Почтили Лесю Храпливу-Щур по случаю ее 90-летия

Jun 23, 2017 00:00



„СВОБОДА“ | 23 червня 2017 | Оксана Закидальська
Вшанували Лесю Храпливу-Щур з нагоди її 90-ліття



Леся Храплива-Щур (сидить четверта зліва) з учасниками її вшанування.

ТОРОНТО. - На вшанування 90-річчя Лесі Храпливої-Щур 27 травня зібралися її друзі й співробітники. Читали привіти і додавали свої спомини про неї. Зібрано пoнад 2,000 дол.‚ які підуть через Суспільну службу Канади на проєкт „Врятуй життя”.

Л. Храплива - письменниця, педагог, пластова і громадська діячка народилася 27 травня 1927 року у Львові, де виростала. В 1944 році виїхала з батьками до Німеччини, де студіювала медицину і біологію.

В 1949 році родина виїхала до Америки. Жила в Ню-Йорку‚ де була активною в Пласті‚ провадила сторінку „Пластова Ватра“ в газеті „Свобода“‚ була активною пластовою виховницею і провідницею. В 1955-1970 роках була редакторкою новацького журналу „Готуйсь“.

В 1974 році одружилася з Орестом Щуром‚ з яким була знайома ще від молодих років у Львові. Подружжя переїхало до Канади.

В Канаді була активною в громадській праці. Об’єднання Працівників Літератури для Дітей і Молоді (ОПЛДМ) очолювала в 1965-1970 і 1990-2000 роках. У 1988-2008 роках була членом управи Виховно-освітньої Ради при Світовому Конґресі Вільних Українців‚ де редаґувала бюлетень для освітян „Відгукніться“.

Від 1994 року є членкою Спілки письменників України. За працю в Пласті нагороджена численними пластовими відзначеннями. В 2003 році Л. Храплива-Щур відзначена найвищою нагородою СКУ - медалею св. Володимира Великого.

Попри всю громадську діяльність, Л. Храплива не переставала писати поезії, оповідання і п’єси. Видано 17 її книжок в Німеччині, США й Канаді. „Писанка українським дітям“ вийшла двома виданнями в діяспорі і третім - у Києві. В мистецькому оформленні Петра Андрусіва видано „Чародійне авто“ - фантастичну мандрівку через історію України, на якій виховувалися покоління дітей‚ народжених в діяспорі.

Оригинал: svoboda-news.com
Скриншот

Google-перевод
     Почтили Лесю Храпливу-Щур по случаю ее 90-летия
     Торонто. - В честь 90-летия Леси Храпливой-Щур 27 мая собрались ее друзья и сотрудники. Читали приветы и прибавляли свои воспоминания о ней. Собрано более 2,000 долл., которые пойдут через Общественную службу Канады на проект "Спаси жизнь".
     Л. Храплива - писательница, педагог, пластовая и общественная деятельница родилась 27 мая 1927 года во Львове, где вырастала. В 1944 году уехала с родителями в Германию, где изучала медицину и биологию.
     В 1949 году семья уехала в Америку. Жила в Нью-Йорке, где была активной в Пласте, проводила страницу „Пластовая Ватра“ в газете „Свобода“, была активной пластовой воспитательницей и проводницей. В 1955-1970 годах была редактором новичского журнала "Готовься".
     В 1974 году женилась на Оресте Щуре, с которым была знакома еще с молодых лет во Львове. Супруги переехали в Канаду.
     В Канаде была активной в общественном труде. Объединение Работников Литературы для Детей и Молодежи (ОПЛДМ) возглавляла в 1965-1970 и 1990-2000 годах. В 1988-2008 годах была членом Управления Воспитанно-образовательного Совета при Всемирном Конгрессе Свободных Украинцев, где редактировала бюллетень для педагогов „Отзывитесь“.
     С 1994 года является членом Союза писателей Украины. За труд в Пласте награждена многочисленными пластовыми отмечаниями. В 2003 году Л. Храплива-Щур отмечена высшей наградой СКУ - медалью св. Владимира Великого.
     При всей общественной деятельности, Л. Храплива не переставала писать поэзии, рассказы и пьесы. Изданы 17 ее книг в Германии, США и Канаде. „Писанка украинским детям“ вышла двумя изданиями в диаспоре и третьим - в Киеве. В художественном оформлении Петра Андрусива издано «Чародейное авто» - фантастическое путешествие через историю Украины, на которой воспитывались поколения детей, рожденных в диаспоре.



