Майже всі поля на території Норвегії мають дренаж. Лише невелика частина полів без нього. Це в основному біля рік, де в землі більше піску і дощова вода легше просочується.
Дренаж займає(я так думаю) велику частину в ціні кінцевого продукту. Без нього поля перетворюються на болота і унеможливлюють вирощування сільськогосподарських культур.
В даному випадку дренаж робили на площі менше гектара(на око).
Майже всю основну роботу виконувало 3 чоловік. Двоє з яких працювало на екскаваторах і один безпосередньо вкладав труби.
Один працівник копав траншею глибиною ~ 1,2 м.
Траншеї копають паралельно з проміжком 8 метрів.
Далі на дно кладуть пластикову труб з отворами з усіх сторін. Раніше використовували глиняні труби довжиною ~ 30 см.
В верхній частині траншеї трубу закидають тирсою.
Ближче до стоку в основну трубу(більшого розміру) і на стиках, використовують щебінь.
Інший робітник засипав трубу щебенем і землею.
Довговічність такого дренажу ~ 20 ,років.
Роботи тривали в легкому темпі, з масою "брейків" і розмовами по телефону - 5 днів.
Вартість робіт, близько 100 тис крон 16,5 тис доларів. Коли воно окупиться тільки Бог знає, але без нього нічого не виростиш. Разом з цим є ще багато бюрократичних питань. Для початку таких робіт потрібно мати дозвіл від органів влади. Що для мене було досить дивним коли я про це дізнався. Людина на своїй землі має питати дозволу. Ось така демократія:)))
Враховуючи ціну таких робіт можна лише поспівчувати нашим фермерам. Їм не потрібно робити таких дорогих витрати, але вони виглядають менш конкурентноспроможними і біднішими за норвезьких.