А про назву?moya_leptaSeptember 24 2006, 04:54:08 UTC
Дякую. Трохи розвиднілось. З ваших слів: різниця між "суницями" і "полуницями" -- це різниця між "земляникой" і "клубникой". Так? Іншими словами: "суниця" -- праматір "полуниці"? Звідки назва у тої праматері?
У "Великому тлумачному словнику української мови( http://slovnyk.net )пишуть, що "полуниця -- те саме, що суниця". Через те я й шукаю, як воно є насправді. Бо дуже хочеться зрозуміти, звідки назви. Можливо, якась відмінна риса однієї з рослин могла б допомогти у пошуках.
Полуниця, на відміну від суниці, має іншу форму - вона не видовжена, а приплюснута до стебельця, наче пів овалу. Ще полуниця значно запашніша і зараз менше поширена.
Наскільки я знаю ці слова, хоча б по тим місцям вживання місцевого населення, то слово "суниця" - це російською "зємляніка". Чому така назва? Мабуть від слова "ниць". Тобто знизу. Щоб зібрати - нахилятися треба.
І взагалі, у мене ніколи не піднімалося питання, що таке суниця і що полуниця? суниця - лісова ягода. полуниця - садова. В Житомирській обл. або під Києвом так називали їх завжди. Та й у літературі я ніколи не бачив такого протиріччя...
Нема ніякого протиріччя. Просто одні люди вважають, що це дві різні ягоди, а інші (і словники) -- що ягода одна, але з двома різними назвами. Виходячи з Вашої версії про назву, яка походить від "ниць", то ягоди таки різні. За однією треба нахилятися, а за іншою тільки "полу"? :)) Дякую, гарна версія!
ці ягоди одного роду... але різниця між ними така сама як між смородиною і порічками. вони теж одного роду, проте на смак і на зовнішній вигляд різні... "зємляніка" і "клубніка" я так розумію є теж різними ягодами, але чомусь в українській мові у деяких людей виникають питання чи це не одне й те саме?))) доречі про "ниць", то чорниця, брусниця, мають теж такі зпкінчення і за ними теж треба нахилятися не мало, щоб назбирати вдосталь...))) Полуниця, мабуть має інше походження ніж від слова "полу", бо в українській мові тоді б вона звалася "напівниця"...)))хоча може з тюркського коріння якогось, проте я не думаю що тоді була полуниця у сільському господарстві. Дореяі у поляків суниця зветься як "позьомка". І по змісту ближче до російської версії. А от українська версія трохи оригінальніша...)))
Comments 20
Reply
Reply
а то б навіщо їх розрізняли не тільки ботаніки, а в народі.
Reply
Звідки назва у тої праматері?
Reply
Reply
якась відмінна риса однієї з рослин могла б допомогти у пошуках.
Reply
Reply
Чому така назва?
Мабуть від слова "ниць". Тобто знизу. Щоб зібрати - нахилятися треба.
Reply
суниця - лісова ягода.
полуниця - садова.
В Житомирській обл. або під Києвом так називали їх завжди.
Та й у літературі я ніколи не бачив такого протиріччя...
Reply
Дякую, гарна версія!
Reply
але різниця між ними така сама як між смородиною і порічками. вони теж одного роду, проте на смак і на зовнішній вигляд різні...
"зємляніка" і "клубніка" я так розумію є теж різними ягодами, але чомусь в українській мові у деяких людей виникають питання чи це не одне й те саме?)))
доречі про "ниць", то чорниця, брусниця, мають теж такі зпкінчення і за ними теж треба нахилятися не мало, щоб назбирати вдосталь...)))
Полуниця, мабуть має інше походження ніж від слова "полу", бо в українській мові тоді б вона звалася "напівниця"...)))хоча може з тюркського коріння якогось, проте я не думаю що тоді була полуниця у сільському господарстві.
Дореяі у поляків суниця зветься як "позьомка".
І по змісту ближче до російської версії.
А от українська версія трохи оригінальніша...)))
Reply
Leave a comment