На нашем сајту објављујемо приређене текстове:
Службе и животописа свештеномуч. Дабро-босанским и Милешевским; и службу свештеномуч. Нестору (Тркуљи), игуману Милешевском (срб). Приређено према текстовима у радној верзији новог издања „Србљака“. Текст служби је незнатно редигован и од нас. Животописи и слике преузети са сајта Дабро-босанске митрополије. Тачно порекло службе нам није познато, мада се из летимичног погледа готово сигурно може тврдити да су опет у питању два Атанасија - Симонопетритски, као аутор изворног грчког текста; и бивши еп. Захумско-Херцеговачки, као преводилац, допевач или дописивач. Нисмо баш одушевљени срПским језиком превода, граматиком још мање. Као исподпросечни познавалац грчког богослужбеног језика, из овог и оваквог срПског превода тешко да могу да наслутим богатство израза и лепоту грчког изворника.
Текст тропара који почиње са "У чаши Христовој сапричастниче ..." већ "помало" постаје досадан, понавља се са незнатним варијацијама у већ три-четири службе истог ауторско-преводилачког двојца, па некако постаје и знак препознавања, а можда и општи атанасијевски Тропар.
Текст службе свештеномученицима Дабро-босанским и Милешевским тако је писан да може (само уз измене имена) бити Општа служба србским свештеномученицима побијеним од усташа или партизана за време и после Другог светског рата (или "20-ог века" како би Руси рекли) за сва локална празновања диљем Србства. Нажалост оваквих места има подоста.
Текст службе свештеномуч. Нестору чист је "клон" предходне службе, уз минималне измене. Поставља се и оправдано питање: Чему уопште ова друга служба, када је игуман Нестор укључен међу свештеномученике Дабро-босанске и Милешевске, који се већ прослављају овог дана. За евентуално самостално празновање, требало би одредити неки други датум, а какви су обичаји у Милешевској епархији нисам истраживао.
О свештеномуч. Нестору, игуману Милешевском нешто више се може прочитати
овде. Из животописа се види да су у овом "празновању" спојене усташке и партизанске (комунистичке) жртве, тј. ратне и поратне; не кажем да није могуће, али би их ја нпр. рађе раздвојио, јер једни су побијени од кривоверних иноплеменика, а други од истородних безбожника.
Update 3. септ. 2019. г.: у фајл додате иконе свешт.муч. Нестора Милешевског и Душана Пљеваљског.
Update 11. јули 2023. г.:
одлуком Св. архијер. сабора СПЦ из 2022. г. празновање премештено на 5. јули. Мада су неки празновали по старом.
Најаве: Свети мученици Дабробосански и Милешевски - уторак, 11.јул: Јутрење у 7:30; Света Литургија у 8:00 (Саборна црква, Београд).