Роман ОФІЦИНСЬКИЙ: ТЯЖКО ЖИТИ КАСАНДРОЮ

May 16, 2007 14:08



СВІТЛО В КІНЦІ МАЙДАНУ

Усе доросле життя до сьомого по­ту скром­но працюю в державному секто­рі за пе­ресічним фахом - істориком. Не­­по­міт­ний для людства відлік мого за­­галь­ного тру­дового стажу розпочався у сім­надцять ро­ків на другій лавці се­­ред­ньо­го ряду сту­дент­ської аудиторії під но­мером 503 провін­ційного уні­вер­си­те­ту. Із тої пори я лише вря­ди-годи га­ру­вав не за основним місцем збе­­рі­ган­ня тру­дової книжки ― в армії, мо­ло­­діж­них структурах, медіа… При то­му ле­галь­но. Є виписки і квитанції.

Не полінувався днями погортати вже по­части пожовтілу підшивку своїх пуб­лі­кацій за останнє двадцятиліття. Про що ду­малося на гострому стикові не­курту­аз­них епох, населених хаме­ле­о­на­ми - тоталі­тарної, авторитарної, де­мо­кратичної? По­­гортав і… Ні, не зо­м­лів, стік холодним по­том. Про що го­во­рив, наче сікачем гичку відрізав, у го­лов­ному все збувалося. У 1990 році наврочив повільне і болісне згасан­ня На­род­но­го руху, а в 2005-му ― при­ни­з­ли­ве пар­ламентське фіаско об’єд­на­них со­­ці­ал-демократів. У 1994 році на пер­ших й останніх прямих виборах закар­­пат­­ського губернатора (голови об­лас­ної ра­ди) вірив у фарт Сергія Ус­тича. І він пе­реміг. У 1999-му не мав сумніву в пре­зи­дентському римей­ку Леоніда Куч­ми…

Далі ще гірше. Ось зненацька за­ско­­чив мою не вельми сентименталь­ну ду­шу нещасливий 2006 рік. Вразив і по­краяв її, розірвав на шматки не лю­­до­їдськими пастками - холодом, вій­­ною, геноцидом, не яки­мось свіжо при­­па­сованими версіями всесвіт­нього по­то­пу, а споконвіку цинічними грі­­­хо­па­дін­нями непорочно зачатих му­жів на рів­ній (хоч покоти яйцем іва­но-фран­ків­­ським) дорозі.

О, як невимовно шкода капітана за­­­­па­су Віктора Ющенка! Це той, хто за два роки не зумів освоїти прези­дент­сь­ко­­го ремес­ла. На щастя, сердешний, має хоч відповід­ний запис у трудовій книж­­ці, право на пенсію та зватися до­віч­но великими буквами ― Пре­зи­ден­том Ук­ра­їни. Не судилося йому до­слу­жи­­­тися до майора, тим паче - пол­ков­ни­­ка. На­то­мість цілком комфорт­но від­­чув себе він у мундирі рядового ка­мі­ка­дзе.

На лоні чарівної природи ужго­род­­сь­ких околиць у прогностичній про­­стра­ції за кві­тень багатостраж­дального 2006-го я при­гадав солідній компанії ма­гію цифри 239. І вона вигулькнула на табло голосувань у Верховній Раді за три місяці - у лип­­ні. На разі це вже бу­ла не депутатська група “За су­ве­рен­ну Радянську Україну” зразка 1990-го, а, небавом з’ясува­ло­ся, коаліція анти­кри­зова. Її спритно доклепав зна­йо­мий у дошку трухляву, сильно по­ста­рі­лий Олександр Мороз, совість, честь і ро­зум епохи Леоніда III. Зрештою, усіх трьох Лео­нідів. У Брежнєва, Кравчука і Куч­ми не тіл­ьки спільне вкраїнське ко­ріння.

