Старуня: палаючий вулкан та сира нафта з-під землі

Jul 26, 2020 13:20



Сьогодні Україна не належить до когорти нафтовий держав. Втім середину 60-х - початку 70-х років ХХ століття можна назвати золотою ерою вітчизняної нафтовидобувної історії. Чималий запас припадав на Прикарпаття.

Наприклад, у 1972 році видобуток нафти досяг максимум - тоді видобули аж 14,4 мільйони її тонн (включно з газоконденсатом). Частково чорне золото навіть йшло на експорт!

Але карпатські запаси вичерпувалися. Для порівняння протягом останніх п’яти років цей показник коливається в районі 2-3 мільйонів, а частка карпатської нафти в ній навіть менша.

Сьогодні про колишню нафтову історію нагадує унікальний вулкан, який не гасне від своєї появи з 1977 року. Аналогів йому немає у всій Європі.

Розташований він у селі Старуня Богородчанського району Франківської області. Гарні мозаїки з гуцулами та етнічними мотивами зустрічають на автобусній зупинці.
1-5.










Десь тут починають рости Карпати, а місцевість заселяють бойки та гуцули.
6.


Залишаємо машину та пішки йдемо до вулкану. Дорога - суцільний спокій та насолода від прикарпатських краєвидів - тут вже не рівнина, але ще й не високі гори.
7-8.




На початку ХХ століття тут діяли озокеритні копальні (озокерит - нафтид , він же «земляне сало», «земляний віск»). Але з роками шахту закрили, але у 1977 році внаслідок землетрусу у Румунії тут з землі буквально за ніч виріс грязьовий вулкан. Він вивергався так, що його потоки (більшість з яких становили нафта та той таки озокерит) розтеклися на 60 метрів навколо.
З того часу вулкан не згасає і видає характерні звуки булькотіння.

Ви тільки прислухайтеся до цих звуків…

image Click to view



Головний «кратер».
9.


Жодних тобі туристів - знімай з будь-якого ракурсу.
10-14.










Але територію вже облаштовують під новий парк «Льодовикового періоду». Минулого року вже відбувся перший фестиваль.
15.


Окрім головного вулкану є ще кратери п’ятьох, але вони не бурлять і не палають. Втім, в них можна спокійно доторкнутися до сирої нафти та озокериту.
16-20.










Згадуються кадри з аварій нафтовий танкерів.
21.


Завжди вважав такі плями від машин антропогенними, а тут розумієш про їхнє природнє походження.
22.


Власне, певна аномалія з вуглецевих, що б’ють з-під землі, у Старуні не завершуються - тут ще є соляна криниця. Хоча пишуть, що концентрація солі в ній 70%, говорять, що солі не більше чверті у літрі води. У давнину у цій солоній воді зберігали м'ясо та рибу, адже сіль - натуральний консервант.

Тепер її беруть за кваски огірків та для свійських тварин.
23-24.




І тут знамениті бензинові розводи, тільки от вже з-під землі, а не з-під машини.
25.


Вулкан (геологічна пам’ятка загальнодержавного значення) класна можливість студентам та фахівцям вийти у «польові умови», а мандрівникам - побачити унікальний об’єкт безкоштовно і без натовпів туричів. Поки ще...

подорожі, Карпати, Західна Україна, Франківщина

Previous post Next post
Up