Енциклопедії з помилками

Mar 27, 2011 21:30


          Найкращі енциклопедії готувалися роками: збирали статті, перевірялися кілька разів та вичитувалися редакторами. Здавалося б, що помилок не повинно бути (угу, особливо ті останні сторінки або вкладки «Помічені читачами описки»). Вагомі помилки траплялися рідко, тому їх із’ява потрапляла в історію, в перекази та байки.

У французькій енциклопедії Larousse від 1903 року в статті чудом з’явилася така фраза: «Іван Четвертий, Цар усієї Русі, прозваний за жорстокість Васильовичем». Всі змішали французів із гімном паштетом.

          При створенні енциклопедичного словника Брокгауса і Ефрона статті писали частенько студенти Московського та Санкт-Петербурзького університетів. Платня була незначна та й та з затримками. На кожне нагадування про оплату редактор вигукував «От я собака безпам’ятна!». Студенти вирішили вдатися до помсти за неоплачену роботу і внесли до енциклопедії статтю про собаку без пам’яти: «Собака безпам’ятна - собака, жадібна до азартності».

Відома серія-довідник із масою перевидань - Велика радянська енциклопедія (БСЭ) - теж відмітилася. П’ятдесят один том другого видання писали вісімнадцять років. У міру появи кожного тому його надсилали передплатнику. П’ятий том теж відіслали людям, які оплатили (часто по блату) всю серію. Потім виявили, що на букві Б йшли дифірамби Берії («близький друг та соратник Сталіна»). На час виходу тому Берію визнали політичним авантюристом та ворогом трудового народу, а потім розстріляли.

Кожному передплатнику, який отримай зловтішний том, надіслали друковану сторінку з БСЭ з розширеною статтею про Берингову протоку (вийшла навіть більша, ніж, власне, стаття про Тихий океан). До сторінки була додана цидулка:

Передплатнику БСЭ.

Державне наукове видавництво «БСЭ» рекомендує вилучити з п’ятого тому БСЭ 21, 22, 23 і 24 сторінки, а також портрет, вклеєний між 22 і 23 сторінками, замість яких вам висилаються сторінки з новим текстом. Ножицями або бритвеним лезом варто відрізати зазначені сторінки, зберігши біля корінця краї полів, до яких приклеїти нові сторінки.

У 16-му томі знову напартачили. На 616 сторінці з’явилася стаття про зелену жабу. Здавалося б, найзвичайнісінька стаття, однак цікаве те, що такого виду немає в жодній біологічній класифікації. Звідки ж узяли її тоді в БСЭ?

Трапилося таке. Перед виходом тому в друк був заарештований АМН Володимир Пилипович Зеленін. Статтю про «ворога народу» треба було терміново вилучати. Макети були сформовані, не залишати ж порожнє місце на сторінці. Тоді хтось із робітників видавництва «Радянська енциклопедія» вигадав цього невідомого звіра - зелену жабу. У третій редакції БСЭ зелена жаба зникла і більше в наступних серіях не з’являлася.

У третьому виданні сталася цікава ситуація з Ефелевою вежою. На чорно-білій фотці вежа була з шістьма ногами замість звичних чотирьох. На задньому плані видно гори, яких поряд з Парижем не було. Якщо продивитися, видно було сліди грубого підмалювання.
Звісно, було ще багато неточностей та блуду, але вони не такі вже чудернацькі :)

Деякі абсурди були в редакціях Малої радянської енциклопедії (МСЭ). У статті про Афанасія Олександрійського було зазначено:

АФАНАСІЙ ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ (293-373) - один із видатних мракобісів, «батько церкви», єпископ Олександрії.

У перше видання Великої «радянки» забули включити статтю про Веллінгтон - столицю Нової Зеландії. Щоб якось загладити такий промах, в прикінцевих томах вклали статтю про Уеллінгтон. Мало хто помітив, що герцог був Веллінгтон, а місто, назване в його честь - Уеллінгтон. Якось не надали тому ваги, то помилка почала мандрувати по всіх словниках серії «Радянська енциклопедія».

Під час написання статті про генсека Андропова помилилися у місяці дати його народження. Статтю з помилкою відправили в апарат глави держави, де вичитали, завізували й із хибною датою віддали в набір. Виявили ґандж уже в надрукованому словнику.

Відомий електронний словник Lingvo може похвалитися різними цікавими описками в російському варіанті:

вончюка
сококупляться
дружесткий
постушачий
железнодородной станции
лыжы
разнвидность - рвазновидность - разновирдность - разновидноссть
кышь!
рассвирипеть
аккомпанимент
куций
барделей
диаррея
апперитиву
поясничанье

всякая чушь

Previous post Next post
Up