Банська Бистриця - миле містечко у самому серці Словаччини

Mar 26, 2019 17:15



Пишу про ББ у ЖЖ. Про Словаччину у нас мало що відомо. Здебільшого згадують гори, які тут просто чарівні. Настав час трохи більше розказати про наших сусідів - Úžasné Slovensko («Чудова Словаччина»).

Зі столицею Братиславою, містечком Тренчин на заході країни та Кошице неподалік українського кордону ми вже познайомились.

Тепер черга за центральною Словаччиною. Місто Банська Бистриця (далі - ББ) є центром однойменного краю (регіону).


Джерело: www.roughguides.com

Здавалося б назва повинна наводити на якісь «лазні» чи «термальні джерела». Але це зовсім не так. Banská Bystrica походить від поєднання двох слів - baňa (шахта), banský (гірничий, шахтний) та місцевої річки Bystrica (швидкий потік).

У Словаччині транспорт по країни не такий зручний, як у Чехії, та і ціни на порядок вище. Сюди ми рушили з містечка Bojnice, відоме своїм замком (про нього згодом).

Спочатку виїхали на околицю іншого гірничого містечка Прєвідза - дорогу де стопити підказував водій автобусу.
На авто довго не чекали - зупинив мікроавтобус. У Словаччині я говорив чеською, а місцеві (попри те що акцент видавав у мені іноземця) відповідали словацькою (яка ближча до українською). Водій говорив якоюсь простою мовою.

Виявилося, що він угорець - у Словаччині (особливо уздовж південного кордону з Угорщиною) 8,5% населення складають мадяри.

Шофер довіз нас на більшу частину шляху і висадив на заправці, де я вже почав питати чи бува хто не їде у ББ. Перші ж люди зголосилися нас підкинути, але збиралися вони якось довго і ми напросилися до іншого водія.

- Я їду на фестиваль. Мої друзі вже там, - розказував він (ім’я вже забув). - У мене бабуся з Ужгороду була, але там я ніколи не був.

З ним ми доїхали до самого центру. Почали підніматися по пішохідній вулиці Dolná. Це - Kostol svätej Alžbety.
1.


Вулиця виправдала свою назву - підйом у гору.
2.


Фасад без пластикових вікон, які там люблять в Україні чи Румунії.
3.


Ось ми дійшли на головну площу міста - Námestie SNP. Назва походить від Словацького національного повстання центром якого була сама ББ. Тодішній «президент» Словаччини (нацисти розділили тодішню Чехословаччину і надали словакам «незалежність», але фактично уряд на чолі з президентом Йозефом Тісо був маріонеткою Гітлера) нагороджував тут гітлерівців, які подавили протифашистське повстання SNP. Але всьому свій час і після перемоги Тісо був засуджений та страчений вже переможцями.
4.


У центрі площі - обеліск воїнам Червоної армії. Попри придушення повстання німцями війна перейшла у партизанську і тривала аж до визволення Словаччини. Зверніть увагу на квіти.
5.


Позолочені літери почали відпадати. Попри звільнення, одна диктатура змінилася іншою несвободою, яка потривала до 1989 року, а у 1993 році Чехословаччина мирно розійшлася з Чехією.
6.


Словацькі містечка - чудова ідея для мандрів влітку. Туристів тут немає відповідно і ціни не загинають. Та і неспекотно тут як у південній Європі.
7.


Після падіння комуністичного режиму площа пережила дві реконструкції - у 94-му та 2013-му. Шикарні ворота будинку Беницьких, що належали угорській родині Беницьких (герб аристократичної родини).
8.


Годинникова вежа та костел Františka Xaverského.
9.


На вежу можна піднятися, що ми і зробили.

- Ви студенти? - запитала нас дівчина. Ми стверджувально покивали головою.

Нормальна ціна була 2€, а так - 1.

На майданчику не було жодних грат, що заважають фотографувати.
Гори у Словаччині виразніші за чеські.
10.


Гори вищі за хмари.
11.


А тут вже місто здається провінційним. Це і не дивно, адже у ББ живе лише 80 тисяч (хоча це шосте за населенням місто країни, як у нас, скажімо Запоріжжя чи Львів).
12.


Увага на деталі.
13.


Вид на площу СНП. Вона доволі здоровезна. Хмарочос на задньому плану - ТЦ «Європа» - символ економічного зростання Словаччини протягом останніх років.
14.


З оглядового у всій красі можна побачити міський замок з барбаканом та костел Діви Марії за ним.
15.


Скільки шпилів.
16.


Костел Františka Xaverského.
17.


Цікаво, що назва угорською Beszterce-bánya. Як бачимо угорці теж звуть шахту «банею».
18.


Відлуння історії.
19.


Основні цікавинки ББ на одній стіні.
20.


На периферійних вулицях нікого. Словаки не люблять просто вештатися без діла, тим паче по знайомих місцях. Пам’ятаю це завжди дивувала мого друга з Польщі, коли він приїжджав до Словаччини чи Чехії. Народ або за містом або у барах.
21.


Житлова забудова і трохи надбудови.
22.


Більш сучасні мікрорайони.
23.


Пам’ятник комуністичної доби.
24.


Залізнична станція у ББ далекувато розмістилася від центру. Всередині це простора будівля з часів ЧССР. Зверніть увагу на вітражі.
25-26.






Хмарочоси маленької Братислави

Братислава: Компактне старе місто, баби, фільм Євротур та чехословак

Кошице: готична катедра, чумна колонна, культурна столиця Європи та пиво за 1€

Тренчин: красень-замок, римські написи на скелі та гостинні словаки
Татранська залізниця: Велика депресія, милі швейцарські вагони та мальовничі гори

Вражаючий Списький замок - найбільша фортеця Словаччини

Оравський град - найбрутальніша фортеця Словаччини

подорожі, Європа, Словаччина

Previous post Next post
Up