- Ви потребуєте особливих умов?
- Ні, - сказав Їжак, що для нього "особливі умови" - це… приміром… супровід, переклад мовою жестів, пандус, наявність універсальних вказівників, схем транспорту на зупинках, можливість написати і не наражатися щораз на "зателефонуйте на нашу гарячу лінію", шанс не вбитися на надто доброму хіднику...
Але про що це Їжак, а про те, що тоді, після тої бесіди, ваш щирий покірник отримав конверт з майже усім, що стосується участі у цьому вашому ЗНО. Звісно, існували певні сумніви через те, що під час іспиту заборонені хоч які пристрої або їхні складові. Втім, у "інформаційному бюлетені" з конверту в дужках зазначалося, що запекло злочинним є усе:
"крім дозволених виробів медичного призначення, про наявність яких учасник […] повинен повідомити працівникам пункту […] або інструктору в аудиторії до початку виконання сертифікаційної роботи"
Врешті-решт, Їжак поклав, що братиме на іспит геть усі наявні документи, що стосуються його слухового апарату. Якщо докладно, то: посвідчення, довідку, програму реабілітації, посвідчення УТОГ (Українське товариство глухих), гарантійний талон з інструкцією до апарату.
У дуже гарній школі з чудовою українсько-гішпанською - яке файне слово escuela! - вивіскою при дверях в Їжака перевіряв папери сонцесяйний пан, який гортаючи Їжачий пашпорт щиро зрадів:
- О, ви з Донецька! Раді вас вітати! Успіху вам!
Щоправда, коли Їжак повідомив про дещо відокремлену частину свого, значить, тіла, зчинився неабиякий рейвах. Негайно прибігла дуже поважна й сувора пані - ймовірно, з трьома вищими освітами, - яка кілька разів передивилася усю Їжачу бюрократію та спитала:
- А чому ви не зазначили особливі умови?
- А хіба я їх потребую?
- Звичайно! Вам треба отримати дозвіл на використання електронного пристрою! Вас перевірятимуть металошукачем!
Втім, Їжакові суворо наказали по екзекуції… перепрошую… іспиті негайно завітати до Центру оцінювання для з’ясування подальших дій. Опісля трьох годин української мови та літератури, де були навіть рядки з віршів пана Юрка Іздрика та пісні "Океану Ельзи", Їжак без обіду щосили помчав на протилежний край міста, аби там збагнути дедалі прекрасніші речі, що починаються словами "Вам треба…":
- Вам треба піти до вашої лікарні і зробити там висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вам можна користуватись слуховим апаратом під час ЗНО.
Їжак вже на все життя запам'ятає довідку (форма 086-3/о), що в ній конче потрібно зазначити "код умови": 0104 (нуль один нуль чотири) - слуховий апарат.
- Може я просто його вимкну і покладу там, де дозволено лишати речі? - простакувато спитав Їжачок.
- Але ж ви нічого не почуєте!
- Якщо я вірно розумію, там не буде жодних диктантів…
- Але ви не почуєте інструкції!
- Я можу спостерігати роботу губ - це не проблема.
- Ну вам же неважко це зробити! Ходіть до лікарні! - і пані зворушливо про всяк випадок надала Їжакові… міський номер телефону (дивіться роздуми про "гарячі лінії").
О четвертій годині по обіді, якого в Їжака не було, ваш щирий покірник з'явивсь у своєму улюбленому лікарняному кабінеті "Для пацієнтів з порушеннями слуху" (ані в Донецьку, ані в Севастополі про таке навіть не мріяли). Пані сурдоперекладачка здивовано кинула оком на турботливо надруковану "форму 086-3/о" і сказала:
- Ніколи такого не бачила! Торік, щоправда, одна дівчинка - глуха - намагалася зробити якусь таку довідку, тож Хрінчук відмовився. Сказав, що він ніколи такого не робив і не робитиме: він, мовляв, лікар, а не писар. Там треба було вписувати номер слухового апарату…
Їжачок тихо зауважив, що в цій довідці треба зазначити лише "код умови". Нуль один нуль чотири. Пані перекладачка пішла радитися до іншої чудової пані, що в неї дуже романтичне ім’я… щось на кшталт Трудова Експертиза. Пані Трудова Експертиза подивилася на бідолашну "форму 086-3/о":
- Вперше в житті таке бачу! Нащо воно вам треба? Я ж до четвертої години! Чом ви раніше не прийшли?
Отже, вельмишановне панство, ви, певно, зрозуміли, які речі, власне, Їжак робитиме завтра вранці. Щоправда, лікарсько-консультаційна комісія, яка має підписати цю чудову грамоту, збирається докупи лишень щовівторка і щочетверга, себто до наступного іспиту сей папір зробити неможливо.