«Я в сердці маю те, що не вмирає...»


Пам’ятка присвячена 85-річчю з дня народження Лесі Храпливої-Щур. Містить біографічні відомості, джерела про життя та творчість письменниці, перелік її творів.

Посібник розрахований на широке коло читачів.

Укладач О.О. Сачинська
Відповідальна за випуск Л.А. Лугова

Передмова

Чи могла б бути більша мрія
     для нас емігрантів,
     як те, щоб нас знали й читали
     в Рідному Краю?!

Леся Храплива

Леся Храплива-Щур - є відомою українською письменницею діаспори в Канаді, журналістом, педагогом, пластункою.

Народилася 27 травня 1927 року у Львові. Мати - гімназійна вчителька Євгенія Петрик, батько - Євген Храпливий, директор Крайового Товариства «Сільський господар», інженер-агроном, професор, відомий громадський діяч. Вчилася у народній школі ім. Т. Шевченка по вул. Мохнацького (Драгоманова), була ученицею Констянтини Малець. У 1939 р. вступила до гімназії українського педагогічного товариства Кокорудзів. З 1941 р. навчалася у першій українській гімназії у Львові. У 1944 році сімнадцятилітньою дівчиною разом із батьками виїхала з України в Німеччину, де поселилася в місті Ерлянгені (Баварія). Там студіювала медицину та біологію (1945-49), а навчання продовжила у Нью-Йорку в Колумбійському університеті (1951-53). Близько 15 років працювала у лабораторіях. З 1954 р. вивчала україністику при Інституті Наукового Товариства імені Т. Г. Шевченка, а від 1956 р. працювала у цьому закладі як асистент, опісля, як лектор української літератури.

Переїхавши до Канади, продовжила займатися літературною, педагогічною та громадською діяльністю: викладала на курсах українознавства, організовувала суботні школи, де вчила дітей співати і танцювати, допомагала у церковних справах, опікувалася поширенням українських видань у світі, перевиданнями та пересилкою їх до шкіл та бібліотек в Україну. Часто письменниця друкувала у пресі статті на тему літератури для дітей, вважаючи, що саме «…книжка готує дитину вже від наймолодшого віку до читання та належного сприймання написаного. Чим ретельніше підготовлена до нього людина, тим краще зуміє сприймати скарби літератури свого народу і з’єднатися зі своєю національною спадщиною».

З 1988 року Леся Храплива працювала у Світовій Координаційній Виховно-Освітній Раді при Світовому Конгресі Вільних Українців, де взяла на себе редагування бюлетеня для освітян «Відгукніться!». З 1996-го по 1999-й очолювала Об’єднання Працівників Літератури для Дітей і Молоді (ОПЛДМ).

Ще у Львові у 1942 році Леся вступила в організацію «Пласт», продовжила свою діяльність у Німеччині, де організувала Курінь Уладу Старших Пластунок "Лісові Мавки" і у Нью-Йорку, де стала Крайовою коменданткою пластунів (1958-60), організовувала вишколи для новаків і виховників, різноманітні заняття, прогулянки, табори, була автором ігрових комплексів. Окрім цього, вела сторінку «Пластова Ватра» у «Свободі» (1954-1956), видавала пластовий бюлетень «Іскра Сокільської Ватри» (1950-1954). 16 років працювала редактором журналу для малят «Готуйсь», який виховав не одне покоління українців на чужині.

