Молодь Одеси бореться з українофобією в місцевих вишах

Oct 10, 2013 12:54


«Чи не кожен аспірант з Одеського національного університету імені І. І. Мечникова вважає і втовкмачує в голови студентам, що незалежність України - то парадокс і цього бути не повинно», - описує хлопець викладачів із чужої альма-матер. Утім, у його рідному виші теж є українофоби. «Когда вы научитесь нормально говорить? Достала эта мова», - цитує А. доцента Одеського політеху Олексія Стопакевича.
Хлопець стверджує, що саме за зауваження викладачеві та прохання розмовляти українсь­­кою свого часу отримав двійку за лабораторну з ядерної фізики та пораду від педагога: «Учите русский». «Хоча за подібні проукраїнські демарші студентів не виганяли, утім, було таке, що люди самі документи забирали й переводилися в київські виші, де немає утисків за мовною ознакою», - каже студент.
Чимало серед тих, хто відстоює навчання у вишах українською, саме одеситів. «Деякі з них її майже не знають і розмовляють суржиком, проте прагнуть опанувати. Коли постає питання, якою мовою має вестися викладання, хоча зазвичай студентів про це не запитують, одесити кажуть: «Мы тоже украинцы и отлично понимаем все, давайте по-украински», - стверджує А. За його словами, українською пробують розмовляти болгари, яких в Одесі чимало. Утім, за російську завжди активно виступають студенти із сусіднього Придністров’я.
Якось обговорення мови викладання в Одеському політеху навіть призвело до бійки на парі. «То було релігієзнавство, - розповідає один з учасників конфлікту. - Я одразу попросив викладачку читати предмет українською». «Одесса все-таки русский город», - відповіла педагог. Студент зауважив, що це українське місто, у якому живе понад 75% українців. «Одесса - Россия, потому помолчи», - втрутився в розмову хлопець із Придністро­в’я. Після цих слів юнак зірвався: «Викладачка закінчила пітерський ВНЗ, сама вона з глибинки РФ. І ось «постраждалий» із Молдови і викладачка з Костроми мені, українцеві, кажуть, що Оде­­са - це не просто російськомовне, а російське місто. Я поліз у бій­­ку…» Керівництво вишу виріши­­ло приховати конфлікт: хлопця не відрахували, але викладати релігієзнавство українською тут так і не почали.

Український Тиждень

русифікація, позиція, мовне питання, мова, жесть, громадськість

Previous post Next post
Up