"А иных, де, они имали русских людей и хохлы им делали" (рос.)

Jun 12, 2012 21:00

Борис Флоря

Кто такой «хохол»?

Термин этот, получивший широкое распространение в русском языке XVIII-XIX века и обозначавший «украинца» в своем первоначальном значении был, как известно, названием одной из черт внешнего вида человека. Хохол - это клок волос, оставлявшийся на бритой голове.

Такой «хохол» запомнился русским людям прежде всего как ( Read more... )

історія

Leave a comment

Comments 8

ww35 June 13 2012, 05:09:34 UTC
Коли татаро-монгольське військо ввійшло в київські землі, то на питання - хто ти - місцева людина відповідала - син неба. По татарські - хохол. Це зв'язано з дохристиянськими віруваннями людей Київської Русі. Згадайте в "Слові о полку Ігоревім" вираз - "внуки Дажбожі". Це все рівно, якби 200 років тому назад чужоземні війська ввійшли в Російську імперію, то на питання - хто ти - 80% людей відповіли б - крестьянин. Одне слово, а за цим стоїть величезна історія християнства.

Reply

iskra75 June 13 2012, 12:10:31 UTC
ну, нехай по Русі це слово утворилося тупим калькуванням татарами самоймення руських небожителів (он аж як, хто б подумав!) і запозиченням цього дивного слова русинами назад, бо своє, мабуть, забули, а потім самі себе перестали так називати, натомість слово перейняли москалі...
але яким чином, скажіть, це слово стало загальнослов'янським (словацька, болгарська, чеська, сербська, полабська, польська - тобто зовсім неруські мови, і туди татари заходили рідко) із значенням "чуб, пучок, маківка, коса"? татарські купці навчили чи московські?

це я про то, шановний, що дурниці кажете, коли насправді все куди прозаїчніше

Reply

ww35 June 13 2012, 14:48:28 UTC
А чуб у всих цих мовах означає таке волосся, як зараз носять, чи це була ознака приналежності до певної категорії людей? Люди, які носили такий чуб не просто так зачісувались, а мали в цьому свої релігійні традиції. А дохристиянські вірування були поширені і в словаків, і в чехів. Болгарську мову взагалі згадувати не потрібно. Вона утворилася зовсім недавно (близько 1200 років назад, коли болгари прийшли в ці місця), як продукт асиміляції тюркської мови болгар і словянської мови місцевого населення на території Болгарії.

Reply

iskra75 June 13 2012, 17:52:10 UTC
я не знавець цих мов, аби відповісти достеменно, яке саме значення у них має слово "хохол" (нижче подаю вирізку зі словника Фасмера), але, гадаю, воно більш/менш збігається з його значенням у нас: пасмо волосся на голові, щось кудлате на вершечку чогось.


... )

Reply


Leave a comment

Up