Закарпаттям. ч.2 - Замок Паланок

May 28, 2010 11:33


Замок Паланок


Який би довідник туриста не відкрив,  де йдеться про Закарпаття, скрізь радять відвідати одне з найстаріших міст України - Мукачево.  Оглянути його вулички, поседіти в кав’яні з філіжанкою запашної кави, а головне відвідати Мукачівський замок, який відомий як Замок Паланок.



Серед широкої рівнини, яка називається Латориця, в південно-західній частині Мукачева самотньо височіє гора. Верхівку гори прикрашають башти старовинного замку.



Сотні штурмів пережив Паланок, багато разів змінював своїх володарів/власників. Князі і королі, графи і барони намагалися заволодіти ним. Слугував замок і королівською резиденцією, і княжими хоромами, і столицею Трансільванії, і центром венгерських повстань проти австрійців, і австрійським форпостом, і хрнилищем святої корони, і жорстоко політичною в’язницею. Роки, події, люди - все це зробило свій відбиток на сучасний вид замку.



Замок знаходиться на горі вулканічного походження 68-метрової висоти. Здалеку зовсім не видно всієї краси замку, він здається невеличкою кам’яною спорудою, а от коли на нього подивитися зблизька, це каскад терас із різноманітними будівлями (стінами, баштами, будинками). Загальна площа замку 14 тис.кв.м. і складається з трьох частин_ Верхнього, Середнього і Нижнього замків. Найстаріший - Верхній замок, він знаходиться на вершині гори, Середній - на терасі, це на 6 м. нижче, і Нижній замок - ще на 10 м. нижче.



Чому ж замок називають «Паланок»? Ще у 16 столітті навколо Замкової гори був викопаний рів, укріплений дубовими частоколами - паланкою. От звідси і назва))



Легенда.
   У дворі Верхнього замка стоїть колодязь. Його глибина 85 метрів, а діаметр 2, 5 метрів. Побудували колодязь за часів правління Федіра Корятовича. Про створення колодязя існує багато легенд. За однією з них колодязь копали декілька років, а до води все ніяк не могли дістатися. Одного вечора Корятович схилившись над колодязем, довго сидів і думав, аж поки не посутеніло, і промовив він в голос: «Все віддав би, аби в колодязі з’явилася вода.». Тільки-но він промовив ці слова, як із колодязя до нього виплигнув… ну звісно чорт, який пообіцяв виконати його бажання за мішок із золотими монетами. Князь погодився, і раптом в колодязі почала підніматися вода, всі робочі і мешканці почали святкувати, один лише Корятович сумував, бо не знав, як йому розплатитися, скарбниця була порожньою. Тут до нього підійшов один із його підданих, і сказав що чув його розмову із нечистим, і знає як вирішити цю проблему. Підданий зауважив, що біс не сказав про розміри мішечка і про кількість монет… Коли прийшов час віддавати борг, прийшов князь до колодязя, де вже його чекав нечистий. Корятович, діставши із кишені маленький тряпчаний мішечок запитав «Це мішок?», на що чорт відповів йому «Так!», князь розкрив мішечок в якому лежало декілька золотих монет і знову запитав «Це ж золоті монети?», нечистий знову відповів «Так!», на що той відповів «От ми з тобою і розрахувалися, тримай мішок із золотом.»… Чорт схопив мішок, страшенно розізлився і із свистом стрибнув до колодязя, князь виконав умову договору. От така от легенда.



Також багато переказів йдеться по те, що на дні колодязя є підземні ходи, які ведуть і в місто, і за його межі…



Ілона Зріні



На оглядовому майданчику:


Мур замку


Вид із потяга


Зараз Паланок - це відреставрована середньовічна фортеця. В ньому функціонує: історичний музей, картинна галерея, художній салон, виставка «Дерев’яні церкви Закарпаття». Є в замку і затишні кав’ярні, які гостинно зустрічають туристів.)



Previous post Next post
Up