ЛИСТОПАД

Nov 03, 2007 16:32




ЛИСТОПАД - назва останнього осіннього місяця не потребує особливих роз'яс­нень. Листопад замикає ворота осені... Під цю пору з дерев опадає останнє листя, ліс стає незатишним, непри­вітним, природа поволі налаштовується на зимовий спочинок.

Ще за Київської Русі останній місяць осені називався "груднем", а сучасний грудень - "студнем". За основую сучасного календаря було взято західноукраїнський поділ часу, а саме там завершальний місяць осені зберіг нинішню накличку.

В українців, як в інших слов'янських народів (у білорусів - "лістопад", поляків і чехів - "лістопат", сербів та хорватів - "студень"), останній місяць осені став називатися ЛИСТОПАДОМ, що пов'язувалося з опаданням осіннього листя . Хоча за старим юліанським календарем він за ліком був дев'ятим місяцем, а тому в народів з латиномовною транскрипцією називався "новембер", "ноябрь" (novem - дев'ять). Окрім того, в Україні існували й інші місцеві назви листопада: "братчини", "падолист", "грудкотрус", "напівзимник", "ворота зими", "листогуб", "листогубень", "листосій", "листотрус", "листоскид", "листолет"





Листопад вересню - онук, жовтню - син, а зимі-рідний брат.

Листопад білими кіньми іде.

Листопад зимі ворота відчиняє.

Листопад уриває дні, а накликає ночі.

Листопадовий день, що заячий хвіст.

Листопад не лютий - проте спитає чи одягнений, чи взутий.

природа, українське, листопад

Previous post Next post
Up