Feb 05, 2015 01:57
Poslouchala jsem dneska ráno rádio, v němž se bavilo několik asiže literárních kapacit na téma Božena Němcová. Jak to, říkali udiveně, že tuto velikánku lidského ducha dneska lidé nečtou? Jak se stalo, že se této (doplň nesrozumitelné a nezapamatovatelné cizí slovo), této buditelce národů, její Čechové odrodili?
No já bych věděla. V rozhovoru používali slova jako idiosynkratický (což zní jako nějaká ošklivá choroba a velmi překvapivě to opravdu ošklivá choroba je, našla jsem si to ve slovníku). Není nic děsivějšího pro běžného smrtelníka, než když mu někdo doporučí knihu klasika, buditele, obrozence a velikána lidského ducha, a k tomu zakladatelky české literatury vůbec. A nepomůžou ani intimní detaily spisovatelčiny korespondence a truchlivého života, natožpak ukázky jejího vybroušeného jazykového mistrovství a kecy o idealizovaných obrázcích venkova. Heleďte, kdybych měla číst slinty každýho velikána, co měl těžký dětství, tak z depresí nevyjdu. Kdybych Božku dávno neznala, myslela bych si ještě, že to byla nějaká sucharská úča.
A náhodou mám i řešení problému. Jak popularizovat Boženu mezi současným prostým lidem? Natočte podle Babičky seriál. Starý dobrý plytký seriál o láskách a neláskách a nějaké té kněžně, prostě cosi jako Velmi křehké vztahy, scénář je prakticky hotový, postav je dostatek. Stačí zahodit falešný ostych z historie a literárních velikánů a rozepsat to do scén typu "Barunka se nesměle seznamuje s adolescentním synem myslivce z hor, který však má oči pouze pro její mladší sestru. Kristla truchlí kvůli svému chlapci, jehož pomstychtivý správce nechal naverbovat. Duševní stav Viktorčin se stále rapidněji zhoršuje, její výstřední reakce zneklidňují nejistou Mančinku, babička však prozatím situaci urovná příslibem návštěvy zámku, na niž se všechny Panklovy děti velmi těší. " Seriál se bude jmenovat nějak jako "Křehcí a zlomení", a když bude mít úspěch, na scénář se jako volné pokračování napojí Karla, Podhorská vesnice a Dobrý člověk.
knihy,
kultura,
výběrové bludy