Як і в багатьох попередніх виїздах,опинившись повторно у пункті,який вже неодноразово відвідував,я намагаюсь знайти об*єкт,якого ще не бачив. Так було у Бродах (фортеця),Буську(синагога),Бересточко(палац),не винятком стала й Рава-Руська, новинкою- цікавинкою якої я обрав кляштор-школу сестер-домініканок. Але й до неї було ще...
Стела "Мертва петля"
Рухаючись по трасі М-09 на ділянці між Жовквою та Равою-Руською, неподалік с.Воля Висоцька, біля дороги можна помітити масивний обеліск, який здіймається в небо на 45 м. Якщо підійти ближче до цієї стели то побачимо, що основною складовою обеліску є реактивний літак, вихлопні гази якого формують мертву петлю.. Це монумент, присвячений льотчику П. Нестерову, тому, котрий першим виконав «Мертву петлю».
Реактивний літак,-явно не з часів виконання "петлі"
45-метрова стела добряче пошарпана часом і людьми
Не усім відомо,що місто Жовква з 1951 по 1991 рр. звалося Нестеров.
Одразу після загибелі Нестерова, на місці краху його літака було насипано великий курган та споруджено хрест. В радянську атеїстичну епоху хрест на могилі пілота, якого встигли перетворити з російського на радянського героя, сприймався недоречним. Тому в 1947 р. на його місці було закладено обеліск, який відкрито аж в 1952 р.
Полилося..
Музей П.Нестерова ( 1979 р.)
А в 1979 р. було створено меморіальний комплекс, до складу якого входив музей пілота та 45-метрова стела, яку тепер і помітно з траси. Стелу хоч і збудували грандіозних розмірів, однак досить халатно. Вже досить скоро плитка, котрою її було обкладено, почала відпадати. Досить дивною була і сама композиція монументу. По-перше, кидається в очі реактивний літак, який був винайдений за кілька десятиліть після смерті Нестерова. По-друге, Нестеров хоч і прославився своєю петлею, однак на цьому місці він загинув, виконуючи не фігури вищого пілотажу, а повітряний таран.
Барельєф
Барельєф-2
Наприк.1980-их рр. музей почав занепадати, а з 1990-х він і взагалі припинив свою діяльність. Сьогодні від музею залишились одні руїни. Хоча під склепінням куполу споруди можна навіть розгледіти його розписи. 45-метрова стела, хоч уже добряче пошарпана часом, однак всеодно стоїть. Непорушним поки залишається й літак, що виконаний з нержавіючого металу. Хоча подейкують, що його вже намагалися відірвати від стели за допомогою коней та трактора(
інфо).
Барельєф-3
Небо внутрішньої частини куполу музею П.Нестерова
Інтер*єр "обсерваторії"
Далі направляємося в містечко Рава-Руська,про яке можна ознайомитись
отут.
Ангел храму Св.Йосифа
Костел (1770-1776рр.)
Фото
Будівля монастиря Ордену домініканок розташовується в центрі старовинного містечка і датується 1886 р. будівництва. Каплицю, яка збереглася до наших днів, побудували трохи пізніше. У колишнього монастиря дуже багата історія.
Так, ще в 1893 р. в його стінах почала діяти школа для дівчат. Вона розміщувалася в двоповерховій новій будівлі, яку звели на місці старої. Чотирнадцять служительок монастиря навчали близько 600 вихованок з Рава-Руської та прилеглих селищ. Після революції, в 1918 р. навчальний заклад закрили. А в 1930р. перестав діяти й сам монастир. За часів радянської влади тут розміщувалися дитячий будинок і автошкола. У 1958 р. будівлю віддали під школу. З набуттям Україною незалежності школа стала українською. У 1995 р. навчальний заклад став гімназією, а з 2009-го - навчально-виховним комплексом.Барочний храм.Фасад
Храм Св.Юрія (1846р.)
Тильна сторона святині
У Раві відбувалися зустрічі вищого рівня - так, в 1698 р. тут для таємних перемовин зустрілися польський король Август ІІ та російський цар Петро І щоб домовитись про спільні дії у війні проти Швеції. А шість років потому, у 1704р., тут-таки зустрічалися вже шведський король Карл ХІІ і король Речі Посполитої Станіслав Ліщинський, обговорюючи спільну боротьбу з Петром І. Нарешті, у 1716 р. переговори в Раві вели Август ІІ та Ліщинський.
Храм
Панорама
Перед черговим дощем
Друга світова війна пошматувала середмістя, натомість пустку заповнили невиразні будівлі гуртожитку технічного ліцею і житлові багатоповерхівки. Щоб знайти вцілілі пам’ятки довоєнного часу, доводиться блукати містом.
Дві найгарніші міські вулиці, Вокзальна і Грушевського, стикаються з Львівською, від якої зовсім близько до вже згаданої центральної площі Вічевої. До війни тут був Ринок - квадратний у плані, розмірами 109 х 109 метрів, по периметру оточений одно- і двоповерховою забудовою XVI-XVII ст. із в’їзними брамами. Посередині площі була ратуша - простора двоповерхова будівля з масивними колонами при вході.
Панорама
Кляштор + школа сестер-домініканок
Профіль будівлі
Під час Другої світової війни головна ратуша була знищена. Неофіційною ратушею тепер вважається колишня пожежна вишка. На початках незалежності України годинник-куранти на вежі не працював. Раніше ним опікувався, лагодив та доглядав один із місцевих майстрів. Після реставрації ратуші 2007 р. було відновлено лише циферблат, однак годинник і надалі перебував в неробочому стані. Влітку 2010 р. після тривалого ремонту відбулось його урочисте відкриття. Куранти у денний час вибивають кожну чверть години. Певний час на першому поверсі годинникової вежі працювала аптека. Сьогодні приміщення порожнє і зачинене
НВК «Рава-Руська школа-гімназія»
Готично
Кляштор-школа