У 1992 році бере участь у Світовому Форумі України у Києві, на Першому Світовому Конгресі Християн греко-католицької церкви у Львові, виступає з доповіддю: «Християнська родина. Роль у ній жінки». Бере участь у перепохованні тлінних останків кардинала Йосифа Сліпого, у відкритті пам’ятника Тарасові Шевченку, у нарадах Наукового товариства ім. Т. Шевченка, 50-літті УПА.

Літературна творчість письменниці охоплює багато книжок для дітей і молоді, статті, оповідання, вірші. З прозових - це збірка оповідань «Вітер з України», захоплюючі повісті «Козак Невмирака» (Торонто, 1987), «Отаман Воля» - про життя, побут і працю українських емігрантів в Америці, оповідання «Чародійне авто». З поетичних - книжка-декламатор «На ввесь Божий рік» (Нью-Йорк, 1964 р.) з витинанками самої авторки. Тут і вірші про Русь-Україну, про Тараса Шевченка, Лесю Українку, Маркіяна Шашкевича, Ольгу Басараб, Євгена Коновальця, Симона Петлюру, Тараса Чупринку, Андрея Шептицького. Віддзеркалені побут, звичаї, пісні, народний одяг України. Чудова збірка для найменших читачів «Писанка українським дітям», яка вийшла двома виданнями на чужині й третім - у Києві, в чудовому мистецькому оформленні видатного українського художника в еміграції Петра Андрусіва.

Для дорослого читача видано збірку віршів «Далеким і близьким».

Книжка «Українські народні звичаї в сучасному побуті» (зі словничком українських імен) декілька разів перевидавалася в Україні, стала своєрідним підручником із народознавства в перші роки незалежності.

Книги Лесі Храпливої-Щур


• «Іскри», 1955, Клівленд (збірка віршів)
• «Далеким і близьким», 1972, Чікаґо (вірші для дорослих, перевидано в Україні)
• «На ввесь Божий Рік» (декламaтор для дітей, перевидано в Україні)
• «Ластівочка», 1956, Клівленд (казка на історичні мотиви)
• «Ростикова казка» (видання для найменших)
• «Забавки Мартусі», 1960, Мюнхен (ілюстроване видання для найменших, перевидано в Канаді)
• «Писанка українським дітям» (збірка великодних віршів й казок, перевидано в Україні)
• «Козак Невмирака» (фантастична казка, перевидано в Україні)
• «Вітер з України», Мюнхен (збірка казок й оповідань, перевидано в Канаді)
• «Вітер з України - 2», Нью-Йорк (збірка казок й оповідань)
• «Чародійне авто» (фантастична мандрівка через історію України, перевидано в Україні)
• «Найбільший дарунок», Мюнхен (свято-миколаївська сценка)
• «Антипкові пригоди», Нью-Йорк (свято-миколаївська сценкa)
• «Ярмарок Мишки-Гризикнижки», Нью-Йорк (матеріали до «Cвята книжки»)
• «Отаман Воля», Мюнхен (повість для молоді, перевидано в Україні)
• «У темряві», 1956, Чікаго (нариси з життя воїнів УПА)
• «Митрополит Андрей Шептицький» (віршована біографія)
• «Українські народні звичаї в сучасному побуті», Канада (популярний виклад, перевидано в Україні)

[Раскрыть ЕЩЕ]Перелік творів Лесі Храпливої-Щур, які можна прочитати у
Львівській обласній бібліотеці для дітей

