Упродовж свого дитинства Заратустра мандрував не тільки країнами, але й відвідував уряди-годи ботанічні сади та арборетуми. Пізніше, підростаючи, список поповнювався. Ось зараз можна загнути пальці на такі: Сухумі (найперший, субтропіки у всій красі); Донецьк порадував у квітні ще зимою; Київ (Гришка та Фоміна) був кілька разів, зокрема
з орхідеями, тому вважаємо це за 2 сади; якийсь чахлий в Iвaно-Фрaнкiвcьку, що навіть і садом не є, а так - лісосмуга; у Женеві непоганий, особливо 2 січня там тепло було; якщо десь буває розмаїта осінь, то це у польському в Варшаві; якщо потрапити не в сезон в Одесу, все одно можна сторожа допроситися впустити на територію, бодай магнолій запах відчути; в Ерлангені я вперше побачив мухоловок та росичок, теж класичний, добротний; Нікітський ботанічний був узагалі вчаруванням літнього сезону, не марно я прослухав дві екскурсії, нафоткав бананів та не добрався додому; в Афінах сад, але надто парковий. І щоб вже загнути всю руку з надтвердою впевненістю, долучу до цього списку два баварські сади: Мюнхенський від Академії Наук та
Старий ботанічний сад (майже парк).
Нині розповідь про переодстанній - про один з найбагатших садів світу - Мюнхенський Botanischer Garten.
Осінній сад ще квіточки глядить.
Я лиш коротко, не хочу навантажувати цифрами та фактами, бетулами-пендулами та магноліями оберненояйцелистими. Сад було розбито у 1914 році після того, як міський
Старий сад біля Штахуса всіляко тіснився забудовами і прибудовами довкруг нього. Щоб така ситуація більше не повторилася, нову ботанічну колекцію винесли майже за межі міста і розмістили в акурат біля
замку Німфенбурґ. На площі в 22 га (уявляєте, наскільки це багато!) росте понад 14 тисяч видів глобальної флори (а це уявили?).
Окрім зазначених колосальних гектарів, наявні також адміністративні приміщення, де займаються систематикою, географією рослин та екологією. Щось інтродукують, а щось - і селектять.
Одинока троянда цвіте всупереч холоду.
Доріжки у саду носять назви тих вчених, які там працювали. На території є велике озеро, розбита альпійська гірка. У невеличких ставках кружляють на хвильках латаття.
Пам’ятний знак про засновника ботсаду.
Досить цікавим є оранжерея. Вона найбільша, яку я коли-небудь зустрічав *дивиться на загнуті пальці обох рук та два пальці ноги* Мабуть, площа в 4500 м² не буде для більшості добрим показником, тому скажу більш окреслено: оранжерея складається з 12 великих залів, де представлені суккуленти, бромелієві, пальми, тропічні рослини та холодотривкі види. Фотографувати там було просто беззмістовно: в силу значної вологості об’єктив був мокрим. Та й сенсу, листя?
Дах у пальмарії настільки розперло рослинами, що його вирішили надбудувати. Що буде з іншими залами через років кільканадцять? Вірно, те саме. Але цю неприємність ліквідують - сад фінансується баварським ландтагом. Дванадцять залів переобладнати - немалі гроші.
Пальмове царство. Тропічний дивосвіт.
З огляду на моє бажання приділити якомога більше уваги кактусам та суккулентам, підбірка фотографій буде носити саме такий напрям. No comment до фоток, тільки зелені їжачки.
Зал з кактусами Мадагаскару й Африки.
Та ще з якихось сухих місць планети.
Дехто приходить сюди не фоткати, а малювати.
Коротко для тих, кому теж кортить туди потрапити.
Botanischer Garten München-Nymphenburg
Menzinger Straße 65
80638 München
http://www.botmuc.de/de/ Працює:
Щоденно, в різні місяці в різний час. Орієнтовно з 9:00 до 16:00. Детальніше - на сайті.
Оранжерея закривається за півгодини до офіційного кінцевого терміну.
Квиток коштує 4 євро, пільговий - 2,5 євро.
Фотозйомка дозволена.