але спочатку - що таке "
лобі, лобізм" <<<===
і тоді вже:
цікава, пізнавальна, світоглядна і дискусійна стаття "Барак Обама і орден Сіону": (
укр.), (
рос.) <<<===
Цитати для загального уявлення про зміст:
"... очевидна зміна тону в діалозі з Іраном викликала вкрай хворобливу реакцію найвпливовішої, мабуть, сили в американській політиці - єврейського лобі.
Незважаючи на назву, ... лобі це, строго кажучи, не є ні єврейським (оскільки до нього входять численні групи християн-євангелістів), ні навіть ізраїльським (його цілі та завдання в самому Ізраїлі поділяють далеко не всі). Швидше, мову можна вести про неймовірно розгалужену та організовану групу підтримки партії «Лікуд», що займає чільне місце на правому фланзі ізраїльського політичного спектру. У всякому разі, американські лобісти і керівники «Лікуду» практично завжди говорять в унісон...
... Ізраїльське лобі навіть не є єдиною організацією. Це скоріше коаліція різних об'єднань (як єврейських, так і християнських), головною метою якої є відстоювання інтересів Ізраїлю (як вони їх собі уявляють) у США...
... Деякі з цих об'єднань є дійсно великими і значущими, як, наприклад Американо-ізраїльський комітет з громадських зв'язків (AIPAC), який, на загальну думку, є найвпливовішою лобістською організацією в США. AIPAC ні від кого не ховається і не сторониться публічності. Скоріше навіть навпаки: щорічні заходи комітету вважають за честь відвідати десятки конгресменів і сенаторів, міністри діючої адміністрації і навіть віце-президенти з президентами. Сайт AIPAC докладно інформує громадськість про діяльність організації та закликає відвідувачів брати активну участь у підтримці Ізраїлю.
Інші організації, традиційно зараховувані до єврейського лобі, в цьому сенсі від AIPAC сильно не відрізняються. Більше того, вони працюють за тими ж нудними американськими законами, що і військовіі, фермерські, пенсійні лобісти. Здають звітності, возяться з бухгалтерією, повідомляють про виконану роботу і так дал...
Тим не менш, сварка з AIPAC і його союзниками у Вашингтоні вважається останньою справою, пережити яку (у політичному сенсі) мало кому вдавалося. Справа в тому, що можливості у лобістів дійсно вражаючі.
Ще на стадії висування кандидатів на важливі державні посади люди з лобістських структур відбирають тих, хто найбільш повно відображає їхні погляди на близькосхідні справи. Цим людям лобісти акуратно допомагають, зводять з щедрими донорами, що фінансують передвиборчі кампанії, журналістами, які вміють розповісти про людину у вигідному ключі, і політологами, здатними дати ділову пораду у разі потреби.
При цьому система діє і в реверсному режимі. Людина, запідозрена у «неправильному» ставленні до Ізраїлю, стараннями лобістів може зіткнутися з несподіваними неприємностями. Наприклад, його суперник на виборах раптово отримає велике пожертвування, або впливова газета розкопає про нього якусь некрасиву історію.
Сваритися з AIPAC і компанією не слід навіть найпопулярнішим сенаторам і конгресменам, у чиїх округах євреїв немає, а ставлення кандидата до Ізраїлю нікого не цікавить. Справа в тому, що людина, яка посварилась з лобістами, їх стараннями тут же стане ізгоєм у Конгресі. Інші парламентарі будуть шарахатися від нього, як від прокаженого, його законопроекти не будуть мати шансів на схвалення, сама його присутність у парламенті стане марною. Для своїх виборців він вже нічого не зможе зробити, що, найімовірніше, позбавить його можливості переобратися. На посаду у Конгресі завжди знайдеться людина, для якї турбота про Ізраїль буде в числі головних пріоритетів.
При цьому випадків «зразкового покарання» норовливих депутатів і чиновників порівняно небагато, так як бути критично налаштованим по відношенню до позицій Ізраїлю в США відпочатку дуже непросто. Лобісти не тільки старанно працюють з вашингтонської елітою, вони уважно стежать, щоб у простих американців підтримувалася сприятлива думка про Ізраїль. У США існує цілий оберемок організацій, що уважно моніторять ЗМІ і вимагають від них «об'єктивності» при висвітленні арабо-ізраїльських конфліктів і взагалі міжнародних справ. Мова йде про те, що Ізраїль, його керівництво, збройні сили і спецслужби не повинні викликати у читачів і глядачів антипатію і роздратування.
Приблизно така ж система працює і в академічній сфері. В університетських кампусах діють групи підтримки Ізраїлю, що намагаються створити сприятливе враження про цю країну у підростаючого покоління фахівців. Вчені, що ставлять під сумнів беззастережну підтримку Єрусалиму Вашингтоном, ризикують піддатися обструкції і втратити репутацію серйозного професіонала.
У цих умовах американське суспільство вцілому та відпочатку дуже доброзичливо ставиться до Ізраїлю. Політику, який виступав би з антиізраїльських (а точніше - анти-AIPAC-івських) позицій, там просто нема звідки взятися...
... Зараз в американському Конгресі розгортається дуже цікава гра, в якій з одного боку виступає одна з найбільш впливових лобістських груп, а з іншого - президент і його адміністрація. І хоча Обама очолює найпотужнішу державу світу, результат цього протистояння не можна назвати вирішеним.
По-перше, керівництво Ізраїлю і його лобісти в останню чергу хочуть полегшити життя Тегерану. І можливості для відстоювання цієї позиції у них, мабуть, є. У всякому разі, у цьому переконаний колишній глава МЗС Великобританії Джек Стро, який нещодавно прямо заявив, що «необмежені» фінансові ресурси, що знаходяться в розпорядженні єврейського лобі в США, використовуються саме для контролю американської політики на Близькому Сході...
стаття загалом: (
укр.), (
рос.) <<<===
...
попереднє по темі:
- культури і традиції народів: дещо про походження єврейських імен та прізвищ... - у боротьбі за ресурси, ареали поширення і впливу: різні погляди на історію: Богдан Хмельницький...- Стівен Гокінґ приєднався до академічного бойкоту Ізраїлю (
перелік причин і їхній аналіз)