Каюсь перед ареопагом Леонідів-Вік­­торів-Ренатів. У грудні мно­го­гріш­­но­го 2006 року я всього-на-всього дво­­­ма куценькими абзацами підмітив над­­­­люд­ське навантаження на червоне сер­­­день­ко білосніжного БЮТ. Донедавна це ― надійний президентський бро­­не­жи­лет у парламенті, де тимчасово ха­­зяй­нують круті хлопці з Донецька. Не встиг я сипнути на паркетну до­лівку якусь крих­ту сумніву, як у ще но­во­річ­но-різ­двя­но­му січні 2007-го “бій­­ці Жан­­ни д’Арк” за два се­ан­си (го­ло­­су­ван­­ня, а не го­лодування) ви­­лі­ку­ва­ли пре­­зидента від постуні­вер­саль­но­­го син­­дро­му. Що­прав­да, після то­го він опи­­­нив­ся у ко­ма­тоз­ному стані “кри­вень­кої ка­­чечки”.

І символічно, і трагічно, що на що­­річ­них зібраннях світових лідерів у Да­во­сі помаранчевого президента радо за­мінив синьо-білий прем’єр. Хоч оби­два Віктори за дивним збігом опи­ни­ли­ся в один час в одній країні. У Швей­ца­рії Ющенко ліку­вав­ся, у госпіталі кан­тону Женева виводив за­лишки діо­к­сану. Янукович пашів ру­м’ян­­цем на гір­ськолижному курорті Да­вос, за­ну­рив­ся у тестування французьких вин пів­столітньої витримки і, кори­сту­ю­чись на­годою, − у стра­те­геми щодо на­ці­о­­наль­них ін­тересів де­мократично зрі­лої України. По­­ки жу­равель витає в не­бі, синиця землею править, дозвіл на по­садку видає. Потім ліцензуватиме і по­льо­ти, і відстріли.

Важко жити Касандрою. Але хіба я скар­­­­жуся? Це мій професійний хліб. Це, зре­ш­тою, реалізована мрія серед­­­ньо­­шкіль­но­го ві­ку. Радий би щось змі­­ни­ти. Та хто повер­не мене у п’ятий клас неамбіційної сіль­­ської деся­ти­річ­ки, аби я передумав ста­вати знавцем ми­нулого?

Тоді на уроках стародавньої іс­торії моїх однокласників не раз при­ча­щали і дере­в’я­ною, і пластмасовою лінійками на 20, 30 і 40 см. Різкий біль слу­гував підґрунтям для про­рочих ві­зій. Проте на них, подібно до ві­щувань мі­фічної діви з Трої, теж ніхто не зва­­жав, поки не знаходився якийсь не­зруч­­ний привід запізнатися з кіньми тро­ян­­сь­кої породи. Досі ця теслярська хал­ту­ра на злобу дня досягає шаленого ус­пі­ху.

Мій перший учитель історії любив при­ходити в школу в синіх відзна­ках лей­тенанта запасу КДБ, поза­як про­во­див ще й допризовну підго­то­в­ку. Аби під­тримувати мертву ти­шу й залізну дис­ципліну, а водночас трішки пос­ти­му­лювати палку лю­бов до історичних знань, він частенько давав причастя реб­ром ліній­ки по простягнутих паль­цях витяг­нутої руки долонею вниз. По лам­­ких дитячих кістках бив не зі зло­сті, не дуже травматично, з цілком гу­ман­них міркувань. І безпристрасно, і без насолоди, але з почуттям від­по­ві­даль­ності перед при­й­деш­нім. Йому га­да­лося таким спартанським гартом ско­ріше вивести розпещених на­­щад­ків “залізом і кров’ю” упокорених за­­­хідних ук­раїнців із клятої пітьми не­уц­т­ва.

Із 36 учнів класу, набраного в трьох се­лах галицько-волинського при­кор­дон­ня, хтось дивом і справді необачно на­трапив на нит­ку Аріадни. Виблукав із темряви і, здається, зматеріалізував на­мір чвертьстолітньої давності.

