Сіо- і тсар- у випадку, якщо брати неанатолійську південно-східну версію, не мають спільного, але тему "тс" чи "ц" можна педалювати, бо месопотамське "цар" могло і проникало також через турків, тобто цілком вірогідною може бути гіпотеза "бенцара", як людини, що мала якесь відношення до "правителя", тим більше, що "бен" натякає на прирівнювання себе до високопоставленої особи або й ідентифікації, "усправжнювання" себе з азійською (мабуть, нетурецькою, радше - з завойованих турками південних, асирійських земель) "царською" лінією... Може йтися і про "генетичні сліди" яничара, адже українські барабаші і котурбаші теж не виникли на порожньому місці..:)
Може, в розумінні "базікало"? До речі, коли це прізвище відмічено вперше? Може, якісь певні події? Або, наприклад, якщо там жив німець на прізвище Бенц (як той, що при "мерседесі") - може, від нього пішло?
Коли вперше,- не знаю, але років із 100 тому мою родину на Хмельниччині сусіди чомусь називали бенцаруками, хоча офіційно, по документах прізвище було і є зараз зовсім інше. Німців в зоні досяжності, років із 300 не знайшов. А з "базікало" є ланцюжок?
Можливо, прізвище від чоловічого імені Бенц, що поширене у сусідів. У німців та чехів Benz співвідноситься з Бернардом, а в угорців з Веніаміном (Beniamin) чи Вінсентом. Як варіант, можна розглядати Бендза (польське зменшувальне Bęndza), Бенча (у сербів та угорців од Бенедикт).
Так, я ці версії дивився, коли нагуглив "бенца". Але побудова прізвиська та прізвища, мені, хай дилетанту, підказує, що має бути зв`язок із діяльністю, деяким вмінням. Тобто, за "моєю" логікою, прашур класно робив якісь "бенци":) Знайшов також натяк на визначного нім. ювеліра на прізвище Бенц, що працював у Празі в 18 ст. Зараз раптом подумав, може на заході, на тернопіллі це загальвідомо, хтось відгукнеться
Можливо, не до теми, але все ж. У моїх родичів з Тернопільщини прізвище "Байцар". А ось що нагуглилось з цього приводу: "Прізвище Байцар - австрійського походження. Beicen австрійською мовою - майструвати, ліпити. Відповідно Beicar - майстер, скульптор. Мені цю версію розказав старий фотограф, який понад 20 років прожив в Австрії. Любомир Байцар."
В Пиртея («Словник лемківської говірки») бенцнути -ну, -неш, Пр. Бебехнути, гепнути, гепнутися, впасти несподівано. - Але-ся бенцнув з того дерева. Очевидно похідним від того є бенцвал -вала, ч. Пр. [1.] Вайло, незграба, неповоротка людина. [2.] Бовдур, йолоп, недорозвинута людина.
Comments 21
Reply
Reply
Може йтися і про "генетичні сліди" яничара, адже українські барабаші і котурбаші теж не виникли на порожньому місці..:)
Reply
Reply
Reply
Reply
До речі, коли це прізвище відмічено вперше? Може, якісь певні події? Або, наприклад, якщо там жив німець на прізвище Бенц (як той, що при "мерседесі") - може, від нього пішло?
Reply
Німців в зоні досяжності, років із 300 не знайшов.
А з "базікало" є ланцюжок?
Reply
Reply
Знайшов також натяк на визначного нім. ювеліра на прізвище Бенц, що працював у Празі в 18 ст.
Зараз раптом подумав, може на заході, на тернопіллі це загальвідомо, хтось відгукнеться
Reply
Робив. Будівником був пращур. Прізвище споріднене з Benechi та Bennet, які в свою чергу споріднені з "Банай" (будівник, будівельник давньоєврейською).
Reply
Дякую
Reply
Reply
Reply
бенцнути -ну, -неш, Пр. Бебехнути, гепнути, гепнутися, впасти несподівано. - Але-ся бенцнув з того дерева.
Очевидно похідним від того є
бенцвал -вала, ч. Пр. [1.] Вайло, незграба, неповоротка людина. [2.] Бовдур, йолоп, недорозвинута людина.
Reply
Reply
Leave a comment