Сиділи,думали-куди б це без "заморочок" можна було поїхати на вихідні і вирішили-а чому б не в Білорусію?І згущене молоко там "справжнє" і візи не потрібно і...Підшукав цікавий сайт з інформацією про памятки країни-сусіда,ознайомились,прикинули по часу і зрештою склали маршрут.
Першим пунктом у ньому опинився Несвіж (Нясвіж).Отже,почнемо.
Несвіж-невеличке місто,згадано в літописах 13 століття. Володарем міста у 1492 р. був магнат Петро Кишка. У 1513 р. з його дочкою Анною бере шлюб Ян Радзивілл і місто перейшло до нього з приданим нареченої.
Син Анни та Яна Радзивіл - Микола Радзивілл Чорний у 1547 р. став князем Священої Римської імперії і обрав Несвіж своєю резиденцією.
Аби не подрібнювати володіння, запопадливий Микола Радзивілл Чорний вводить право майорату - передачу майна лише старшому сину. Інші мали стати лицарями - вояками магната чи короля або стати ченцями. Право майорату дало змогу утримати замок в родині Радзивілл до 1939 р.
Несвіжський замок.Головний вїзд
Однією з основних пам'яток Несвіжа, включеною в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО(у 2005 році), являється Палацово-замковий комплекс, що розташувався в північно-східній частині міста і оточений ставками річки Вуха. Перші згадки про Несвіжский замок зустрічаються в літописах 13-го століття. Його власником в ті часи був Юрій Несвижский, що бере участь у битві з татарами на річці Калке в 1224 році. У період з 13 по 15 ст. князі Несвіжа володіли замком на умовах несення військової служби. Тільки у 1492 році Несвіж перейшов князям Кишкам, княжна Ганна з роду яких в 1513 році засваталася з Яном Радзивіллом. Разом з дружиною Ян дістав і замок. Так палац став резиденцією князів Радзивиллов на декілька століть.
У 1583 році(про дату свідчить плита, розміщена над входом в палац) перший ординатор Несвіжа - Микола Христофор Радзивілл Сирітка - виступив ініціатором перебудови палацу, основні роботи по якій були завершені вже на початку 17ст. В ході будівельних робіт дерев'яні стіни були замінені на кам'яні.
Рови та вали-колись для охорони,тепер для декорації
Замок мав форму чотирикутника площею 170 на 120 метрів, був оточений земельним валом з розташованими по кутах бастіонами, водяним ровом(що утворює внутрішнє кільце), досить широкою дорогою і штучними водоймами(що грають роль так званого зовнішнього кільця). Для захисту і оборони споруди вал заввишки метрів до 20 зміцнили каменями, в нім обладнали кам'яні стайні і залишили потайні ходи, у бастіонах розташували арсенали і камори, а з часом по кутах бастіонів збудували чотири оборонні вежі.
Замок Радзивилів
Впродовж декількох років проводилися роботи по розширенню річки Вуха, викопувалися штучні озера, таким чином вийшло, що замок стоїть на своєрідному рукотворному острові, будучи неприступною фортецею.
Будівництвом і особливо зміцненням замку займався сам хазяїн - Микола Христофор Радзивілл Сирітка, що отримав освіту в провідних європейських державах того часу - в Німеччині, Італії, Австрії і Франції.
Водно-спортивна станція на території замкового комплексу
Куртини і бастіони Несвіжського замку були укріплені каменем, по верху валу йшла захищена бруствером дорога.
Упродовж декількох століть Несвіжська фортеця мала важливе воєнно-стратегічне значення. Тут також розташовувалася приватна армія князів Радзивилів - некоронованих королів Великого князівства Литовського. У XVII столітті артилерія замку налічувала більше сотні гармат.
Замок з тилу(сторони озера)
Замок з тилу(сторони озера)
Упродовж всієї своєї історії замок добудовувався і оновлювався: роз'єднані спочатку корпуси перебудовувалися, доповнювалися архітектурними вставками і, нарешті, утворили замкнутий парадний двір. Окрім великого парадного двору в замку існують ще два маленьких - господарський(кінний) і інтимний. Кінний двір розташовувався в південній частині замку, а у валах були влаштовані "підземні" стайні. Третій двір, інтимний, зовсім маленький. Колись він сполучався із зовнішнім світом секретними переходами.
