На контрасті з багатомільйонним гамірним
Стамбулом наступною точкою нашого маршруту стало тихе малолюдне містечко Шафранболу, що на півночі країни у провінції Карабюк. Його історичний центр занесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО завдяки чудово збереженим фахверковим османським будинкам.
1.
2. Принагідно можна похвалитися, що ночували ми по-буржуйськи в «Хілтоні» (чому б і ні, якщо там ніч у двомісному номері коштує 30 євро, що разів так в десять менше, ніж у скромному київському аналогу). Запам’ятався концептуальний вид із вікна номера, наче один поверх школи рівненько знесло якоюсь супер-пупер невідомою зброєю.
3. Але з «парадного» балкону все виглядало уже куди більш перспективно:
4. Дорогою проскочили нове місто, яке нічого особливого із себе не представляє. Є деталі прямо як у нас, але типажі людей зовсім інші.
5. Затим почалася атмосферна старовина.
6. Значна частина вулиць точно не для автомобілістів.
7. А це просто черепашка йде у своїх справах по чиємусь паркану. Нічого особливого, гортайте далі.
8.
9. Більшість будинків історичного центру зведені в 18-19 століттях, хоча мають траплятися і давніші. Колись так виглядало чимало турецьких міст, але тільки в Шафранболу цим кварталам пощастило дожити до наших днів у первозданному вигляді.
10.
11. Вцілому там дійсно атмосферно, ніби переносишся у інші віки. У яких не було ніякого їбучого ковіду.
12.
13. Як завше, ми люди прості, побачили вершину - подерлись на неї. А там і краєвиди почалися.
14. Погляд на схід:
15. На вершині - стара ратуша, а нині якийсь музей.
16. Тут я насправді фотографував людей на задньому плані, а не його котєйшество, тому це ок, що він такий розмитий і спантеличений.
17. Стара годинникова вежа, за якою ворота жандармерії. Знайшли ж як високо розміститись.
18. По праву руку в доповнення до справжньої вежі розташовано невеликий парк годинників.
19.
20. Види у західному напрямку:
21.
22. Перепади висоти там дай Боже.
23. Так як діло було ввечері, небо вже почало набувати цікавого забарвлення.
24. З висоти все інакше…
25. …і можна іноді краєм ока позаглядати на чуже життя. У турецькій провінції воно виглядає не надто заможним, м’яко кажучи.
26.
27. Як же без котиків?
28.
29. Пішли вниз, у сторону базару.
30.
31. Це хамам, якщо не помиляюся.
32. Із кількістю національної атрибутики на вулицях у турків все в порядку.
33. На одній із центральних площ встановлений пам’ятник шафрану - рослинці із роду крокусів, із якої роблять досить дорогі прянощі. Думаю, зайве казати, що історичне становлення міста тісно пов’язане з вирощуванням цих цибулинок, що аж у його назві вони засвітилися.
34. На базарі людно, хоч і вечір. На око, переважно контингент складається із турків. Із англійською у мешканців Шафранболу все дуже погано, а далі вглиб країни взагалі часто по нулям, навіть у великих містах.
35. Відкрив для себе новий вид наркоти - фісташкову каву (її роблять із плодів дерева з родини фісташкових Menengic). Заходить вона як кому, частині людей на смак як тирса. Мені так зайшла, що дві пачки, які купив із собою, вже майже випарувались, і де б взяти ще в умовах лохдаунів та іншої фігні?..
36. А базар просто дуже красивий. По ідеї, шафран там пхають у що тільки можна, але точно не скажу, бо нічого не купував, крім кави.
37.
38.
39. Погнали на ще один оглядовий майданчик.
40. Звідси видно уже знайому гору з ратушою.
41.
42. Та неймовірні квартали старого міста.
43. Схожа на форт штука у центрі - караван-сарай, нині зайнятий рестораном і готелем. Ну а мечетей там просто незліченна кількість.
44. Тим часом недовгий вересневий день скінчився, а на навколишніх горах уляглися хмари.
45. А на тісних покручених вуличках Шафранболу засвітилися затишні вечірні вогні.