Неповторний Порту: небесна плитка азулежу, краєвиди Рібейри, книгарня Гаррі Поттера та портвейн

Jan 26, 2019 08:30



Порту - унікальне місто на півночі Португалії, батьківщина всім нам відомого портвейну. Саме тут розташована книжкова крамниця з фільмів про Гаррі Поттера і роблять дивний бутерброд Франсезінья на основі томатно-пивного соусу.

Назва (зустрічається також Oporto та Porto) промовисто говорить сама за себе - західна частина міста виходить до Атлантичного океану, куди їздить екскурсійній трамвай. Порту не раз очолювало рейтинги найкращих місць для відвідування у Європі - у 2014 та 2017 роках.

Історичний центр занесений у список ЮНЕСКО. Серед португальських міст він нам сподобався найбільше (відвідали Лісабон, Коїмбру, Брагу, Кошта Нова, Авейру та Сінтру). А от природною окрасою №1 для нас став медвежий пляж з крутезними скелями

З Лісабону до Порту можна дістатися літаком або поїздом. Ціни стартують від 9 євро.

Наш маршрут по Португалії

І взагалі почитайте статтю про те як туди дешево дістатися, що подивитися та скуштувати і які тамтешні ціни.

Одразу ж по прибуття захотілося порівняти Порту та Лісабон. І довго не доводилося вишукувати.

Якщо у столиці плитка азулежу небесного кольору (азул у перекладі синій) використовувалась на фасадах житлових будинків і мала абстрактні образи, то у Порту з неї складали цілі картини - на знакових та сакральних будівлях. Найкращий приклад - вокзал Сант Бенту (Estação de São Bento). На картину зображені моменти з історії Португалії.
1.


Церкви (а Португалія доволі релігійна - 70% населення вірять у Бога) так би і не здивували досвідченого мандрівника якби не азулежу. Плитка безперечно надає оригінальності.
2-4.






Палац Пена: королівська резиденція у вигляді яскравого торту
Друга відмінність - у Лісабоні у старому місті трамваї все таки перевозять і місцевих, то у Порту - суто екскурсійні вагончики для туристів при чому, якщо у Лісабоні можна проїхати по денному проїзному, то тут - лише разові квитки за 3 євро.
5.


Розповідати про Порту і показувати можна ще купу фото, але сконцентруємося лише на особливому. Велика перевага міста - велика ущелина тутешньої річки Дору через що не треба підійматися на якусь вежу - все видно і так.
Район Рібейра (Ribeira) - найбільш фотогігєнічне фотогенічне місце Порту.
6.


Дору впадає у Атлантичний океан, котрий звідси за якихось 5 кілометрів і тому його вплив відчувається тут сильно. Крик зранку мартинів (у розмовній мові їх часто кличуть «чайками») нагадував нам що ми у портовому місті.
7.


Португалія: як дешево дістатися, що подивитися та скуштувати і тамтешні ціниОбидва береги річки Дору з’єднує міст Дона Луїша (Ponte Luís I) - своєрідний символ Порту. Ви напевно помітили певну схожість з Ейфелевою вежею і будете праві, адже конструкція побудована за проектом його учня у той самий час (1880-ті роки).
8.

7

Не плутати зі схожим мостом Maria Pia.


Фото: wikimedia.org

По мосту ходять пішоходи, їздять машини та курсує лінія легкого метро (швидкісний трамвай).
9.


До речі, на протилежному березі річки вже інше місто - Віла-Нова-ді-Гайя (далі просто Віла), яка в сукупності з Порту та іншими приміськими зонами утворює агломерацію з населенням у 1,9 мільйонів осіб.

У Вілі сконцентровані переважно промислові будівлі - тут розміщені основні виробники фірм-виробників істинного портвейну (все що за зроблено за межами чітко окресленого регіону річки Дору не може таким зватися), звідки кріплене вино (міцність 17-21%) розвозять вже по всьому світу.
10.


У Вілі теж заманюють туристів, потік яких за останні 10 років збільшився за різними даними від 2 до 4 разів (дякуємо Wizz та Ryan Air-ам) кількома музеями портвейну з дегустацією, дорогими кафешками та канатною дорогою (Teleférico de Gaia) за 9 євро (!).
11.