1. 22 січня : [вірш] // Світ Дитини. - 2006. - № 1. - С. 5.
2. Андрійкові іменини : [оповідання] // Світ Дитини. - 2004. - № 12. - С. 4-5.
3. Антипкові пригоди : сценічна картина на вечір Св. Миколая // Світ Дитини. - 2006. - № 12. - С. 3-7.
4. «Бабуся Катруся» : [про Катерину Перелісну] // Жива вода. - 1996. - № 3. - С. 2.
5. Божа матір гаптує квітки : [вірш] // Добридень, школярику! : хрестоматія для позакласного та сімейного читання / упоряд. В. О. Мартиненко. - Вид. 2-е. - К. : Інтерпрес ЛТД, 2002. - С. 345 : іл.
6. Великдень 1972 : [вірш] // Копач Олександра. Хрестоматія з нової української літератури. - Львів : Каменяр, 1993. - C. 242.
7. Великодні дзвони : [вірш] // Світ Дитини. - 2006. - № 4. - 2-а с. обкл.
8. Великодні дзвони : [вірш] // У світі дитини : На весь Божий рік : вірші, легенди, оповідання, пісні / худож. З. Юськів. - Львів : Світ Дитини, 2006. - С. 37 : іл. - (Бібліотечка школяра. Кн.7).
9. Весняне свято : [вірш] // Світ Дитини. - 1997. - № 2. - С. 9.
10. Весняні свята : [нарис] // Все для вчителя. - 2005. - № 5-6. - С. 13-15.
11. Вишивані квіти : [оповідання] // Рідне слово : українська дитяча література : хрестоматія. У 2 кн. Кн. 2 / упоряд. З. Д. Варавкіна, А. І. Мовчун, М. Ф. Черній. - К. : Либідь, 1999. - С. 474-475.
12. Вишивані квіти : [казка] // Історія України в казках та легендах. Історія України в іменах та подіях : / ред. - укл. О. А. Волосевич. - Львів : Аверс, 2004. - С. 68-70. - (Скарбничка школяра).
13. Воскресний дзвін : [вірш] // Українське дошкілля : зб. для читання і розповідання дітям ст. дошк. і мол. шк. в. / упоряд. Н. і О. Зінкевичі ; худож. Т. Проць. - 4-те вид. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 194.
14. Далеким і близьким : поезії. - Львів : Основа, 1995. - 107 с.
15. Дітям : [Воскресний дзвін; Дзвіночки і метелик; Одарочка малює; Що роблять звірята?] : [вірші] // Світ Дитини. - 1997. - № 1. - С. 6-7.
16. Заграють дзвони : на спогад про 22 січня 1919 року // Світ Дитини. - 2002. - № 1. - С. 5.
17. Зелені свята : [вірш] // Світ Дитини. - 2011. - № 6. - С. 1.
18. Знов у Львові : [спогади про Львів]. - Дзвін. - 1994. - № 5. - С. 93-97.
19. І настало свято : [вірш] // Копач Олександра. Хрестоматія з нової української літератури. - Львів : Каменяр, 1993. - C. 243.
20. Козак : [вірш] // Українське дошкілля : зб. для читання і розповідання дітям ст. дошк. і мол. шк. в. / упоряд. Н. і О. Зінкевичі ; худож. Т. Проць. - 4-те вид. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 305.
21. Кріс : [вірш] // Українське дошкілля : зб. для читання і розповідання дітям ст. дошк. і мол. шк. в. / упоряд. Н. і О. Зінкевичі ; худож. Т. Проць. - 4-те вид. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 382.
22. Леся Українка : [вірш] // Світ Дитини. - 2011. - № 2. - С. 3.
23. Молитва : [вірш] // Герої Крут : лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року / упоряд. І . Ільєнка ; худож. оформл. І. Коптілова. - Дрогобич : Відродження, 1995. - С. 289.
24. Молитва : [вірші] // Українське дошкілля : зб. для читання і розповідання дітям ст. дошк. і мол. шк. в. / упоряд. Н. і О. Зінкевичі ; худож. Т. Проць. - 4-те вид. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 17, 19.
25. Молитва Маркіяна : [вірш] // Світ Дитини. - 2006. - № 11. - С. 7.
