Татарська вишивка

Mar 02, 2013 20:09

У мене є одна манічка-бзік - це вишивка. Не до такої міри, може, аби на повсякдень ходити в повному національному костюмі, але маю три різні плаття з елементами української вишивки, і парочку вишиваних сорочок і навіть вишивані валянки. Так що не дивно, що поїхавши на екскурсію в ханський палац я не могла не зависнути на рушниках та предметах одягу, оздоблених вишивкою. Зробила для себе відкриття, яке свідчить про те, як тісно упродовж століть перепліталися українська й татарська культури. На предметах ужиткового мистецтва, а тим більше на вишивці, це видно дуже чітко.
Ось, наприклад, два рушники. Перший - татарський рушник з музею. Другий - Обухівський за 1000 км на північ.




Знайди 10 відмінностей, ага. А ось ще кілька схожих фото.






Наступну порцію пропоную порівнювати з вишивкою ... козацької старшини із чудової книжки (маю таку, просто круть) з такою ж назвою. Ось розворот з цієї книжки:


А ось - мої фото з Бахчисараю:





Навіть так видно схожість, але можна знайти й більш схожі варіанти. Ясно, що історично було або так, що українські бранки в неволі вишивали рушники такі, як вдома, або навпаки - татарські бранки робили те саме, або, що найімовірніше, помічена мною схожість - результат обох цих процесів.
Якщо розвивати цю тезу, то остання порція моїх фоток буде свідчити, що такі ж тісні зв'язки були у татарів і з гуцулами. Зверніть увагу на 2 і 3 рушники на 3 фотці. Якби я побачила їх безвідносно до місця зйомки - була б нізащо не повірила, що то "не наші".








Але що цікаво, що це більше нагадує гуцульські ткані килими і ліжники, ніж власне рушник. Приміром, отакий килим був у бабці над ліжком:
А отакий ліжник на ліжку у мене:
. І хоч моя бабця і не гуцулка взагалі була, а бойкиня, бойківчанка, але йдеться не про приналежність моєї бабці до тої чи іншої групи, а про схожість мотивів і форм. Зате колористика, як бачите, відрізняється. Я би сказала, що це гуцульські мотиви й наддніпрянських кольорах.
Втім, моя теза про схожість форм і мотивів через тісні контакти, а не через типологічний збіг - "гострі форми" відображають форму гір - повністю розбивається об фото оцього перуанського дядечка:
. Вряд чи він мав тісні зв'язки з гуцулами :)))

Насамкінець я закликаю не сприймати мої коментарі дуже серйозно. Я трохи гоню суто для того, аби якось оживити пост,  а втім у кожному жарті є доля жарту :))

Ой, ледь не забула. Татарський костюм!




Previous post Next post
Up