Dec 14, 2006 15:18
Щодо правди - все більш-менш зрозуміло. Її "родичі" відомі - правий, праведність, справедливість та ін. Головна ідея - "відповідність тому, як повинно бути".
А от істина - звідки це слово, хто його "родичі"?
Етимологія
Leave a comment
До речі, використання "істини" і "правди" задає різні контексти. "Правда" була характерна для візантійської (згодом - православної) традиції. У цьому понятті поєднувався пізнавальний і моральний аспект - "відповідність належному". Тоді як "істина" передбачала лише пізнавальний аспект без моральної оцінки - "відповідність існуючому" (таке розуміння превалює в західноєвропейській традиції). Не випадково саме таке розуміння сприяло становленню науки (з її невід"ємною рисою - об"єктивністю) і розмежуванню "суджень про факти" та "суджень про цінності" (ясна річ, це розмежування не є абсолютним. Однак важливим є прагнення до об"єктивності, до якомога меншої ціннісної заангажованості в науковому пізнанні).
Reply
це дуже поширена омана. Є інші точки зору на денотат науки :
"Началось это в эпоху Возрождения с того, что перестали пытаться как раньше проникнуть в тайны природы целиком и удовлетворились ее поверхностным исследованием."
(Р.Музиль)
Reply
Reply
Reply
Віденське коло - етап "класичного" позитивізму часів розквіту
http://www.philosophy.ru/library/carnap/wienerkr.html
Критика і перегляд декотрих позитивістських настанов:
http://www.philosophy.ru/library/popper/02.html
http://www.philosophy.ru/library/lakat/01/0.html
http://www.philosophy.ru/library/kuhn/01/00.html
Можна подивитись також раннього і пізнього Вітгенштайна
Оскільки вказані джерела є значними за обсягом, для нашої дискусії достатньо їх побіжно переглянути.
Reply
Про віденський гурток я чув і раніше. До речі, він був не тільки віденським , але і львівським - вони і у нас засідали. Там же Мах видав мою улюблену фразу :"Атом - це лише скорочений символ для означення відносно тривких відчуттів вчених в лабораторіях"
Поппера і Куна я читав студентом - звичайні демагоги. Оскільки Ви не відповіли на моє питання про розподіл філософії та демагогії, наведу на означення.
У виноробстві є есперт, який дає вину хімічну тощо оцінку, а є дегустатор, який просто каже - подобається вино йому чи ні. Дегустатору не потрібно знати хімічний склад та кількість червоних тілець - він знає, що гуральник послухає радше його, чи варто продавати це вино.
Reply
Reply
Сонная Словно Серая Сова
Схолии Сочиняю Сегодня Сперва
Со Смыслом Совокупиться бы Снова
Reply
Leave a comment