4 вересня 2010 р. - 25-ті роковини смерті Василя Стуса. Як краще вшанувати поета в такий день? Звичайно, читаючи його твори.
Десять сніжнів, зо два брудні -
це і літо і зима.
Ой і роки ж замарудні,
розтриклята Колима!
(
Палімпсести, Частина 2)
Які цікаві слова! Це вже точно не запозичення. Сніжні місяці - сніжні. Брудні місяці - брУдні.
Можливо, хтось знає
(
Read more... )
Стосується, тому, вживаючи його, бажано говорити про "галузі знання", а не власне "науки".
«зараз соціологія чи економіка відносяться таки до science, а не до art»
Так, бо в них більше можливостей для об'єктивної перевірки отриманих даних.
«Чітку межу між sciences і arts провести неможливо, бо не зрозуміло, де зупинитись - на біології? на економіці? на політології?»
біологія - science, економіка - science, політологія - art, політекономія - і те, й инше, ступінь присуджується той, який традиційно дають у данім закладі. Труднощі лише в межових дисципінах, де можливий міждисциплінарний підхід.
«До того ж, якщо не помиляюсь, літературознавство в англомовній традиції відноситься до humanities, а не до arts»
Дається в списку дисциплін серед humanities разом із історією й політологією. Але ступені з неї називається таки B.A. та M.A.
«помилка раннього позитивізму»
помилка позитивізму - переносити методи наук у вузькому розумінні на дослідження об'єктів гуманітарного знання. Гуманітарні "науки" є самоцінними, просто слово "наука" щодо них уживати некоректно. Це ж зовсім не значить, що вони "не такі" чи займатися ними не так почесно.
«побудова теорій і їх перевірка можлива і в цих науках»
можлива, але простір для перевірки занадто широкий, часто-густо неможлива постановка експерименту, набагато більша похибка… Власне, літературознавство (хоч сам маю ряд "наукових" публікацій із нього, за які тепер соромно) - найбільш ненаукове з усіх гуманітарних дисциплін. Хіба що педагогіка з методиками викладання їй можуть фору дати ;))
Reply
Не надто систематично цікавлюсь політологією, але складається враження, що на позначення політології в англійській вживається вислів political scienсе, а не art.
> вживаючи його, бажано говорити про "галузі знання", а не власне "науки".
Але ж із німецької Wissenschaft перекладається в першу чергу як наука, а не галузь знання, і навпаки, якщо не помиляюсь, нашому наука в німецькій найбільшою мірою відповідає Wissenschaft, а не якесь інше слово.
Загалом, я до того, що англійське science не зовсім збігається із нашим наука. У нас наука не асоціюється насамперед із природничими. Серед завдань із логіки на обмеження і узагальнення понять одне передбачало пошук видового до "наука", то дехто називав історію чи мовознавство, а ще частіше ці науки згадувались, коли слід було знайти кілька співпідпорядкованих понять (наводились приклади типу: "економіка, історія, фізика, логіка"). Це спостерігалось в різних групах, студенти були в основному молодших курсів, юридичного профілю. Тож, як на мене, некоректно переносити на нашу науку специфіку англійського science.
Reply
Так, political scienсе, але ступінь із неї - M.A., а не M.Sc. - http://www.google.com/search?client=opera&rls=ru&q=%22M.A.+(political+sciences)%22&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
«Але ж із німецької Wissenschaft перекладається в першу чергу як наука, а не галузь знання, і навпаки, якщо не помиляюсь, нашому наука в німецькій найбільшою мірою відповідає Wissenschaft, а не якесь інше слово»
Традиція, пов'язана з невиправдано широким розумінням поняття "науки" в нас.
Щодо науковости мовознавства - воно таки дійсно має відноситися до sciences, до цього схиляють і застосовувані методи дослідження, і куди більша точність отриманої інфи (звісно, коли, якщо брати ПІМ, не йдеться про ностратику, але то вже…). А от "соціолінгвістика" - до arts. Дивним і нелогічним є дотеперішнє існування філологічних фак-тів вишів як місць підготовки і лінгвістів, і літературознавців одночасно. Від цього страждає рівень підготовки з обох напрямів.
Reply
Leave a comment