Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [До виходу першого Кобзаря, стор. 4]
II
Розцуравшись з Сошенком, Шевченко перебрався в 5-ту лінію Васильєвського острова в дім Аренса і закватирував тут з художником Михайловим, чоловіком вельми добрим, ласкавим, благородним; одначе Тарасові він не прийшовся під мислі «...товариш з його благородний, але нема у його ні до чого поривання, ніщо не причаровує його» 180, до того ж Михайлов був людина й непосидяща, в господі майже не бував. Тарас бачився з ним тілько у Брюллова та в класі. Се трохи нудило Тараса. Віддавши натуральну платню першому почуттю волі, Тарас почув, що у його прокидується потреба товариського життя в господі. З сього боку Михайлов його не задовольняв. Його кликав перебратися на кватиру Брюллов; але ж Тарасові здавалося і не зовсім не певне, що Брюллов для його «вельми великий», та й почуття незалежності спиняло його; він тямив добре, що «на своїй кватирі йому вільніш» 181. Нарешті, він сподівався, що от-от вернеться з України Штернберг і закватирує з ним. Штернберга він знав вже з оповідань Сошенка і Брюллова і бажав хоч «кільки місяців перебути з ним вкупі»
Нарешті восени вернувся і Штернберг, і просто до Тараса на кватиру. З першого ж разу вони стали наче два брати. Другого дня по приїзді Штернберга, Тарас, вернувшись до господи, бачить, що його новий приятель спить: «він сів біля його ліжка і любовав з його дитячої тварі непорочної потім взяв олівець і папір і став малювати з його портрет Тільки що зробив усю постать, як Штернберг прокинувся, помітив Тарасову роботу, засміявся чистосердечним сміхом і мовив:
- А покажіть, що ви робили?
Подивився, похвалив малюнок і сказав:
- Нехай коли-небудь і я поквитую з вами» 182.
180 Художник ([Кобзарь. - Т III.]), с. [39] і 40.
181 Ibidem.
182 Ibidem. - С. 42.
Коментар
Нарешті восени вернувся і Штернберг... - В. І. Штернберг повернувся з України у вересні 1838 р. З кінця березня 1840 р. квартирував разом із Т. Г. Шевченком у будинку Доннерберга по 11-й лінії Васильєвського острова (її опис Шевченко дав у повісті «Прогулка с удовольствием и ие без морали», коли Штернберг повернувся з подорожі по Оренбурзькому краю. Малюнок сплячого Штернберга, виконаний Шевченком (як про те він пише в повісті «Художник»}, - невідомий, натомість збереглися малюнки Штернберга: «Замість чаю ми поголились» (20 березня 1840) та
портрет Шевченка олівцем (1840). У липні 1840 р. Штернберг вирушив до Італії на відрядження Академії мистецтв як талановитий художник, відзначений золотою медаллю.
Попередня Наступна