Прикарпатський край асоціюється у вас лише з мальовничими горами та давніми традиціями? Настав час розширити знання про Франківську область і побачити промислового гіганта - найбільшого забрудника повітря у Західній Україні (і третього в Україні (!)) а також дізнатися як у невеликому містечку Рогатин зробили культ своєї землячки Роксолани - встановивши їй пам’ятник та назвавши топоніми.
Попрощавшись з містечком
Галич наш «Жигулік» (дякую тобі, Володя, сподіваюся після твого одруження будемо і далі їздити) виїхав на трасу Н9 Мукачево -
Івано-Франківськ - Львів (у Франику просто «львівська траса») у 2017 році була капітально відремонтована -
водії ставлять їй оцінку «відмінно».
Джерело: www.4sg.com.ua
Вже здалеку ми побачили зловісні труби з яких валив чорний, як попіл, дим - це була Бурштинська теплоелектростанція (ліворуч шматок згаданої вище траси).
1.
ТЕС працює на вугіллі (як допоміжне паливо використовується мазут та газ). З 12 енергоблоків 2-3 виробляють електрику на експорт. У 2017 році Бурштинську ТЕС визнали найбільш «брудною» в Україні -
більше викидів у повітря від металургійних комбінатів у Маріуполі та Кривому Розі.2.
У місцевих пабліках розпосюджують таку сумну картинку.
Група
Humanity4Life Станція належить компанії
Ахметова - «ДТЕК Західенерго». На ній працює майже 3 тисячі осіб, тоді як у містечку Бурштин живе 15.
3.
Будівництво ТЕС у 60-х роках стало новим імпульсом для розвитку Бурштину, яке до того часу встигло втратити статус не тільки райцентру, але й міста.
Побачена вздовж траси частина Бурштину не вразила - типові 4-5 поверхівки радянської доби.
А у далекому 1837 році за матінки Австрії містечко виглядало доволі мило.
Джерело:
wikimedia.org Ми вже думали, що навіть і зупинятися не будемо, як побачили АТБ Костел Святої Трійці. Історія храму типова для сакральних споруд в українській частині Галичини - спорудження, пожежі, двій війни, закриття при Сталіні, перетворення на склад, повернення римо-католицькій громаді і нарешті відновлення.
4.
У кількох метрах, знов таки, вздовж тієї ж «львівської траси» (у місті лева напевно кажуть «франківської траси») - споруда незвичної форми. Спочатку я визначив її як синагогу і не помилився. Тепер тут поліклініка шкірвен диспансеру.
5.
Про численну колись юдейську громаду нагадує тепер єврейський кіркут (кладовище), але на нього вже не було часу, адже нас чекала Роксолана і до неї треба було встигнути до темряви.
Отже наступним пунктом програми став Рогатин - «голова» Франківської області і її найбільш північний райцентр.
Джерело: www.4sg.com.ua
Дослідження 8-тисячного містечка розпочали з центральної площі, через яку теж проходить славна франківська/львівська траса.
Місцеві вирішили вшанувати свою славну землячку Ольгу Сумську Роксолану - дружину султана Османської імперії. Кажуть, що Гюрре́м Султа́н була донькою тутешнього священика. Тепер одна з найвідоміших жінок України. Їй вдалося поставити на трон свого сина Селіма Другого. Ось такі у нас жінки!
6.
В центрі площі Роксолани - Роксолана.
Насправді ж це типова Ринкова площа, яких багато на Галичині. Слід відзначити що відремонтована і приємна - привіт
Копичинці з розбитим асфальтом і радянській столовці у центрі їхньої площі.
7-9.
І ніби будинки без ліпнини, але відремонтовані з балкончиком та підсвіткою траси.
10.
У Рогатині все компактно - тут же римо-католицький костел Святого Миколая. Суміш готики та ренесансу.
11.
Греко-католицька громада може похизуватися церквою Різдва Богородиці. І хоча припускають, що поява храму стосується XVIII століття старовинним він зараз не виглядає. Чи вам він таким здається?
12.
Єдина зовнішня деталь привернула увагу - портал.
13.
У центрі встановили інформаційні щити і порадили відвідати дерев’яну церкву Святого Духа. Судячи по фото храм достойний. Але вже стемніло і ми б не оцінили його краси - так що познімкуйте за нас.
14.
Джерело:
wikimedia.org Враховуючи стрімку інфляцію нині 3 гривні за квиток виглядає дуже смішної ціною. А пригадую у шкільній їдальні брав 50 копійок і за 25 купував вергун та за 3 копійки чай (пригадуєте який у 90-х міг бути чай?). Ех, були ж часи :D Наука - не зберігайте гроші у банці - інвестуйте, хоча б у подорожі.
15.
Ну а далі була розбита дорога у
Бережанах і приїзд до Файного міста.
Stanisławów, Stanislau або просто Франик Затишна Коломия: Музей Писанки, аристократичні вілли та охайні будинки Карпати у власне задоволення: незаймана природа, дикі лісові ягоди та гуцульська кухня Давній Галич: купці - караїми, австрійський міст та судноплавство на Дністрі