Чортків (фотозвіт)

Oct 31, 2008 23:57

         Чортківський замок - резиденція відомих українських магнатських родів Гольських та Потоцьких. Дерев’яні укріплення міста й замку були зведені в кінці XIV ст. першим власником міста Єжи Чартковським. (Король Сигізмунд III надав цьому дрібному шляхтичеві привілей титулюватися князем Чартковським). Після переходу міста до С.Гольського на пагорбі над р.Серет розпочинається перебудова давніших укріплень на замок, мурований з масивних блоків пісковику. У 1522 р. Гольський виклопотав для міста магдебурське право. Нова відбудова замку відбулася в 1610 р. Всередині замкового двору постав розкішний ренесансний палац з аркадними галереями та нові господарські прибудови. Татари неодноразово штурмували цю твердиню, тож ремонтні роботи майже ніколи не припинялися.

Костел св. Станіслава.


 
         У 1648 р. Чортків став одним з епіцентрів Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Сюди прибули три козацькі полки Максима Кривоноса. Міське ополчення очолив кушнір Северин Настільний. Розпочалася облога твердині. Замок було взято штурмом і захоплено в полон багато польських шл5іхтичів на чолі з графом Павлом Потоцьким. Наступного 1649 р. козаки знову брали замок штурмом.

Упродовж XVII - середини XVIII ст. замок зазнавав неодноразових татарсько-турецьких руйнувань, зокрема у період турецького панування в краї (1672 - 1683 pp.). У Чортківському замку на той час знаходилася резиденція субпаші Подільського пашалику. Але з 1699 p., коли поляки відбили Бучач у турків, Потоцькі поступово відбудували свій замок. У XIX - першій половині XX ст. замок використовувався, переважно, під склади.

Чортківський замок практично повністю зберігся. Посприяла цьому наукова консервація замку, проведена на початку XX ст. Подільським туристично-краєзнавчим товариством.

У плані це неправильний чотирикутник площею 70 на 100 м. Наріжні башти, стіни з рядами бійниць для перехрестного обстрілу з усіх видів вогнепальної зброї та система запущених кількакілометрових підземних ходів утворюють мальовничий архітектурний ансамбль. Однак, через цілковите невігластво місцевої влади зараз на його території діє заправочна станція і триває процес «тихого» фізичного нищення середньовічної пам’ятки.

Реставрація замку, перенесення сюди фондів місцевого краєзнавчого музею й організація в замку музейно-анімаційного туристичного комплексу зі статусом Державного історико-культурного заповідника не вимагає аж надто значних інвестиційних затрат. Та ці затрати дадуть змогу перетворити Чортківський замок на справжню «перлину» комерційного маршруту масового туризму «Золоте кільце Західного Поділля» і привабить сюди потоки поціновувачів замкового туризму з Польщі й країн Західної Європи.

Фотозвіт (4-х відвідин міста):

Готель.


Середмістя (модерн).


Середмістя (конструктивізм, еклектизм).




Греко-католицька церква.


Костел св. Станіслава.


Костел.


Костел.


Мури костелу.


Магістрат.


Покровська православна церква.


Дзвіниця Покровської православної церкви.


Синагога (спешл фор andy_babubudu).


Синагога, фасад з трояндами (в декорі).


Торгові ряди, ратуша з півником.


Ратуша і торгові ряди.


Успенська церква.


Дзвіниця Успенської церкви.


Вознесенська церква.


Вознесенська церква.


Дзвіниця Вознесенської церкви.


Замок Гольських.


Замок Гольських.


Замок Гольських.


Панорама замку (вид зверху).


Трохи інший погляд на речі можна почитати у vladya на сайті http://www.travelua.com.ua/ternopilska_chortkiv.html.

Королівство Галіції і Лодомерії, осінь, ратуша, Чортків, руїни, замок

Previous post Next post
Up