Золотий Потік

Jul 07, 2008 12:50


Про походження назви цього тернопільського села є кілька версій. Ну як завжди.


Під час довгої ворожої облоги фортеці захисникам не вистачало води. І тоді хтось старий і мудрий сказав, що воду знайде лише юнак, який народився на Івана Купали (Купала - володар водних багатств), та який ще не цілований. Такого знайшли, він-то й знайшов водну жилу. Татари нічого не змогли вдіяти своєю облогою, пішли в інше місце за пригодами... З того часу назвали Загайпілля Золотим Потоком.



Загайпілля - під таким ім'ям Золотий Потік відомий з XIV століття. А через 200 років король Сигизмунд I подарував село одному з Потоцьких.


Потоцький швиденько домігся для села статуса міста, магдебургії, прибив до воріт родовий герб Потоцьких пілаву. І до комплекту перейменував на Золотий Потік.


Потоцькі збудували тут і замок, причому за наказом польського короля Сигизмунда III.


Опис фортеці і різні цікавинки можна знайти, само собою, в Блеки. Її ж текст цілими шматками на Вікіпедії. Скажімо про барельєф Міцкевича. Я от знайшов когось більше схожого на Карла Маркса.


Охоронна табличка на диво чесно говорить, що нині це - руїни.


Замок попри періодичні руйнування, залишався твердинею до початку XIX століття.


А в сорокових роках XIX століття його перебудували.


Особливу увагу нові господарі Ольшевські приділили підземеллям.


І на тій перебудові так підірвалися, що вимушені були продати маєток. Нові власники не мають до нього жодної цікавості, тож замок набуває свого сучасного вигляду.


Нині тут залишки якихось майстерень, а головними мешканцями є кози.


На фортечному стріху вирують пристрасті.




Взагалі молоді, щоб вона не кохалася на горищах, в Золотому Потоці приділяється неабияка увага.


За одними з останніх даних тут мешкало 2776 чоловік.


З них працездатні - 974, пенсіонери - 870, учні - 420, інваліди ВВв - 4, учасники бойових дій - 9, репресовані - 16, інваліди - 36.


Ще одна версія походження назви містечка така. Татари обложили замок, але не наважились його штурмувати. I тут знайшовся якийсь пройдисвіт, який розказав татарам про підземний хід. Всього за 100 золотих. Татари вдерлися в замок, всіх вирізали, а тоді подякували стукачу: розплавлені 100 золотих влили йому в горло. З того часу містечко назвали Золотий Потік...




Впевнено можна сказати одне: якщо тут колись і протікало якесь золото, то за століття течія вочевидь змінила русло...


Тернопілля

Previous post Next post
Up