Чому Чернігів?

Oct 19, 2006 21:05

Чернігів. Це одне з найдавніших і найвідоміших наших міст. Вперше згадується під 907 роком серед городів, що отримували візантійську данину. Виповнюється тисяча сто років першій згадці!

А от з погляду розвитку української мови місто носить доволі незвичну назву. А саме: Чернігів, а не нібито закономірний Чернигів. Остання помилкова форма зустрічається досить часто. Сучасна назва з і передбачає існування якоїсь (початкової або перехідної) форми з ятем - Чернѣговъ, натомість у найдавніших джерелах знаходимо переважно написання Чьрниговъ, Черниговъ, а при звичайній зміні давнього звука [і] такі назви й мали б дати сучасний помилковий Чернигів. (Можна порівняти з подібними позиціями у словах чорнити, синити.) При цьому ять на потрібному місці з’являється спорадично вже в найдавніших пам’ятках, але повністю закріплюється в українських джерелах тільки XVI-XVII ст.

І в цьому, здається, приховано походження назви міста. Якщо назва утворилась від чьрнъ (чорний), як вказує Фасмер, то таку поведінку звуків пояснити неможливо без зовнішніх російських впливів. Але місто дуже давнє, і було записано вже X ст. Костянтином Багрянородним у грецькій формі τζερνιγωγαν, що навіть давало підстави дослідникам вбачати тут найдавніший запис переходу в діалектах українського ятя в і. Але бачити тут *чьр + нѣгъ (милонѣгъ, перенѣгъ) заважає вже етимологія, яка веде пошук у напрямі якогось запозичення на кшталт печенѣгъ.

А які будуть ваші думки щодо походження назви Чернігів?

Географічні назви

Previous post Next post
Up