Побачивши цей симпатичний,неначе крихітний декоративний замок,костел десь на сайті,неймовірно захотілось його оглянути наяву.Випала нагода-з Дублян поїхав у с.Борщовичі.
Від Дублян сюди приблизно 15-17км..частково трасою,частково паскудною битою дорогою.З Львова частенько ходять маршрутки.
Перші згадки про село датуються XII ст. Перша письмова згадка датується 1442 р., а назва пішла, за дослідженням академіка Івана Крип’якевича, від давньоруського імені Борш. Можливо, нащадки Борислава і заселили цю територію.
Центр села
Нині у Борщовичах мешкає близько 2тис. людей, стільки ж, як і за польської влади, а це понад 80 років тому. Тоді тут поруч жили українці, поляки, євреї, а власником маєтку був німець Артур Кінц. Його називають останнім поміщиком і ще пам’ятають, як добре господар ставився до людей, платив за роботу, допомагав бідним, підтримував «Просвіту». Організації немає, про Кінца нагадує його палац, де мешкають п’ять учительських родин.
Костел Благовіщення Діви Марії.Фасад
Але передусім село відоме тим, що тут народився Богдан Сташинський - убивця діячів українського визвольного руху Левка Ребета і Степана Бандери.
Через понад півстоліття після того в селі, де народився вбивця Бандери, центральна вулиця носить ім'я провідника ОУН.
Декоративний храм
Костел Благовіщення у Борщовичах звели і освятили у 1898р. Храм був діючим до 1945р., а потім у приміщенні костелу розмістили музей Будьонівцям.Поставили поруч вагон, у якому крутили фільми про будьонівців (у 1920 р. перша кінна армія Будьоного побувала в Борщовичах і мала за мету захопити м. Львів).Музей започаткували десь у сер. 80-их рр.
Костел Благовіщення Діви Марії
У 1990-их рр. будівлю віддали у користування місцевій греко-католицькій громаді.
Фото
Ще у селі є деревяна церква Прсв.Трійці.
Найперша згадка про місцевий храм походить з 1570 р. Його разом зі селом у 1648р. спалили татари. Потім про церкву пишуть, що у 1808р. її збудували з різаного соснового дерева з трьома верхами. Тоді вона була дочірньою (філіальною) до церкви у сусідніх Пикуловичах. У 1892р. збудували нову цегляну дзвінницю.
Храм Прсв.Трійці
Весною 1912 р. в результаті пожежі дерев`яна святиня згоріла. Через три роки на церковному подвір`ї поставили тимчасову каплицю і приступили до будівництва нового дерев`яного храму. Деякі ікони малював відомий маляр Петро Холодний (старший). Весною 1922 р. храм освятили. У 1938 р. провели розписи в інтер`єрі. Відомо, що у церкві знаходилися старовинні ікони св.Онуфрія і св.Параскеви.
Інфо з
http://decerkva.org.ua/Церква.Профіль
У центрі села стоїть будівля прикрашена мозаїчним панно з зображенням будьонівців.
Костел
Одразу в селі можна повернути до наступного пункту-с.Нижня Білка,що я і зробив.
Декоративна святиня
Нижня Білка(буде ще й Верхня Білка) знаходиться бл.за 3км.від Борщовичів.Дорога-паскудна,але недовга).Колишня назва села- Білка Королівська . Більшість населення - переселенці з терен сучасної Польщі (Любачів).
Костел / церква Собору Богородиці
Землі ці здавна належали королівським родинам Гербуртам,Сапєгам,Уруським..У друг.пол. 19ст. власницею стає графиня Коморовська.Свого часу село декілька разів руйнували татари.На протязі 1605-1633рр. лише великих набігів було близько 15-ти..
Королівська Білка була одним з основних осередків боротьби проти загонів ОУН-УПА.
Храм.Профіль
Після Другої Світової війни село було заселене українськими переселенцями з околиць Любачева.
Монументальна школа
Село Верхня Білка,свого часу (до 1946р.),- Білка Шляхетська.вперше згадується у 1400р.
Костел Св.Войцеха
Першими власниками Білки Шляхетської є родина Влодків . У 1441р. тут споруджують перший костел,який згодом спалили татари.
Вмурована плита
У 1620 р.село знищила турецько-татарська навала,яка повторно повернулась у 1627 р.палячи поселення та забираючи людей у полон.Костел тоді загарбники перетворили у стайню...
Каплиця в стіні храму
У 1883р.тут.навпроти костелу, був відкритий памятник Яну ІІІ Собєському .
Ряд надгробків за костелом
В друг.пол. XVIII ст. село належало Потоцьким. Дочка С. Потоцького Ванда вийшла заміж за галицького коронного мічника Каетана Уруського, так Білка Шляхетська перейшла до роду Уруських.
Жінка
Новий костел,на місці спаленого турками,був закладений у 1546р. У 1739 р. добудований притвор. Грунтовно перебудовували храм у 1869 р. Тоді в північного і південного фасадів побудовано дві каплиці, головний неф розширений в східному напрямі. У 1902 р. по обох сторонах хору побудовані приміщення.
Смерть..
До перебудов костел складався з нефи, двох каплиць і хору, що утворювали в плані хрестову композицію . Після перебудови став чотирьохстовповим, тринефим , архітектура фасадів стилізована під готику.На старій західній стіні в бічних нефах під хорами зберігся справжній готичний декор у вигляді рельєфної аркатури з пінаклями.
Туга і розрада..
При костелі діяв невеликий монастир, перетворений у 1939-1941 рр, на дитячий будинок для польських дітей зі Львова. Під час Другої світової війни чатину дітей взяли до себе місцеві мешканці, а частина повернулася до Львова.
Фото
А ще у селі був палац Уруських,який перебудували у 1820р.з старішого маєтку.Але на жаль будівля сильно постраждала під час Першої Світової війни і відтоді не відбудовувалась.
Ангел без рук..
Ангел
На час відвідин костелу він знаходився у чудовому стані-відреставрований,пофарбований,територія доглянута. Наступним етапом,на мою думку,буде ремонт навколохрамового муру(доречу,металевий дашок йому вже приробили).
Зайве?
Храм.Тил
Нині споруда використовується парафією Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ.
Храм
Костел Св.Войцеха.Профіль
"Борцям за волю України" .Памятний хрест
Костел Св.Бартоломія (1762р.). Ямпіль
Село Блищиводи засноване 1420р.Свого часу належало до Жовківського повіту. В другій пол. XIX ст. це село викупили німецькі колоністи, викопали рови, осушили ґрунт, і викорчувавши значну територію лісу, замінили його на орну ріллю.
Вперше місцева церква згадується в документах 1570 р. Попередня до сьогоднішньої дерев`яна тризрубна одноверха церква була збудована у 1699 р., як свідчив напис на стіні вівтаря. 1898-1899 рр. до церкви добудовано просторий бабинець.
Храм Покрова Прсв.Богородиці
Незабаром, як свідчить різьблений напис на надпоріжнику південних дверей в наву : "Року Божого 1910 дня 1 червня" за пароха села Смереків о. Олександра Виханського звели існуючу церкву галицького типу. Від 1961 до 1989 р. стояла зачиненою. У 1991 р. ремонтована. Церква у користуванні громади УГКЦ.
Деревяна церква
На південний захід від церкви розміщена мурована стінного типу дзвіниця на дві арки, яку збудували у 1997 р. взамін розібраної невеликої деревяної стовпової одноярусної будівлі.
Храм Покрова Прсв.Богородиці