Църквата свети Петър и Павел се намира в Асенова махала, в подножието на северния склон на Царевец.
Тя е кръстокуполна едноапсидна църква от преходен тип между константинополския и провинциален вариант такива сгради. Размери 14 Х 7.2 м. Има Г-образен външен притвор, построен по-късно, който в източната си част завършва с малък параклис - скевофилакий. Два реда от по три колони/всяка с различен капител/ я разделят на три кораба.
Счита се, че е изградена през XIII век, по време на църковната уния с папата и че в нея има черти от католическо влияние. По-точно в похвалното слово за свети Йоан Поливотски от патриарх Евтимий е записано, че тя е издигната от съпругата на цар Иван Асен ІІ - Ана Унгарска. Но от първото и изписване са оцелели единствено медальони с образите на светците Гурий, Симон и Авиф.
По онова време е
имала и разкошен мраморен под. /снимката е от
http://dariknews.bg/ След превземането на Търново от турците през 1393 г., св. Петър и Павел известно време служи за патриаршеска църква, а след унищожаването на българската патриаршия е главната църква на търновската митрополия. Такава я е видял Феликс Каниц през 1872. /изображението не предава точно стенописите/.
А това са снимки от първите години на XX век от известията на Руския археологически институт в Константинопол.
Успенский Т. "О древностях города Тырново" ИРАИК т.VII, 1902 год ,стр 1-21 На 4 юни 1913 г. Търново и околностите са разтърсени от катастрофално земетресение с множество човешки жертви и разрушения. Рухва и св. Петър и Павел.
Обявена е за народна старина (ДВ, бр.69/1927 г.). Архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение (ДВ, бр.102/1964 г.) и художествен паметник на културата с национално значение (декл.писмо № 2586/05.07.1979 г.)
През 1981 църквата е реставрирана по проект на архитект Боян Кузупов.
Поглед от притвора към олтара. Отляво се вижда архангел Михаил, отдясно архангел Гавраил, за когото В. Г. Брюсова смята, че творба на Андрей Рубльов. Според мен аргументите и са неубедителни. Все пак може да ги прочетете
тук.
t
Светците - патрони на църквата
Над ангелите е дърво Йесеево, т. е. родословното дърво на Исус /всъщност на Йосиф/.
Олтарът
u
Светци анахорети на южната стена на притвора.
y
y
Отсреща друга група.
Която включва свети Пахомий с ангела.
Разкошният Деисис на южната стена.
олтарната апсида
а тази Пиета в нишата е повод да се говори за италианско влияние.
щ
Йоан Рилски
Апостолите Яков - брат на на Исус и Юда
Свети Герасим
Успение Богородично на западната стена
Фрагмент от умиване на нозете
А това е единственият от оцелелите "вселенски събори"
Преди земетресението са били изобразени и седемте, но днес можем да видим само старите снимки.
Същото е положението и с ктиторското изображение, за което се предполага, че изобразява търновския митрополит Дионисий Рали.
Традиционно се смята, че основната част от фреските са от XV век, днес е прието, че са от втората половина на XVI век.
Легендата, че в църквата е била зазидана старобългарска библиотека, която митрополит Иларион Критски изгорил е
меко казано съмнителна и най-вероятно е просто измислена.
И наистина, ясно личи, този параклис - скевофилакс е добавен късно и не е част от средновековната сграда
Фреските на северната стена на екзонартекса, изписани в края на XVI век, представляват календар - менологий, какъвто е имало и в Свети 40 мъченици,
Църквата е обявена за народна старина (ДВ, бр.69/1927 г.). Архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение (ДВ, бр.102/1964 г.) и художествен паметник на културата с национално значение (декл.писмо № 2586/05.07.1979 г.)
И малко линкове
http://www.pravoslavieto.com/poklonnichestvo/starite_bg_stolici/Tarnovo/sv_petar_pavel.htm http://www.museumvt.com/museum/MuseumObjects.php?object=15 http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%B8_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BB_%28%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE_%D0%A2%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%29 http://terrabyzantica.blogspot.com/2010/01/blog-post_25.html http://sever.bg/landmarks/33.html http://historicalcities.narod.ru/photo_Ternovo_Petar_Pavel.html ГАЛЕРИЯ 2007 ГАЛЕРИЯ 2011