Обирати/вибирати

Nov 09, 2014 19:48

В журналі baudolinos зібрана непогана колекція (де)мотиваторів до дня української писемності та мови. Однак декотрі поради, як на мене, викликають запитання. Пропоную почати з теми виборів:

Вибирають пиріжки з печі, а депутатів до ВР обирають

Звичайно, депутати є обранцями, але ж сам процес називається виборами. Тож не дивно, що вибирати й обирати часто ( Read more... )

Культура мови, Синоніми

Leave a comment

maksymus November 9 2014, 19:10:07 UTC
Депутати є обранцями, але також вибраними особами на виборних посадах, за них голосують виборці виборчими бюлетенями. Вибирати й обирати у стосунку до виборів і депутатів, і пиріжків взаємозамінні.

Обирати нині вживається переважно для вибору, але історично має пару оббирати «знімати щось з чогось», з якою розійшлося. Наприклад, обирати картоплю («він допомагав кашоварові обирати картоплю на кухні») це не вибрати, а чистити. Також обігрується значення оббирати («Той тузами обирає Свата в його хаті», Шевченко). Разом з тим, у цьому гнізді-парі оббирати-обирати знаходиться дієслово обібрати - водночас і вибрати («Клима обібрали в волості за голову» Нечуй-Левицький), і оббирати («Тихон дума усіх обібрати, щоб тільки самому розбагатіти» Квітка-Основ’яненко).

Коли паралельно існують префікси о- і об-, що означають повноту дії, охоплення, то перше набуває зазвичай переносного й абстрактнішого значення, а друге матеріального (одаровувати-обдаровувати, огинати-обгинати). Поширеніший префікс ви- на позначення закінченості дії (виграти), ( ... )

Reply


Leave a comment

Up