Oct 14, 2010 17:01
Дуже поширена помилка - утворення прикметника «софіївський» нібито від Софії з додатковим присвійним суфіксом -ів-. Загалом цей суфікс сам по собі в українській мові слугує для творення прикметників од особових іменників тільки чоловічого роду: батько-батьків, Георгій-Георгіїв, Микола-Миколаїв. Для творення прикметників од жіночих (також і чоловічих) особових іменників у нас є суфікс -ин-, -ін-: мати-материн, Марія-Маріїн, Маруся-Марусин, Софія-Софіїн.
Суфікс -ський, який вживається на позначення відношення, належності, часто може вживатися і з попередніми присвійними суфіксами -ів-, -ин-: батьківський, георгіївський, миколаївський, материнський, маріїнський, марусинський. Але іноді обходиться і без них: софійський, таврійський, італійський. Саме так утворюється прикметник од назви Київської Софії - софійський, Софійський собор, Софійський майдан. Не софіївський!
Але серед відомих назв трапляється утворена не на українському ґрунті Софіївка (укр. очікувалося б Софійка, Соф’їнка), саме від такої правильно утворюється прикметник софіївський.
Словотвір,
Географічні назви,
Культура мови