Предлажемо Вашој пажњи наш пројекат (радну верзију)
„Службе светом оцу нашем Никити, епископу Ремезиј(ан)скому“ [због чега је и рађена тзв. руским гражданским шрифтом без акцената (ударения), у чему смо се по први пут опробали, па вероватно има неких грешака]. Текст ће у предстојећем периоду бити дорађиван и прерађиван. Ваше сугестије и примедбе су пожељне.
Напомене:
- празник свт. Никите еп. Ремезијанског пада 24. јуна, али да се не би преклапао са празником Рођења св. Јована Крститеља пренесимо га на следећи дан.
- служба је у пројекту (радној верзији) сједињена са службом Оданија Предтечина рођења, а уколико предстојатељ (настојатељ, старешина цркве или местни архијереј) жели да се служба служи самостално (или у неки други дан) уместо празничних би требало певати Васкрсне Богородич(а)не према гласу Славника. О изостављању Оданија Предтечева рођења, нисам баш сигуран шта Типик прописује, али како-год то савременим срПским богослужбеним навикама много не смета ... -:(
Неколико чланка о предћирилометодијевском просветитељу (не само) Словена већ многих подунавских (тада незнабожачких) народа из 4.-5. века, покупљених које-куде по интернету:
На српском:
1)
Еп. Атанасије (Јефтић) - Црква на Балкану у 4. веку - Свети Никита Ремезијански. 2)
Радован Пилиповић - Свети отац класичне патристике са тла данашње Србије - Свети Никита из Ремезијане. 3)
Небојша Озимић - Порекло светог Никите Ремисијанског.4)
Никета Ремезијански. На руском:
5)
СВЯТЫЕ НАШЕГО КРАЯ. Святитель НИКИТА РЕМЕССИАНСКИЙ.6)
СВЕДЕНИЯ О СВЯТИТЕЛЕ НИКИТЕ, ЕПИСКОПЕ РЕМЕСИАНСКОМ. Скраћени акатист на румунском (8 кондака и 8 икоса). [Биће да ни Румунима (као и Бугарима) ентофилетизам уопште није стран. Наши извори тврде да је свт. Никита вероватно Словенског порекла, можда не баш и Србског, иако је његова столица Ремезијана утврђено на нашој територији: садашњи Пирот или Бела Паланка ... -:)]
Линк за преузимање:
Проект службы иже во святых oтца нашего Никиты, епископа Ремисианскаго.пдф (1,1 Мб)