У ме­не зародилася мрія тру­дитись ученим-іс­ториком не від стра­ху перед лі­ній­кою, хоча з товаришами по-дитячому ра­дів, що в сільмагу їх продають із де­ре­ва і пластмаси, а не болючіші - ме­та­леві - з тоншими ребрами.

Я став істориком, аби правду пи­са­­ти чор­ним по-білому. І принаймні, не­­хай у Ка­наді, але щоб з’являлися то­ми “Лі­то­пису УПА”. Два з них недав­но на­ро­били переполоху на Тернопільщині. Наразі ця повоєнна правда тільки на пів­дорозі до рід­ного краю. А це правда (рад­ше, окремі її паз­ли) про мене, про мо­їх рідних, про мій народ.

Я вибрав ще не найгірше. Я ж не ви­­вчи­вся на кар’єрного бухгалтера, во­­дія чи ме­ханізатора! Наче славет­ний піо­нер-герой, сві­домо позбавив се­бе про­летарсько-кол­гос­п­­ного права пха­тись у президенти, пре­м’є­ри, спі­­кери, мі­ністри, ректори... Своїм малень­ким шкіль­ним подвигом, можливо, я вря­­ту­вав усю неозору Україну від Тиси до До­ну, хоч поки що цього не відо­бра­же­но в піснях і ба­рельєфах.

Та хіба йдеться про подвиг? Це ж не за сім хвилин заплітати косу вран­ці піс­ля... Решту теперішніх вождів ви­я­ви­­лися ще біль­шими слабаками. І шу­кає бідна Вітчизна  від них по­ря­тунку, унормовуючи колись величаві пріз­вища як прозивні, писані малень­ки­ми літерами. До приста­ни­ща сміху ве­де знайомий путівець, у міру ков­з­кий.

Тепло згадую незабутнього вождя ча­­су мого раннього, а від того без­хмар­­но­го дитинства. Із пекінського не­­бо­схи­лу Мао Цзе-дун безжально, але без глу­му, по-доброму відпускав со­рат­ни­ків спокутувати ідеологічні гріхи нуж­ден­ною працею за спеціальністю. Тому дер­жавний муж Ден Сяо-пін у поваж­них літах довгі роки взірцево крутив гай­ки у Богом забутому китайському кол­госпі, позаяк завбачливо у мо­лод­о­сті вивчився на механіка.

У найвищій точці піднесення ав­то­­ри­­тарної вседозволеності я не вод­­но­раз щиросердно переконував близь­ких колег із нині упослідженої виборця­ми партії: “Хлопці, не забувайте, що вам іще доведеться шукати роботу за своєю пер­шою кваліфіка­цією”.

Не ві­рили. До сих пір не знаю чо­му. Чи то електро­га­зо­зва­рю­вання за­надто шкід­ливе для здо­ров’я, чи, мо­же, на про­м­то­вар­но-про­дуктових складах зат­хле повітря, або ж завод, Союз і КРПС розпалися, у шко­лі го­дин катма?..

Неждано кормчий спочив у мав­зо­леї без­вилазно. Нема кому заможних чи­но­в­ни­ків спускати з пагорбів дер­жав­ної влади “у народ”. Вони могли б іще принести стіль­ки суспільної ко­ри­сті, не забруднюючи чу­жих “чесних рук”. Вони б завзято трудилися чорно­ро­ба­ми або за спеціальністю в рід­но­му ко­заць­кому селі чи в улюбленому ме­та­­лур­гійно-шахтар­сь­кому містечку по той чи по інший бе­рег Дніпра на вибір. І з такою ж за­рплатнею. І з таким же па­фосом не­­всипущої любові до ближ­ньо­го. І з та­ки­ми ж непідробними стра­ж­дан­нями від роз­думів про світле майбут­тя вільної від них країни.

А ви питали не про це світло в кін­ці?..

Офіцинський

Previous post Next post
Up