26. Молитва отця Маркіяна : [про Маркіяна Шашкевича] : [вірш] // Світ Дитини. - 2011. - № 11. - С. 1.
27. На Великдень до бабусі : [оповідання] // Світ Дитини. - 2010. - № 4. - С. 3-5.
28. На день 22 січня : [вірш] // Копач Олександра. Хрестоматія з нової української літератури : для шкіл і курсів українознавства / Копач Олександра ; передм. Л. Храпливої-Щур. - 2-ге вид., доп. - Львів : Каменяр, 1993. - C. 239.
29. Наш батько : [вірш] // Кобзарик : читанка для мол. шк. / упоряд. І. Січовик. - К. : Вид-ць М. І. Преварська, 2001. - С. 171.
30. Орлині крила : [оповідання] // Світ Дитини. - 2006. - № 5. - С. 8-9.
31. Отаман Воля : повість. - Львів : Основа, 1996. - 175 с.
32. Пам'яті митрополита Андрея Шептицького : [вірш] // Світ Дитини. - 2010. - № 11. - С. 13.
33. Передсвяткові сни : [оповідання] // Київ. - 2005. - № 2. - С. 121-126.
34. Пісня зореплавців : [вірш] // Українське дошкілля : зб. для читання і розповідання дітям ст. дошк. і мол. шк. в. / упоряд. Н. і О. Зінкевичі ; худож. Т. Проць. - 4-те вид. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 518.
35. Пісня українських шахтарів : [вірш] // Українське дошкілля / упоряд. Н. і О. Зінкевичі. - 4-те вид. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 39.
36. Портрет Тараса Шевченка : [вірш] // Українське дошкілля. - К. : Смолоскип, 2005. - C. 337.
37. Пригоди писаночки : [оповідання] // Світ Дитини. - 2008. - № 4. - С. 7-9.
38. Пригоди янголятка : [оповідання] // Світ Дитини. - 2004. - № 12. - С. 6-8.
39. Провесна : [вірш] // Копач Олександра. Хрестоматія з нової української літератури. - 2-ге вид., доп. - Львів : Каменяр, 1993. - C. 240-242.
40. Різдво 1991 : [вірш] // Копач Олександра. Хрестоматія з нової української літератури. - 2-ге вид., доп. - Львів : Каменяр, 1993. - C. 242.
41. Різдвяна подорож : [вірш] // Світ Дитини. - 2010. - № 1. - 2-а с. обкл.
42. Свята Великодні : [вірш] // Українська мова та література. - 2004. - № 13. - С. 24.
43. Словничок давніх українських імен : чоловічі імена // Все для вчителя. - 2003. - № 26. - С. 50-53.
44. Снігурик : [казка] // Рідне слово : українська дитяча література : хрестоматія. У 2 кн. Кн. 2 / упоряд. З. Д. Варавкіна, А. І. Мовчун, М. Ф. Черній. - К. : Либідь, 1999. - С. 476-477. Співаночки : [оповідання] // Світ Дитини. - 2006. - № 9. - С. 2.
45. Три оповідання : [Командир; Писанки; Перемога] // Київ. - 2004. - № 3. - С. 83-95.
46. Українські народні звичаї в теперішньому побуті. - 3-тє вид. - К., 1993. - 77 с. : іл.
47. У школу / муз. Степана Козака ; сл. Лесі Храпливої // Світ Дитини. - 2010. - № 9. - С. 14.
48. Христос народився! [вірш] // Літературна Україна. - 2002. - 3 січня. - С. 1.
49. Чародійне авто : оповідання для дітей. - Львів : Просвіта, 1994. - 95 с. : іл. - (УПЛДМ: Серце і книжка).
50. Чародійне авто : [оповідання] // Позакласне читання : зб. художніх творів : 6 кл. / упоряд. М. М. Николин. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 1998. - С. 30-36.
51. Що розказав камінний лев : [оповідання] // Світ Дитини. - 2010. - № 11. - С. 2-5.
52. Як сонечко вставало : [вірш] // Рідне слово : українська дитяча література : хрестоматія. У 2 кн. Кн. 2 / упоряд. З. Д. Варавкіна, А. І. Мовчун, М. Ф. Черній. - К. : Либідь, 1999. - С. 473.

