірських краєвидів, дика природа, смачна та недорога кухня не залишать вас байдужими.
Сам Єреван мало чим цікавий (хоча радимо відвідати музей Параджанова, геноциду вірмен та Матенадаран), а ось в околицях є що подивитися. Більшість з них вистачить на одноденну поїздку, бо базуватися у столиці краще і дешевше.
Відвідайте монастир Хор Вірап і сфотографуйте християнську обитель на фоні величного Арарату (який зараз у силу історичних подій розташований у Туреччині).
Моїм улюбленцем є монастир Нораванк, загублений серед рожевих скель.
За якихось 30 кілометрів від Єревана розташовані дві пам’ятки ЮНЕСКО: язичницький елліністичний храм Ґарні та монастир Гехард.
Список доповнив би озером Севан - який ще часто називають вірменським морем. На пагорбі над водою розташувався прекрасний монастир Сванаванк. І хоча спочатку нам здавалося, що сакральна архітектура швидко приїсться, але згодом зрозуміли - всі храми унікальні по своєму.
Півгодини маршруткою з головного вокзалу Єревану і ви опинитеся навпроти пам’ятки ЮНЕСКО - руїн колишнього храму Звартноц (на його честь названо аеропорт Єревану). У пару кілометрів від нього лежить духовна столиця Вірменії - Ечміадзін (також відома як Вагаршапат).
А ось проїхатися на найдовшій канатній дорозі у світі поїздки одного дня навряд чи вистачить, адже до монастиря Татев з Єревану - 220 кілометрів по гірських і часом розбитих дорогах.
Про найцікавіші місця я ще розповім у блозі згодом.
Як тиждень відпочити у Грузії за 200 євро з перельотом, житлом та їжеюТранспорт: тролейбуси по 2,6₴ та таксі по 11₴
Проїзд у громадському транспорту Вірменії майже копійчаний. Разова поїздка у тролейбусі Єревану - 50 драм (2,6₴) а у метро та маршрутці - 100 драм (5,2₴).
До речі, десь третина автобусів у Єревані складають допотопні «Газелі», а у метро оплата жетонами. Так що якщо хочете потрапити у 90-ті - ласкаво просимо сюди.
Щодо транспорту по країні і до вказаних вище цікавинок, то він здебільшого є і представлений автобусами (залізниця у Вірменії відіграє малу роль). Вартість проїзду у маршрутках слід розраховувати по 10 драм (0,55₴) за кілометр. А це майже удвічі дешевше ніж у нас.
Часто група мандрівників бере таксі і розкидає витрати на 4-х пасажирів.
Таксі є двох типів: по телефону/через додаток та бомбіли на вулиці. Раджу перших, адже їздять по лічильнику: по місту 100 драм/км (5,5 ₴), а мінімальна вартість - 600 драм (33₴) і у цю ціну входять 4 км. Кажуть, у Яндекстаксі ціни стартують від 200 драм (11₴) - вигідно їздити на малі відстані.
Тариф за містом - орієнтуйтеся по 120 драм (6,5₴)/км. З бомбілами краще наперед домовлятися про ціну і сміливо торгуйтеся до позначки 120 драм/км. Ми мали три досвіді з вуличними таксистами один раз проїхали 4 км за 400 драм, інший раз водій відвіз і забрав нас теж за доброю ціною, а один раз просто кинув :(.
Частину маршруту пересувалися автостопом - не чекали більше 10 хвилин. Так як країна бідна, то казали, що грошей не заплатимо - водіїв пригощали українськими солодощами.
Кухня: Женгялов-хац, долма, суп спас та вірменська піца
Поруч із мальовничими горами та стародавньою архітектурою стоїть тамтешня кухня. Вірменія - країна де ми не відмовляли собі у походах по ресторанах. В залежності від страв та закладу середній чек на двох був у межах 2 000 - 5 000 AMD (4 - 11$). Ясна річ, це у кафе куди ходять місцеві і без чогось екстра. Ціни між столицею і провінцією не сильно різняться.
У Єревані обідали у мережі їдалень
Aries Lunch: милий інтер’єр, самообслуговування, є кілька вірменських страв (суп спас, салат табуле) .