Але відійшовши від туристичної набережної одразу під мостом можна випити кави за 70 євроцентів і тобі навіть її принесе офіціант без жодних там «плат за нервування сервування» як у Італії. Тільки зараз подумав чому це я тут цукор додаю, коли з ним ніколи не п*ю?
12.


На тому ж таки лівому березі (Вілла) розташований жіночий монастир.
13.


З Віли відкриваються пречудові види на Порту.
14-17.








Лісабон за 9€: доїзд з аеропорту, ретро трамваї, всі фунікулери, ліфт та паром до Христа
Місцеві вже давно втямили, що на туристах можна заробляти і пустили по річці човники і кораблики.
18-19.




До когось приходить муза.
20.


Якщо пройти уздовж річки по стежці (справжні нетуристичні місця) можна побачити зруйновану церкву та міст короля Луїша вже з іншого ракурсу.
21.


Звідси ж можна добре розгледіти середньовічну фортецю Фернандінї (Muralha Fernandina). До неї ж курсує фунікулер - квиток у один бік 2,5 євро.
22.


Район прямо під фортецею бідняцький, але колоритний. Головна вулиця - Густава Ейфеля. Білизна, що сушиться на сонці нагадала Грузію.
23-27.










Весь Лісабон у одному пості: пізнаємо найцікавіші місця столиці Португалії
Повернемося назад у Порту. Головні храми у містах називають доволі просто - Sé. Дата заснування цього кафедрального собору - 1110 рік. Один з найстаріших та найважливіших храмів романського стилю місцевого значення.
28.


Також ви не пройдете повз церкву Клерігуш - насправді це башта, до того ж найвища храмова у Португалії і кажуть що видно з будь-якої точки міста (брехня (!) ). Довгий час вежа слугувала орієнтиром для кораблів, що заходили у порт.
29.


Ратуша - зразок міжвоєнної архітектури. І хоч її будівництво почалося у 1920 році, добудували споруду лише у 1957 році.
30.


Якщо регіональної їжею у Лісабону є десерт паштейш, то в Порту це Франсезінья (Francesinha). Це - ситний бутербродом з шинкою, ковбасою, смаженим м’ясом та сиром. Один португальський іммігрант після життя у Франції захотів адаптувати французький Крок-месьє під місцевий смак. Особливість страви у соусі - томатно-пивному.

31.


Цю цікаву страву ми куштували у колоритному закладі для місцевих. Його ціна - 6 євро (на додачу йшло ще й пиво).
32.


Трохи нижче від кафешки, де їли цей бутерброд - оглядовий майданчик.
33.


Кожен поттероман повинен завітати у книгарню Лелльо (Livraria Lello), де знімали кілька епізодів з відомого фільму. Це наочний приклад як масовий туризм вбиває колоритні місця - людей стільки, що й не пройдеш. Вхід коштував 5 євро (травень 2018), але це ваучер і за нього можна щось купити у книгарні (магнітів нема). Авторитетне видання The Guardian назвало цей книжковий магазин найгарнішим у Європі. У 90-х авторка Гаррі Поттера Джоан Ролінг певний час мешкала в Порту й відвідувала цю книгарню.
34.


Красу можна знайти і у звичайному «МакДональдзі».
35.


Португалію і Британію пов’язує не лише однаковий часовий пояс (мінус дві години від нашого часу), але й спільний військовий союз (кажуть, що найдавніший у світі - 1386 року) - країни ніколи не воювали одна проти одної.
36.




Португалія: як дешево дістатися, що подивитися та скуштувати і тамтешні ціни

Весь Лісабон у одному пості: пізнаємо найцікавіші місця столиці Португалії На прірві Європи: секретний ведмежий пляж на березі Атлантики

Лісабон за 9€: доїзд з аеропорту, ретро трамваї, всі фунікулери, ліфт та паром до Христа Палац Пена: королівська резиденція у вигляді яскравого торту

Порту, подорожі, Європа, Португалія

Previous post Next post
Up