Джерела про життя та творчість Лесі Храпливої-Щур

1. Кирпа Галина. ЇЇ знають і читають у рідному краю... [Текст] / Галина Кирпа // Слово Просвіти. - 2011. - № 33. - С. 9.
2. Комаринець, Олександра. Багатогранність таланту [Текст] / О. Комаринець // Дзвін. - 1994. - № 5. - С. 97-98.
3. Лауреати премії імені Дмитра Нитченка [Текст] : [про присудження премії ім. Дмитра Нитченка Лесі Храпливій-Щур ] // Літературна Україна. - 2000. - 30 листопада. - С. 2.
4. Леся Храплива [Текст] : [біографія] // Копач Олександра. Хрестоматія з нової української літератури : для шкіл і курсів українознавства / О. Копач ; передм. Л. Храпливої-Щур. - 2-ге вид., доп. - Львів : Каменяр, 1993. - C. 238-239.
5. Леся Храплива-Щур [Текст] : [біографія] // Рідне слово : українська дитяча література : хрестоматія. У 2 кн. Кн. 2 / упоряд. З. Д. Варавкіна, А. І. Мовчун, М. Ф. Черній. - К. : Либідь, 1999. - С. 472-473.
6. Чередниченко Д. За голосом душі [Текст] : до 80-річчя від дня народження Лесі Храпливої-Щур / Д. Чередниченко // Слово Просвіти. - 2006. - 5-11 липня. - С. 14.

Вебліографія

1. Леся Храплива. Вітер з України-2 [Електронний ресурс] : друга збірка оповідань для дітей шкільного віку / Леся Храплива ; оформ.-витинанки автора обкл. Петра Андрусіва. - Нью-Йорк, 1965. - Режим доступу: http://abetka.ukrlife.org/viter2.htm (дата звернення 1502.12). - Назва з екрана.
2. Леся Храплива. На ввесь Божий Рік [Електронний ресурс] : декламaтор для дітей : непідписані вірші авторства Лесі Храпливої : оформлення - витинанки Лесі Храпливої // Весела абетка : [сайт]. - Електрон. дані. - Режим доступу: http://abetka.ukrlife.org/schur_year0.htm (дата звернення 17.02.12) ). - Назва з екрана.
3. Твори Лесі Храпливої - Щур [Електронний ресурс] // Петрик для батьків і дітей : [сайт]. - Електрон. дані. - Режим доступу: http://petryk.com.ua/388 (дата звернення 17.02.12). - Назва з екрана.
4. Храплива Леся [Електронний ресурс] : [біографічні відомості, перелік книжок письменниці] // Читальня Слоника Дзвоника : [сайт]. - Електрон. дані. - Режим доступу: http://chytay.com.ua/avtori/hrapliva-lesya.html (дата звернення: 20.02.12). - Назва з екрана.


Оригинал: lodb.org.ua
Скриншот

См. также:

- Леся Храплива: ПИСАНКА Р. Б. МСМLХХІІ // voiks
     Леся Євгенівна Храплива - українська письменниця, пластова діячка і педагог на еміграції: співробітниця дитячих та жіночих журналів у США й Канаді, редактор пластового журналу «Готуйсь» у 1953- 1970 роках.
     Народилася Леся Храплива 1927 року у Львові, де відвідувала початкову школу й гімназію. Батько письменниці - Євген Храпливий був громадським діячем, визначним дослідником сільського господарства, багато років свого життя присвятив праці в крайовому товаристві «Сільський господар» у Львові.
     У 1944 році вісімнадцятирічною дівчиною разом із батьками іммігрувала на Захід. В Німеччині здобула освіту, у США вступила до університету на біологічний факультет. <...>



Леся Храплива-Щур: 1 - КНЯГИНЯ ОЛЬГА, 2 - ЛЕСЯ УКРАЇНКА, 3 - ОЛЬЗІ БАСАРАБОВІЙ, 4 - ЮРЧИК *,
5 - Роман Шухевич , 6 - Симон Петлюра, 7 - Євген Коновалець, 8 - Митрополит Андрей Шептицький
* Прізвище Юрчика - Шухевич. Його батько, генерал Роман Шухевич, що його звали Тарасом Чупринкою, очолював Українську Повстанську Армію, що довгі роки боролася проти загарбників.

