Королевський королівський замок

Jan 13, 2022 19:39

Якщо доля колись занесе вас у Виноградів, а там і на руїни замку Канків, слід пам’ятати, що його огляд зручно поєднати з відвідуванням іще одного замку в сусідньому Королево, що на вісім кілометрів східніше. Дві твердині мали багато спільного протягом своєї історії, обидві були форпостами на соляному шляху, обидві давно перетворилися на руїни, зокрема Королевський - з 1672 року. Тим не менш, після стількох віків забуття там досі є на що подивитися.



2. Королево - не село, а немале смт з майже 10 тис. мешканців. Свою назву отримало не просто так, а тому що дійсно виросло навкруги мисливського будинку короля Іштвана V і називалося Киральгаза, що з угорської перекладається як «дім короля». Замок з’явився в кінці 13 ст. і в історію увійшов під назвою Нялаб. Його руїни видно просто з вулиць над дахами хатинок:


3. Не обійти увагу велику концентрацію церков, архітектурою не дуже звичних для України по інший бік Карпат.


4.


5. Скульптура дядька з мішками солі точно така, як і у Виноградові, тільки там стоїть безпосередньо на замчищі, а в Королево - перед стежкою, що веде на пагорб.


6.


7. Опинившись нагорі, спершу побачимо відновлену в 1993 церкву, в основі якої попередниця 1530 року.


8.


9. Із вулиць видно килевидну вежу, якою твердиня була повернута на південь. Зблизька роздивлятися її незручно, заважають хащі й сонце.


10. Майже за вежею починається обрив, тому із «міської» сторони її можна вмістити в кадр хіба якось так:


11. Зате від неї видно багато краси навкруги.


12. Центральна частина містечка.


13. Велика церква з кадру №3:


14. Гори від Королево ніби й далеко, але на місці так не скажеш.


15.


16. Церква майже як мечеть:


17. Довжелезний залізничний міст через Тису. Поруч трохи видно кар’єр, у якому ніби як виявили чи не найдавнішу стоянку людей на території Європи (ой, обережно треба з цими най-най…). Втім, я все одно про це не знав на той момент.


18. Сама Тиса:


19. Майже кальварія, як десь у тих ваших Європах. Така церква куди симпатичніша, ніж напівмечеть.


20. На протилежній від килевидної вежі частині замчища руїн трішки більше. Правда, стежка до них майже потонула в хащах, але так-сяк пробратися можна:


21.


22.


23. Також з видами навкруги, на долини, гори та села.


24.


25.


26. Та із усюдисущою Тисою.


27.


28. Окрім замку, по самому містечку можна поблукати в пошуках кількох історичних храмів. Костьол Святих Апостолів Петра і Павла (1778):


29. Церква Вознесіння Господнього (1865):


30. Навіть вдалося клацнути з порога інтер’єр.


31. Сучасний храм, примітний шедевральними хрестами:


32.


33. Щось старе біля вокзалу:


34. Королево - залізничне селище, тут зупиняється один далекий поїзд і стартують дизелі в двох напрямках, одним із них я якраз і повернувся у Виноградів. Так і не знайшов клуб залізничників, колишню синагогу, що логічно було б її шукати десь поблизу. Зрештою добре, що вчасно здався і сів у вагон - на противагу більшості потягів, що запізнюються всюди і скрізь, цей вирішив стартувати ледь не за десять хвилин раніше графіку.


храми, замки, Закарпатська область

Previous post Next post
Up