Вчимо архітектуру: Башта фортечна

May 11, 2010 10:59


         Заратустра собі приблизно уявив якось увечері, СКІЛЬКИ матеріалу потрібно для огляду такого простого поняття, як башта. А ще більше нагнало страху вікіпедичне: там мало того, що башт просто не злічити, так ще й башта має сестру-близнючку - вежу. А тут пішло-поїхало: і радіовежа, і Ейфелева вежа, і ще купа веж. Мене таке не влаштовує. Я не набираюся сміливості охопити бодай поверхнево найсуттєвіші вежі, тому обмежу кругозірний випуск лише фортечними баштами. Мені потрібен цей матеріал, щоб потім гіперлінкувати при нагоді на нього.
         Башта фортечна - багатоповерхова оборонна споруда, складова частина фортечних огорож. Її призначенням було ведення вогню для захисту стін з боків, спостереження за погодою за наближенням ворога, захист воріт (якщо дозволяв кут обстрілу).
         В архітектурі башта ділилася на яруси (бої) дерев’яними мостами, кількість яких була різною. Яруси з’єднувалися сходами, які розміщували в товщі стін. Але ці кам’яні сходи не завжди вели до самого верху башти. Зв’язок між верхніми ярусами здійснювався через люки в перекриттях і дерев’яні драбини. Для гармат влаштовували спеціальні приміщення - печури.
         У кінці ХIV століття один з верхніх ярусів башти завжди з’єднувався з бойовим ходом стін, чого не було раніше. Інколи бойовий хід проходив крізь ярус наскрізь.
         Із появою вогнепальної зброї башти стали робити масивнішими, менш високими, потім взагалі замінили бастіонами.

Я гадаю, що буде ще випуск (короткий), присвячений терміну «вежа», щоб було ясно, чому в готичних храмах передні високі надбудови називають вежами.
         Прикладом для споглядання башти фортечної (Baschtus fortecus) стане улюблений для Заратустри Нюрнберґ. Угу, так-так, саме там проходив шумний нюрнберзький процес, де судили фашистів за їх злодіяння над людьми. Також на цьому процесі було засуджено до страти багато лікарів, які проводили досліди над людьми в Дахау. Ну і ще додам українську фортечну башту в Хотині. Та й на цьому досить. Угу, так-так, саме в цьому замку поляки вішали на гаки українських козаків, колесували і розпинали. Також на цих стратах було закатовано сина Тараса Бульби. Про це навіть екранізація є.

Башта фортечна зі стінами фортеці.


Нюрнберґ.

Башта на замку.


Хотин.

:_архітектура у льорнеті Заратустри_:, Æвропа, Германия, замок

Previous post Next post
Up