Дочасний та достроковий

Apr 05, 2007 18:16

 
Чи розумієте, чим слово дочасний відрізняється від достроковий?

Здається, напередодні оголошених дострокових виборів почалась якась навала поплутання. Ет, щастя дочасне, а злидні довічні.

ДОСТРОКОВИЙ, -а, -е. Який робиться, відбувається, здійснюється раніше встановленого строку.
ДОЧАСНИЙ, -а, -е. 1. Який настає раніше нормального строку, ( Read more... )

Значення, Культура мови

Leave a comment

Comments 15

alb_wiki April 6 2007, 21:19:20 UTC
Достроковий - не новотвір часом? Яка етимологія слова строк у значенні речинець? Чому немає слова доречинцевий хоча є передтерміновий?

Reply

maksymus April 7 2007, 05:22:33 UTC
Строк сходить до праслов’янського слова, похідного від *rekti «говорити, казати». Застаріле реченець також походило від ректи, але, очевидно, пізніше. В українській мові слід зважати на те, що слово рік (рокъ) мало значення «строк» аж до XV ст., коли перейшло за західнослов’янським зразком на «год, літо».

Сказати важко, чому реченець застаріло і не має потрібних похідних. Найімовірніше, через те, що суфікс -ець має значення, яке не збігалося з очікуваннями мовців. Переважно, значення осіб. Наприклад, значення професій за дією (охоронець, службовець), або назви осіб за властивістю (мудрець, старець), або від місцевості (українець, чужинець). Якщо йдеться про предмети, значення зменшувальності (гребінець). Мабуть, ця продуктивність суфікса і перекрила шлях для слова реченець.

Reply


Leave a comment

Up