* * * Барьер языковой * * *
- Вы нуждаетесь в особых условиях?
- Нет, - сказал Ёж, для которого "особые условия" - это… к примеру… сопровождение, перевод на жестовой язык, пандус, наличие универсальных указателей, схем транспорта на остановках, возможность написать и не подвергаться каждый раз этому "позвоните на нашу горячую линию", шанс не убиться на слишком хорошем тротуаре…
Но о чём это Ёж, а о том, что тогда, после той беседы, ваш покорный слуга получил конверт с почти всем, что касается участия в этом вашем ЗНО (Зовнішнє незалежне оцінювання - Внешнее независимое оценивание). Конечно, существовали некоторые сомнения из-за того, что во время экзамена запрещены любые устройства или же их составляющие. Впрочем, в "информационном бюллетене" из конверта в скобках значилось, что преступным есть все:
"кроме разрешённых изделий медицинского назначения, о наличии которых участник […] должен сообщить работникам пункта […] или инструктору в аудитории до начала выполнения сертификационной работы"
В конце концов, Ёж постановил, что возьмёт с собой на экзамен все мыслимые документы, которые касаются его слухового аппарата. Ежели подробно, то: удостоверение, справку, программу реабилитации, удостоверение УТОГ (Українське товариство глухих - Украинское общество глухих), гарантийный талон с инструкцией к аппарату.
В очень красивой школе с чудесной украинско-испанской - какое дивное слово escuela! - табличкой при дверях у Ежа проверял бумаги жизнерадостный пан, который листая Ёжикопаспорт искренне обрадовался:
- О, вы из Донецка! Рады вас приветствовать! Успехов вам!
Правда, когда Ёж сообщил о съёмной части своего, значит, тела, учинился незаурядный шкандаль. Немедля прибежала очень почтенная и суровая пани - вероятно, с тремя высшими образованиями, - которая несколько раз переглядела всю Ёжикобюрократию и спросила:
- А почему вы не указали особые условия?
- А разве я в них нуждаюсь?
- Конечно! Вам нужно получить разрешение на использование электронного устройства! Вас будут проверять металлоискателем!
Впрочем, Ежу сурово приказали опосле экзекуции… извиняюсь… экзамена немедленно посетить Центр оценивания для прояснения дальнейших действий. После трёх часов украинского языка да литературы, где были даже строчки из стихов пана Юрка Издрыка и песни "Океана Эльзы", Ёж без обеда изо всех сил помчал в противоположный конец города, дабы там постичь всё более прекрасные вещи, которые начинаются словами "Вам надо…":
- Вам надо пойти в вашу больницу и сделать там заключение врачебно-консультационной комиссии о том, что вам можно пользоваться слуховым аппаратом во время ЗНО.
Ёж уж на всю жизнь запомнит справку (форма 086-3/о), в коей непременно надобно указать "код [особых] условий": 0104 (нуль один нуль четыре) - слуховой аппарат.
- Может я просто его выключу и положу там, где разрешено оставлять вещи? - смалодушничал Ёж.
- Но вы ведь ничего не услышите!
- Если я правильно понимаю, там не будет никаких диктантов…
- Но вы не услышите инструкции!
- Я могу наблюдать работу губ - это не проблема.
- Ну вам же нетрудно это сделать! Идите в больницу! - и пани трогательно на всякий случай дала Ежу… городской номер телефона (смотрите размышления о "горячих линиях").
В четвёртом часу после обеда, которого у Ежа не было, ваш покорный слуга объявился в своём любимом больничном кабинете "Для пациентов с нарушениями слуха" (ни в Донецке, ни в Севастополе о таком даже не мечтали). Пани сурдопереводчица удивлённо взглянула на заботливо напечатанную "форму 086-3/о" и сказала:
- Никогда такого не видела! В прошлом году, правда, одна девочка - глухая - пыталась сделать какую-то такую справку, так Хренчук отказался. Сказал, что он никогда такого не делал и не будет делать: он, мол, лекарь, а не писарь. Там нужно было вписывать номер слухового аппарата…
Ёжик тихо заметил, что в этой справке надобно обозначить лишь "код [особых] условий". Нуль один нуль четыре. Пани переводчица пошла советоваться к другой чудесной пани, у которой очень романтическое имя… что-то вроде Трудовая Экспертиза. Пани Трудовая Экспертиза поглядела на несчастную форму "086-3/о":
- Впервые в жизни такое вижу! Зачем оно вам нужно? Я же до четырёх часов! Почему вы раньше не пришли?
Так вот, дамы и господа, вы наверняка поняли, что, собственно, Ёж будет делать завтра утром. Правда, врачебно-консультационная комиссия, которая должна подписать сию чудесную бумагу, собирается в кучу лишь по вторникам и четвергам, то бишь до следующего экзамена сей документ сделать невозможно.