Осіннє Сколе.Особливо палац Гредлів

Apr 19, 2020 03:16

 Ото частенько воно так: за вікном дощить-то хочеться тепла,дочекався спеки-тужиш за весняною прохолодою,на горизонті літо,-а мені минулорічна осінь пригадалась.Барвиста така була,лагідна,як мелісовий чай,-заспокійлива... Попри окремі уривки,виринули в голові й конкретні вилазки-походеньки. Особливо ці вечірні застиглі в часі вулички невеличких містечок. Ммм,люблю чалапати ними з стаканчиком кави (зазвичай з автомату,та що ж поробиш..),відключивши думки та перепланувавши заплановані плани. Іноді медитацію переривають хтось із дітлахів (дружина здебільшого також насолоджується мовчанням чи веде монолог, не очікуючи відповіді),-так,ми тепер не одні,-ще два рідних нам чоловічки споглядають навколишній світ і їм аж ніяк не хочеться мовчати))!







Сколе - районний центр Сколівського району. Лежить у тихій улоговині, оточеній з усіх боків горами: із заходу - г.Корчанка (1180 м), зі сходу - Чудилова (670 м), за нею - Зелемін (1177 м), на півдні видніються хребет Київця (1064 м) і гора Крем'яна (1137 м). Частина цих гір належить до Національного парку "Сколівські Бескиди". Один з історичних центрів Бойківщини, занесений до Списку історичних населених місць України
Густа річкова мережа, яку утворюють притоки річок Стрий та Опір, робить цю територію особливо привабливою для літнього туризму. Сколе - початковий пункт багатьох туристичних маршрутів. Зокрема звідси прокладено марковані пішохідні маршрути на г. Лопата, г. Парашка, до водоспадів на р. Кам'янка, в урочище Святослав.





Про історію та пам*ятки цього містечка,розташованого в Українських Карпатах я вже колись писав. Після цього візиту довелося побувати тут ще раз(чи двічі),та власне більш у справах,аніж відпочинково. І от,минулоріч ми навідалися сюди знову,вже вчотирьох. То був останній наш пункт після насиченого враженнями(особливо для нашого старшого) дня,тож поспішати нікуди-місце для ночівлі є,їхати туди недалеко (50+км.),а перші сутінки жовтневого вечора тут такі загадкові.
Походивши без мети вуличками,цілеспрямовано направляємось до останнього на сьогодні об*єкту-палацу Гредлів.






Листя. Купи сухого жовто-багряно-коричневого листя. Біля будівлі палацу не видно нікого з охорони-персоналу-набридливих суб*єктів з питаннями типу: " а ви хто? а для чого? а хто вам дозволив?". Через декілька хвилин прибігає-прилітає зграйка дітлахів-горобців та й наш Давид "пропадає" з ними на добрячу часину,- качаються у листі,кидаються ним,скочуються з гірки у купи з хрусткого осіннього добра. Є час "загубитись" на деякий час (дружина з меншою малечею залишається спостерігати,щоб ігри відбувались в межах розумного).






А як вам таке: "Реновація палацово-паркового комплексу баронів Гредлів в м.Сколе". Звучить? Інфощит з таким-от текстом та ще й із планом знаходиться зараз під стінами історичної будівлі. А біля центрального аркового проїзду куписько піску(невідаю правда,скільки часу вона вже там відлежується).
  З 1956р. палац виконує функцію школи-інтернату,щоправда, на час відвідин (жовтень 2019р.) нікого я там не побачив. Чи не змінилося часом призначення будівлі?






Темніє у такий період досить швидко,вкотре у цьому переконався.Зайдеш за кут будівлі ще за дня,а виходиш-вже й вечір глибокий! Ніби в машині часу побував.
Порившись,знайшов ось таке (правда інформація застаріла,ще з 2018р.) : "Проект зі Львівщини - міжнародний фестиваль мисливської культури має відбутися у вересні у ландшафтному парку біля палацу Гредлів у Сколе, в якому також облаштують музей мисливства. "






Не зовсім зрозумів,полювали вони там у 2018-му,чи "вхолосту" забавлялись,але вже станом на 2019р. з*являється наступна інфа: Сколівський район був серед переможців обласного конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад, проведеного Асоціацією «Єврорегіон Карпати - Україна». Для реалізації проекту “Відновлення окремих елементів ландшафтного парку палацу Гределів у м. Сколе започатковано проведення міжнародного фестивалю «Мисливська ватра» було отримано з міжнародного фонду технічної допомоги 230 тис. грн.
Цей проект був важливим у плані продовження заходів з привернення уваги до потреби реставрації палацу Гределів та ландшафтного парку. Основні кошти було затрачено на благоустрій парку. І хоча проектом передбачалося співфінансування у розмірі 70 тис.грн., по факту вже проведено робіт на суму майже 500 тис.грн.(не я видумав,-звітував міський голова). У тому числі освітлення та впорядкування парку, укладення бруківки на центральному вході, ремонт шкільної їдальні та інше.





Що не кажіть,а такі осінні дні заслуговують на те,щоб їх залишали в спогадах надовше..



Львівщина, Сколе, мандрівки, парк, палац

Previous post Next post
Up