- 21.05.2013 Краеведческий час «Он родом из нашей деревни» (к 115-летию со дня рождения Евгения Храпливого) // voiks
     К 115-й годовщине со дня рождения Евгения Храпливого - общественного деятеля, агронома и кооператора, идеолога и практика общественной агрономии и кооперативного движения в Галичине, заведующая Лисовской библиотекой Вера Головацкая подготовила краеведческий час: «Он родом из нашего села дома народного творчества. С сообщениями о Евгении Храпливом и его семье выступили: научный исследователь, преподаватель ОП НУБиП Украины «Залещицкий аграрный колледж им. Е.Храпливого» Иосиф Децовский, учитель физики Василий Грушицкий, заместитель директора школы Марта Чепига, директор Залещицкой ЦБС Ольга Тракало.






- Леся Храплива-Щур // uk.wikipedia.org
     Ле́ся Храпли́ва (27 травня 1927, Львів) - українська письменниця, пластова діячка і педагог на еміграції: співробітниця дитячих та жіночих журналів у США й Канаді, у роках 1953-70 редактор пластового журналу «Готуйсь». Член Об'єднання українських письменників «Слово».
     Життєпис
     Народилася Леся Храплива у Львові, де відвідувала початкову школу й гімназію. 1944 року вісімнадцятирічною дівчиною разом із батьками емігрувала на Захід, проживає досі у Канаді.
     Рід Храпливих
     Рід Храпливих із Тернопільщини: її дід Василь Храпливий був управителем школи у селі Лисівці Заліщицького повіту; баба Стефанія - зі старого шляхетсько-священицького роду Ганкевичів. У сім'ї були 4 сини: Іван - найстарший; Роман - загинув у визвольних змаганнях, як старшина галицької армії; Храпливий Євген Васильович - батько Лесі і Зіновій - наймолодший - професор математики і фізики. Голова родини - Василь Храпливий - помер, коли найменшому синові було 4 роки, а його дружина Стефанія вивела їх усіх у люди.
     Батько письменниці Євген Храпливий був громадським діячем, визначним дослідником сільського господарства, багато років свого життя присвятив праці в крайовому товаристві «Сільський господар» у Львові.
     Її стрийко, професор Іван Храпливий (нар. 1892) студіював класичні мови: грецьку та латинську в університетах Відня та Чернівців - і все життя викладав їх як предмети в Коломийській гімназії.



