Єзупіль чеше бісів

Feb 06, 2011 11:32


         Єзупіль згадується вперше в 1435 році, а 1443 року поселення одержало магдебурзьке право. З 1588 року місто належало родині Потоцьких й носило вкрай немиловидну назву Чешибіси. Наступна назва - соціалістична - Жовтень практично до 2003 (здається, раніше) року, коли повернули Єзупіль.
Існує легенда, що начебто Яків Потоцький чудом уцілів у 1594 році під час оборони міського замку від турецьких нападників, які повністю спалили місто. За таке порятування він дав обітницю спорудити домініканцям костел та монастир. У 1597 році Потоцький змінив осоружну назва поселення на Єзупіль (Єзус + поліс) і звів на місці згорілого храму тимчасову невелику дерев’яну святиню Успіня Пресвятої Діви Марії, заснував парафію, доручивши її домініканцям, про що існує навіть фундаційний запис від 1600 року.
         Спорудження мурованого храму за проектом Павла Римлянина та монастиря почав Микола Потоцький у середині ХVІІ ст. Костел мав 5 вівтарів, головний з яких прикрашав відомий з кінця ХVІ ст. чудотворний образ Матері Божої.

Дещо схожа фотка є у моїх старих записах.


У 1715 році відбулася реставрація костелу і монастиря, зруйнованих після нападу татар 1676 року. Проте роботу перервали через судові суперечки, а дві спроби продовжити почате діло нічим добрим не завершилися. У тридцяті роки ХІХ століття стояли плече-в-плече три сакральні будівлі: одна невідремонтована та два недобуди. Лише 1843 року завершили спорудження одного костелу, решту розібрали на камінь, зрозумівши приреченість даних звитяжних потягів до зодчества. Костел нарекли в честь Успіня Пресвятої Діви Марії.
         Перша світова війна знищила єзупільський храм, проте в 1920-1923 роках його відбудували заново та одразу з освятили. Півтори тисячі вірних назбирали грошенят для швидкого зведення нової святині.
         1944 року домініканці виїхали до Речі Посполитої, забравши з собою найцінніше костельне майно, зокрема чудотворний образ Матері Божої, який нині можна погледіти в Ярославі (Польща). Споруда зрозуміла, що її покинули напризволяще. Підтвердив цей факт ще й переїзд сюди складу цивільної оборони. Повернули римо-католикам храм тільки в 2003 році, але особливого старання щодо його відновлення не спостерігалося (стан речей на 2008 рік).



Темп-тимчасове
1. Оновлено сторінку про Делятин.
2. Оновлено Поділля.

Королівство Галіції і Лодомерії, костел, храми

Previous post Next post
Up