Повернімося від чорногорських середньовічних укріплень до наших, в Кам'янці. Черговим пунктом серед кам'янецьких цікавинок для мене був комплекс, який називаються “Польська брама”, інколи уточнюється, що нижня Польська брама. Подібно до Руської, вона розмістилася ще на одному з доступних колись в'їздів на територію міста-острова. “Працюючи” разом , використовуючи систему шлюзів, вони створювали з вод Смотрича глибокий та широкий водний рів кругом міста та слугували перепонами в загарбницьких планах завойовників міста.
Руську браму багато хто бачив, вона вже розкрутилася, почала брати участь в фестивалях, гарно відреставрована, має вказівники куди йти і як до неї можна попасти з головної магістралі на шляху до замку.
Польська ж лишається в тіні, просто так її не побачиш, екскурсії в ті дєбрі мало хто водить, з Турецького мосту чи від башти Баторія не проглядається.
Але я до неї забрів :) Ці оборонні споруди виникли в 1548-1561 роках. У склад комплексу входило 5 башт, з яких на сьогодні можна побачити 3 відносно цілих, від однієї видно залишки, третя десь щезла під культурними шарами нових поколінь. Після втрати актуальності, в 1832 році було видано дозвіл на використання каменів її стін на будматеріали. Згодом на її місці проклали більш зручну дорогу в Старе місто. Нове життя в вцілілі споруди вдихнула реставрація 1962 р., в 2004 році дах Надбрамної веді згорів, в 2009 р. за відсутності даху вона завалилася, 2009-2010 була відновлена в видозміненому вигляді.
Коли я писав про музей мініатюр у Львові, то не зміг ідентифікувати одну з представлених там споруд. Сором мені, виявляється це якраз і була Польська брама.
Ось, дякуючи йому, можна побачити, як вона виглядала в часи свого розквіту
На сьогодні вціліли крайня ліва та дві праві башти.
Наскельна та перереставрована Набрамна вежі
Взимку 2009 в Надбрамній башті завалилася саме та частина яка дивиться зараз на нас, до реставрації тих здорових вікон не було, зараз є.
Хоч там і лишилася табличка
В середину я зайшов
Будемо сподіватися, що дах простоїть трохи довше.
З протилежної сторони
З мосту
З Прибережної можна побачити лишень шматок стіни, що трохи височіє над рівнем землі
Ліворуч помітно заокруглення основи башти від якого вздовж берега відходять залишки стін.
Ну і єдина вціліла башта з протилежної сторони, Настінна, знаходиться зараз на території якогось приватного закладу (як мінімум візуально).
Отакий сюрприз зберігає місто для допитливих туристів, які полюбляють лізти в кожну шпаринку.
В якості бонусу, місцевий пивзавод початку XX ст.
І на цьому зараз закінчимо. Але звісно, відомі мені чудеса Кам'янця-Подільського на цьому не закінчуються.
Сподіваюся, далі буде...