- Леся ХРАПЛИВА від 1974-го року - ЩУР // www.abetka.ukrlife.org web.archive.org
     Народжена 1927 у Львові
     Студії
     медицина, Ерлянґен, Німеччина 1945-49
     Біологія - Колюмбiя, Нью Йорк, 1951-53 (мастер)
     Українська література - Нью Йорк, Інститут Українознавства при НТШ, асистент і викладач.
     Пласт
     Львів 1942-44 (ВСУМ)
     Ерлянґен Німеччина: організаторка Куреня УСП-ок "Лісові Мавки"
     Гніздова новачок, кошова, в.о. станичної
     Пресовий референт Уладу Старших Пластунок
     Нью Йорк,ЗСА: ( 1951-74)
     гніздова, крайова реф. УПН-ок,
     реф. преси в Крайовій Пл. Старшині
     член Кадри Виховників
     Крайова командантка пластунок -1958-60
     табори новачок і вишкільні - виховників.
     Педагогіка
     Лондон, 1974-82
     Секретар Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради при Світовому Конгресі Українців 1988-1993
     Пресовий Референт СКВОР-и 1993 - до тепер [Раскрыть ЕЩЕ]
     Українські Працівники Літератури для Дітей і Молоді
     Представник на ЗСА 1965-69
     Секретар Управи.Торонто 1990-96
     Голова 1996-1999
     Патріярхальний Рух УГКЦ:
     Пресовий референт Патріярхального Т-ва Канади 1982-84
     Пресовий референт Українського Світового Патріярхального Об'єднання 1984 - до тепер
     Редактор:
     "Іскра Сокільської Ватри" - бюлетень УСП-ок 1950-54
     "Пластова Ватра" - сторінка в "Свободі" 1954-56
     "Готуйсь" - журнал новацтва 1953-70
     Книжка "Хрестоматія 100-ліття Хрещення України" 1987
     Листки Дружнього Зв'язку 1-го Куреня УПС - 1982-84
     "Відгукніться” - листок Зв'язку Вчителів СКВОР при СКВУ 1989 - до тепер (19 чисел)
     КНИЖКИ ЛЕСІ ХРАПЛИВОЇ:
     „ІСКРИ” - вірші, Клівленд ЗСА, 1955
     „ДАЛЕКИМ І БЛИЗЬКИМ” - вірші для дорослих, Чікаґо 1972, перевидане в Україні
     „НА ВВЕСЬ БОЖИЙ РІК” - деклямaтор для дітей, перевидане в Україні
     „ЛАСТІВОЧКА” - казка на історичні мотиви, Клівленд 1956
     „РОСТИКОВА КАЗКА” - ілюстроване, для найменших
     „ЗАБАВКИ МАРТУСІ” - ілюстроване, для найменших, Мюнхен 1960, перевидане в Канаді
     „ПИСАНКА УКРАЇНСЬКИМ ДІТЯМ” - великодні вірші й казки, ЗСА, перевидане в Україні
     „КОЗАК НЕВМИРАКА” - фантастична казка, ЗСА, перевидане в Україні
     „ВІТЕР З УКРАЇНИ” - казки й оповідання, Мюнхен, перевидане в Канаді
     „ВІТЕР З УКРАЇНИ - 2” - казки й оповідання, Нью-Йорк
     „ЧАРОДІЙНЕ АВТО” - фантастична мандрівка через історію України, ЗСА, перевидане в Україні
     „НАЙБІЛЬШИЙ ДАРУНОК” - Cвято-Миколаївська сценка, Мюнхен
     „АНТИПКОВІ ПРИГОДИ” - Cвято-Миколаївська сценкa, Нью Йорк
     „ЯРМАРОК МИШКИ-ГРИЗИКНИЖКИ” - матеріяли до „Cвята Kнижки”, Нью Йорк
     „ОТАМАН ВОЛЯ” - повість для молоді, Мюнхен, перевидане і ще раз в Україні
     „У ТЕМРЯВІ” - нариси з життя воїнів УПА,Чікаґо, 1956
     „МИТРОПОЛИТ АНДРЕЙ ШЕПТИЦЬКИЙ” - віршована біографія
     „УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗВИЧАЇ У СУЧАСНОМУ ПОБУТІ” - популярний виклад, Канада, перев. в Україні




- Історія Лісовиx Мавок // 20.usp.plastscouting.org
     Курінь Лісові Мавки тісно пов'язаний з українським фолькльором і звичаями. Патронка куреня, Леся Українка, та її „Лісова Пісня”, стали для куреня взірцем всього, що гарне, шляхетне, і так як у цьому творі Лесі Українки, членки куреня стараються стреміти до найвищих висот і добра, плекати українські традиції, культуру та звичаї.
     Курінь був заснований в 1947-му році в місті Ерлянґен, в північній Баварії, де багато українських студентів згуртувалося на студіях Ерлянґенського університету. За ініціятивою студентки медицини, Лесі Храпливої, та групи студенток байройтської ґімназії, засновано пластовий гурток, до якого вступили - Леся Кисілевська, Віра Бабій, Стефа Зайферт, Люба Шавала, Наталка Москалів, Оля Пиндюк, Слава Слиж, Іванка Ференцевич, Ірка Урбан, Дарка Городинська і Ака Клим. <...>

Украина, Свобода (газета), библиотеки, Храплива Леся, Торонто

Previous post Next post
Up