Це був з найдешевших закладів. З мінусів - не працюють у неділю і не приймають картки, а після обіду часто немає супів.
Можемо порадити мережу «Ташир Пицца» - вони відкриті не тільки у столиці, але й у малих містах. У них добрі та дешеві овочі: грецький салат 650 драм (1,35$) чи овочі на грилі 750 драм (1,6$).
Меню
є онлайн.
Кава по-вірменські коштує 250 драм (0,5$) а пиво - 600 (1,25$). А ось солодке (дороге і несмачне) чи бургери (фрі немов смажена картопля) я б тут не брав.
Є двох форматів: ресторани та фудкорти - обирайте перші, так як там приємніше сидіти (а ціни ті ж) і є туалет. Декотрі заклади працюють
Альтернативою може бути мережа
Karas. Ціни тут вищі на 20-25%, але у меню є більше страв вірменської кухні: долма чи роли з баклажанів.
У обох мережевих закладах приймають картки і декотрі з них працюють до 3 ночі.
З вірменських страв слід спробувати вірменську піцу Лахмаджо (хлібний коржик на який вкладають фарш та овочі). У закладі
Tun Lahmajo у самому центрі Єревану звичайний коштує 700 драм, а з сиром - 1000, місцевий лимонад - ще 300.
Ще одна аутентична страва - Женгялов-хац. Це запечений хлібний коржик з начинкою із дрібно порізаної зелені. У якості напою беруть тан (кисломолочний напій, рідкіший ніж кефір). У
однойменному закладі один коштує 700 драм.
Попри апетитний вигляд нам не сподобалося.
В цілому по тамтешній кухні можна написати кілька постів. Врахуйте, що часто ціни вказані без обслуговування (+10%) та хліба (його приносять і не запитують), а потім слід буде заплатити, наприклад, 400 драм (майже один долар).
Пиво: Дешеве і добре, але не все
І хоч мені радили спробувати вино, до пива серце більше лежить. Та і розбираюся у ньому краще. У Вірменії був здивований вибором пива - на 3-мільйонну країну кілька його виробників. Я побачив наступні марки: Kilikia (Єреван), Gyumri та Арарат (Гюмрі), Kotayk та Erebuni (обидва з одного заводу у місті Абовян), Александрополь та Dilijan.
Спробувати встиг три пива: Кілікію, Гюмрі та Еребуні. Перші два сподобалися, з помірною гіркотою, а ось Еребуні мав неприємний післясмак і нагадав наші промислова пива: Чернігівське чи Оболонь.
У закладах не скрізь є розливне пиво - приносять пляшку і заморожений келих, мовляв, наливай собі сам. Ціни між магазином і кафе не сильно відрізняються: 370-400 драм проти 550-600 драм.
Розваги: монастирі безкоштовно, пам’ятки ЮНЕСКО по 3$, канатка - аж 15$!
Вхід у всі діючі релігійні споруди - безкоштовний. А ось щоб подивитися на світські пам’ятки ЮНЕСКО слід заплатити: вхід на територію руїн Звартноцу коштують 1300 драм (2,7$), храм у Ґарні - 1500 (3,1$), а ось студентам - у десять разів менше - 125 драм (0,26$).
Квиток у музей Параджанова коштує 1000 драм (2$), у музей манускриптів - 1500 (3,1$). А от музей геноциду - безкоштовний.
Магнітики доволі дешеві. Керамічний коштує 500 драм (1$). А ось найдорожче - канатна дорога у Татев. Квиток у один бік коштує 5 тисяч (10,4$), а у дві - 7000 (15$).
Сувеніри: спеції та сухофрукти
Оскільки у нас була тільки ручна поклажа, то більшість наших сувенірів - враження. Окрім магнітів, купили спеції у супермаркеті та екзотичні сухофрукти, такі як хурма корольок. Кілограм останніх ми знайшли по 4 тисячі драм, тоді як на ринку ГУМ їх продавали по 10.
У скільки обійшлася поїздка
Загальний бюджет на тиждень на одного вийшов у 230 євро з людини. У ціні: переліт, житло, харчування у ресторанах та скромні сувеніри.
Італія: Як недорого дістатися, скільки коштує житло і де спробувати справжнє джелато