Nukritę iš dangaus - įdomiausi tarpukario Lietuvos oro incidentai su užsienio orlaiviais

Oct 18, 2016 15:37


Už šios temos - incidentų su užsienio orlaiviais tarpukario LIetuvoje - "užsikabinau" tarp savo skaitmeninės kolekcijos atradęs įspūdingą bombonešio "Friedrichshafen G III a" fotografiją. Spalvinga istorija (kurią, kaip daugelį kitų, aprašiau šviežutėlėje "Iliustruotoje istorijoje". Lėktuvu, beje, skrido ir Frydrichas Plattenas, šveicarų komunistų lyderis ir asmeninis V. Lenino draugas.
Įspūdingiausiu Lietuvos kariuomenės trofėjumi tapo didžiulis vokiškas bolševikų bombonešis, 1920 m. pavasarį pašautas virš Kauno.
Padėtis tuo metu buvo įtempta: nors karas su bolševikais buvo beveik pasibaigęs (rengtasi rašytis taikos sutartį), bet visu smarkumu kautasi su lenkais. Pastarųjų lėktuvai tais metais bent du kartus mėgino bombarduoti Kauno aerodromą. Tad kai 1920 m. kovo 10 dieną virš Kauno pasirodė didžiulis dvimotoris lėktuvas, jį tuoj pat pasitiko šūviai. Štai kaip incidentą aprašė lakūnas Simas Stanaitis: „...leidžiantis saulei pastebėjome nuo Ukmergės plento artėjantį didžiulį lėktuvą. Jam skrendant virš aerodromo, šaudėme kas ką turėdamas. A. Stašaitis puolė į stovėjusį tik ką iš užduoties grįžusį LVG C VI ir į nekviestą svečią pylė iš žvalgo kulkosvaidžio. Šūviai buvo taiklūs.“
Pašautas lėktuvas ėmė lėtai leistis, o lietuvių lakūnai, griebę ginklus, sėdo į automobilį „Mercedes“ jo persekioti, mat suprato, kad toli nuskristi kulkų kliudytas didžiulis orlaivis negalėjo. Netrukus lėktuvas buvo aptiktas netoli Kauno IX-ojo forto - nukritęs į pievą ir apsivertęs aukštyn ratais.

O čia dar atskubėjo sukaktuvės - prieš 11 metų, 2005-ųjų rugsėjį Lietuvoje nukrito sovietų  rusų naikintuvas Su-27. Kilo idėja pasidairyti po tarpukario Lietuvos kronikas ieškant straipsniui panašių incidentų.
Dieve, ko aš tik ten neradau... Pažeme virš Lietuvos sklandžiusį vokiečių balioną su negyvais oreiviais... Bolševikų naikintuvą "sopwith", sparnais nurėžusį porą km telegrafo stulpų... ...Katastrofą, kurios metu lietuvių lakūnai sugebėjo išsigelbėti, ko gero vieninteliai pasaulyje, valdydami degantį lėktuvą išlipę ir balansuodami ant jo...sparnų:
Skrydžio eiga nežadėjo nieko blogo - apie pusvalandį maždaug 500 m aukštyje pasisukinėję virš Kauno, lakūnai pasuko aerodromo link. K. Šimkus užsižiūrėjo į aerodromą, laukdamas, kada laukas bus laisvas tūpimui, kai ūmai, atsigręžęs išvydo, jog lėktuvą pilotavęs Peseckas stovi ant... apatinio dešiniojo „Sopwith“ sparno! „Pagalvojau, jei jis mane gąsdina, tai nebijau, bet jei išprotėjo, tai blogiau, nes mano kabinoje nebuvo antrų lėktuvo valdymo vairų.“ - prisimena žvalgas.

...Lietuvos saugumiečių 1919 m. sulaikytą naujausią vokiečių keleivinį Junkers F.13 su dviem  "stambiais paukščiais":
Vienas iš keleivių prisistatė inžinieriumi Abrahamu Frenkeliu (kaip paaiškėjo vėliau - tai buvo „Junkers“ firmos atstovas, vykęs pristatyti lėktuvo bolševikinei Rusijai). Likę du keleiviai blaškėsi - čia sakė esantys profesoriumi Mehmedu ir gydytoju Ali iš Sofijos (Bulgarija), čia prisistatė turkais - Nicola ir Nemetu.
Bet saugumiečiams „spustelėjus“, paaiškėjo, kad lietuviams į rankas pakliuvo itin „stambūs paukštis“ - vienas iš sulaikytųjų buvo pats Enver - paša, Turkijos diktatorius ir karo ministras I-ojo pasaulinio karo metais. Antruoju buvo Bahaeddinas Shakiras, buvęs Turkijos saugumo tarnybos viršininkas, vienas pagrindinių armėnų genocido organizatorių ir vykdytojų. Už žiaurumą pramintas „Trapezundo mėsininku“ (armėnų keršytojų nužudytas 1922 m. balandį Berlyne).

...Suvalkijoje nukritusį vokiečių "meseršmitą", Jurbarke nusileidusį užminuotą "Henschelį", lietuvių lakūnų tik per plauką nenumuštą lenkų bombonešį
Pagaliau išvydęs priešininką, Dovydaitis kaipmat pamatė ir baltai - raudonus kvadratus ant sparnų ir atpažino, kad tai naujausias lenkų bombonešis Pzl. 46 „Sum“. Ir čia pat sumojo, kad atėjūnai duoda ženklus: „Matau žmogų... Jis iki pusės išlindęs užpakalinio šaulio lizde, iškėlęs abi rankas ir mosuoja... Sukryžiuoja ir vėl išskečia... Šmėkščioja viršum galvos iškeltos rankos... Jie pasiduoda!“

Žodžiu, kviečiu nusipirkti naujausią "Iliustruotosios..." numerį.:)

iliustruotoji istorija, senoji fotografija, straipsniai, įdomybės, istorija, karo istorija

Previous post Next post
Up