Правда та істина

Dec 14, 2006 15:18


Щодо правди - все більш-менш зрозуміло. Її "родичі" відомі - правий, праведність, справедливість та ін. Головна ідея - "відповідність тому, як повинно бути".

А от істина - звідки це слово, хто його "родичі"?

Етимологія

Leave a comment

Re: цікаво irengloria January 2 2007, 14:34:08 UTC
Розмежування філософії і демагогії відображено хоча б в проблемі демаркації - одній з центральних для позитивізму (якщо прийняти, що філософія тяжіє до наукової традиції, демагогія - до позанаукової). Якщо Ви відносите Поппера і Куна до демагогів, тоді наведіть приклад менш демагогічної теорії. (Трансформація проблеми демаркації показала, що досконалої теорії не існує, однак ми можемо визначити, яка з конкуруючих теорій більше відповідає критеріям науковості, а отже (щодо нашої дискусії) є менш демагогічною).

Для філософського дослідження характерне прагнення до чіткості, тоді як демагогія спекулює на плутанині. Звертаючись до Вашого прикладу, зазначу, що варто чітко поставити питання. "Яке вино краще"? - саме по собі питання безглузде. Що вкладається в слово "краще"? "Дешевше"? "Корисніше"? "Смачніше" та ін.? - це вирішується залежно від контексту. Якщо нас цікавить хімічний склад вина, ми надаємо слово хіміку. Якщо нас цікавить смак вина, ми слухаємо дегустатора. Якщо ми аналізуємо, яке вино краще продаватиметься, тоді слід прислухатись насамперед до думки маркетолога (скажімо, торгівля елітними винами у місцевості, де мешкають злидарі, не буде успішною).

Reply

Ваші пости стають дедалі довші та змістовніші captain_solo January 2 2007, 18:01:04 UTC
Це приємно. Але враховуючи, що сьогодні, 2 січня, всі ще продвжують наливати меня терзают смутные сомненья щодо щирості. Напишу-ка я про це невеликий віршик:

Сонная Словно Серая Сова
Схолии Сочиняю Сегодня Сперва
Со Смыслом Совокупиться бы Снова

Reply


Leave a comment

Up