Після мандрів по Румунії я вирішив поділитися інформацією про
тамтешню залізницю.
На цей раз я розкажу про залізничний пасажирський транспорт у Грузії, який представлений перевізником GR (Georgian Railways) - საქართველოს რკინიგზა.
Куди їздить?
На
офіційному сайті представлена схема, яка охоплює майже всю країну.
Втім, у реалі частина лінії не працює (в Абхазію, де підірваний міст) або ж використовуються лише для вантажів (ділянка від Боржомі до Ахалціхе, Тбілісі - Телаві чи Зугдіді - Джварі).
Більш реальною картою внутрішніх схем є магістральна лінія від Тбілісі до Батумі з відгалуженнями до Кутаїсі (друге за величиною місто країни, куди прилітає WizzAir), Зугдіді (ворота у гірську Сванетію і у її центр - Местію) та порт Поті.
Схема з сайту www.advantour.com
Плюс регіональні лінії, куди їздять лише приміські поїзди: Боржомі, Руставі, Садахло (кордон з Вірменією), Гардабані (кордон з Азербайджаном) та кілька інших.
З прямого
міжнародного руху - поїзди з Тбілісі на Єреван та Баку, та літній склад Батумі - Єреван.
Є ще діюча вузькоколійка, але вона скоріш буде цікава любителям залізниці, ніж буде засобом для пересування.
Між аеропортом та головним залізничним вокзалом Тбілісі курсує поїзд, але ходить він два рази на день.
Дорогий Інтерсіті, старий добрий плацкарт та модернізовані електрички
Система схожа з українською: швидкий інтерсіті (у тому числі нічні сидячі) з швейцарськими поїздами Stadler KISS, нічні поїзди (плацкарт, купе та СВ) і модернізовані (хоч і повільні) електрички.
Останні пофарбовані у кольори грузинського прапору.
Проїзд у таких приміських поїздах фіксований: відстань до 50 км - 1 ларі, а у другій тарифній зоні (більше 50 км) - 2. Наприклад, у поїзді Озургеті-Батумі - 1 ларі (при купівлі у касі - 0,8 ларі, 1$ = 2,47 ларі), а у поїзді Тбілісі-Боржомі - 2 ларі. Салон приємний.
Хоча туалети такі самі трешові.
Квиток придбаний у касі виглядає так:
Якщо не встиг купити на вокзалі (або немає каси) - купуй в автоматі, де приймають монети в 1 та 2 ларі.
Та отримуй такий квиток-чек.
Під час руху провідник перевіряє квитки і надриває їх. На кінцевій станції він забирає всі монети з автомати, ніби виграш у казино.
Таким чином, маючи єдиний тариф на проїзд та усунувши оплату безпосередньо провіднику, можна краще контролювати гроші.
Ціни: плацкарт майже 2,5 рази дешевше Інтерсіті
Ціни на GR доволі демократичні: плацкарт на єдиний у Грузії нічний пасажирський поїзд Тбілісі - Озургеті та Тбілісі - Зугдіді коштує 8,5 ларі (інтерсіті Тбілісі-Батумі у 2-му класі - 20 ларі), купе - 18 ларі, а СВ - 30.
Цікаво, що вартість майже не змінюється у залежності від відстані. Наприклад, за проїзд Тбілісі - Горі (трохи більше години у дорозі) віддасте тільки на 1,5 ларі менше - 7.
Актуальний розклад дивіться на сайті
Досвід показав, що найкраще дізнаватися розклад на сайті - там він найактуальніший та оновлюється. Бо, наприклад, на станції Озургеті висів розклад за грудень 2016 року, а на станції Мцхета його взагалі не було.
Хоча на станції Боржомі вдалося знайти актуальний графік.
До речі, розклад (включно російською чи англійською) по кожній станції є лише для міжнародних та пасажирських поїздів, але тут слід обирати спочатку початкову і кінцеву станцію і вже потім клацати на номер поїзда. Зверніть увагу, що пропонується не ціла доба, а час з 0.00 до 12.00 та 12.00 до 24.00!
Для приміських поїздів (електричок) є лише відправлення з кінцевих станції у розділі
Общий график поездов. Де купити квитки
Про придбання квитків на приміські поїзд я вже писав, а нічні пасажирські поїзди та інтерсіті, можна купити як у касі, та і через інтернет (пройшовши попередньо просту реєстрацію), оплативши гривневою карткою (комісія буде 0,5% за послуги грузинського банку).
Вам видадуть ось такий квиток.
Його з паспортом слід показати провіднику при посадці.
Особливості
1. Постіль та чай (окроп) у плацкартних поїздах відсутні. Народ бере з собою ковдри або просто спить на м’яких полках.
2. Не всі працівники GR знають російську чи англійську. Тому будьте готові.
3. У нічних плацкартах доволі безпечно - перед поїздкою поїзд обходять поліцейські. П’яних і агресивних (у тому числі агресивно гостинних, які так і хочуть тебе чимось пригостити) я не бачив. А от хлопці, що серед ночі грають у карти можуть вам дошкуляти.
4. На основних станціях встановлені ось такі інформаційні табло.
5. Більшість вокзалів, попри приємний фасад, всередині порожні.
Якщо у вас є питання - лишайте їх у коментарях.