Несвіжський замок
Головний вхід.Над вїздом-герб
У 1706 році, під час Північної війни Несвіжський замок був зруйнований шведами, що господарювали в цих місцях. До 1726 року замок був відновлений. Упродовж усього XVIII століття в замку велися роботи по його відновленню, а потім і розширенню.
Тоді він і набув того вигляду, що мало нагадує середньовічний феодальний замок, який ми бачимо сьогодні : пишна обробка у стилі барокко, ажурні балкони і мініатюрні вежі.
Без мене)
Надалі, в період з другої половини 18 до середини 19ст замкову споруду неодноразово захоплювали війська Росії(це відбувалося в 1764 і 1768 роках, в 1772 і 1773, а також в 1812). Після такої важкої історії свого існування замок все ж повернувся у володіння Радзивиллов. Услід за цим послідувало розширення замку і будівництво самого комплексу, загальна площа якого до 1939 року склала близько 90 гектарів і включала в себе Замковий парк,Старий парк,Новий парк,Англійський парк і Японський сад.
Оборонний рів з водою
Міст-віадук
Упродовж багатьох століть в Несвіжському замку накопичувались величезні художні і історичні цінності. Окрім фамільного золота і срібла, старовинного фарфору і мальовничих полотен старих майстрів тут зберігалася найбагатша бібліотека. У архіві зберігалися практично усі акти Великого князівства Литовського, починаючи з часів Ягайли(Великого князя Литовського і короля польського, кінець XIV століття). У бібліотеці були зібрані рідкісні рукописні і стародруковані видання, історичні документи і грамоти, листи багатьох монархів.
Замок.Західна сторона
Усі ці цінності лягли в основу легенди про "Скарбницю Радзивілів". Вважається, що незлічені багатства Радзивілів що зберігалося у фамільній скарбниці повинні були завжди знаходитися в замку, їх не можна було вивозити звідти навіть в роки військових нашесть. Тому створювалися тайники, про які знали тільки сам князь і його самий довірений слуга.
Краса
Під час вітчизняної війни 1812 року останній князь несвіжской лінії Радзивілів перейшов на сторону Наполеона. При поспішному відступі французів Домінік Радзивілл не встиг забрати з собою усі свої багатства. У Несвіж вступили російські війська - усе князівське добро було відправлене до Росії. Але знаменита скарбниця знайдена не була і відтоді не було спокою любителям забутих кладів. Жертвою їх праць ліг прекрасний парк Альба, що оточував замок.
Внутрішнє подвіря
Багато праці на пошуки скарбу поклали німці і в Першу світову війну і в Другу. У 1941-1944 роках на його пошуки була спрямована навіть спеціальна саперна рота. Але усі зусилля були марні.
Замкове подвіря
У 1939 році, коли в Несвіж "навідалися" війська Червоної Армії, була встановлена радянська влада, а Радзивіли змушені були покинути замок. Після розпаду Радянського Союзу палацово-замковий комплекс перейшов під опіку Мінкультури РБ.
Та навіть в мирний час руйнування не обійшли замок стороною. В ніч з 24 на 25 грудня 2002 року Центральний корпус палацу був охоплений полум'ям. У 2004 році замок почали реставрувати.На сьогодні комплекс відкритий для відвідування..
Криниця на замковому подвірї
Є у Несвіжського замку і свій привид - Чорна Пані, яка бродить безмісячними ночами по темних коридорах палацу. Привид цей - дух Барбари Радзивілл, дружини короля Речі Посполитої Жигимонта Серпня, отруєною, за переказами, матір'ю короля, яка ненавиділа свою невістку.
Двір
Панорама
Король шалено любив свою молоду дружину і намагався викликати дух Барбари в Несвіжському замку, але коли примара явилася, Жигимонт не утримався і обійняв дороге йому видіння, що йому було найсуворіше заборонено робити. Відтоді привид не може покинути замку.
Внутрішній двір замку Радзивілів у Несвіжі
Несвіжський замок належить до кращих зразків магнацьких резиденції, перебудованих в стилі бароко та класицизму.
Рів+вал+стіна
Гулять по території комплексу-одна насолода,-всюди прибрано,красиво,в парку ростуть грибочки,прямо в замковому оборонному рові чоловяга ловить рибу,прогулюються туристи і місцеві...Атмосфера повертає у минуле...
Облагородження території
Гармонія...
Замок не розчарував(забігаючи наперед скажу,-як і все місто)!
Вид від замку на місто(костел і ратуша)
А це вже вид із сторони міста на замок
....і на зумі
Далі буде...