Вітраж - пано зі скла або іншого світлопропускного матеріалу, яким виповнено віконний або дверний отвір. Вітраж може виконуватися в орнаментній або сюжетній техніці. Раніше, ще до появи скла, в римських базиліках використовувалися для приглушення денного світла алебастр та селеніт. У Х-ХІІ столітті в романських та
готичних храмах уже стали з’являтися сюжетні композиції, які були виконані з використанням кольорового та розписного скла на утримуючих свинцевих смужках. Враховуючи високу вартість, вітражі храму часто ставали подарунком багатого вельможі або цілої корпорації. Тому сюжет на ньому хай навіть і був на тему житія святих, проте з прив’язкою до даруючої сторони. Часто десь збоку, не надто вирізняючись, можна було побачити особу донатора (так, це саме так називається). У часи епохи Відродження вітражі частіше виконували в техніці живопису на склі. Використовувалася техніка видряпування на помальованому склі. На вітражі, які були в цей час диковинкою, приїжджали дивитися звідусіль, як на чудо.
У XVII столітті з’являються камерні вітражі, які прикрашають житлові приміщення. Вони, як правило, однотонні і зі світськими сюжетами.
Відомим підприємством Європи, який виготовляв вітражі у XVIII-XIX столітті на замовлення церков та соборів, був «Заклад живопису на склі» при Королівській фарфоровій мануфактурі (Königlich Bayrische Hofglasmalerei) у Мюнхені.
Сучасні вітражі використовують товсте колоте скло, кольорові дзеркала, монолітне скло з розписом спеченими фарбами, трьохшарове органічне скло.
Нині виділяються декілька різних типів вітражів в залежності від техніки виконання:
╠ Класичний вітраж - утворений шматками скла, які утримуються перегородками з м’якого металу чи пластику;
╠ Накладний вітраж - утворений методом ф’юзингу, деколи наклеюванням елементів на основу та спіканням їх у печі;
╠ Розписний вітраж - на поверхню скла наносять малюнок прозорими фарбами;
╠ Плівковий вітраж - на поверхню скла наклеюється свинцева стрічка і різнокольорова самоклеюча плівка.
╠ Комбінований вітраж - коли все накупу.
Отож, нині Заратустра покаже вам вітражі з собору Святого Вітта, що у
Празі. Ви побачите як поодинокі вікна з вітражами, так і цілі засклені абсидні та капельні частини. Вітражі були розроблені в ХХ столітті художниками Альфонсом Мухою та Максом Швабінскі.
Вітражі з каплиць.