В часи будівництва ратуші в
Бучачі на околицях міста з"явилось дві придорожні фігури, автором яких був визначний майстер Іоан Георгій Пінзель. Про одну з тих скульптур і піде мова
далі.
Фігуру святого Яна Непомука було споруджено у 1750 році на тодішній околиці міста при роздоріжжі в напрямку до Тернополя і Чорткова. Це зараз скульптура стоїть нижче дороги і спиною до неї, бо на сьогоднішній день роздоріжжя трохи змістилось. А тоді, у ХVІІІ столітті, фігура розташовувалась прямо над шляхом, а святий бажав вдалої подорожі мандрівникам, які покидали місто. До речі, спорудження саме цієї скульптури видається невипадковим, адже в католицькій вірі св.Ян Непомук є добре шанованим і вважається покровителем подорожуючих.
Фігура була однією з перших робіт Пінзеля, а її фундатором, як і будівництва
ратуші в Бучачі, був тогочасний власник міста Микола Потоцький.
Скульптуру було знищено після Другої світової війни у 1947 році. В ті часи радянська влада особливо не церемонилась з проявами релігійності. Якщо храми перетворювали на склади, клуби, спортзали і т.д., то такого типу придорожні фігури просто знищувались. Залишки розбитої скульптури, зокрема голови святого і ангелів, людям, що жили поруч, вдалось зберегти. Те що залишилось від оригінальної роботи Пінзеля зараз зберігається в Успенському костелі.
У 2007 році фігуру було відновлено на кошти підприємця Василя Бабала. Точну копію скульптури виконав тернопільський майстер Роман Вільгушинський. В тому ж році фігуру було встановлено на постамент і освячено.
Ось така фігура виглядала до відновлення (фото
Сергія Криниці):