f''(x)

Jan 17, 2013 00:02

Запитання скорше з історії, але все рівно задам його тут ( Read more... )

Географічні назви

Leave a comment

Comments 12

chlorian January 17 2013, 08:24:07 UTC
Дещо подібне відбулося, схоже, у Києві.


... )

Reply

maksymus January 17 2013, 12:24:24 UTC
Мало того, місцевість біля оз. Радунка (Радосинь, Родунія) називалася Рай ще за княжої доби: его же звашеть самъ Раемъ (Іпат, 1156).

Reply

atejist January 17 2013, 18:01:39 UTC
Цікаво! Виходить, озеро в різні часи мало мінімум 4 назви?!

Reply

irengloria January 18 2013, 00:31:00 UTC
І це ще не кінець. Якщо свободівці потраплять до Київради, масив переіменують на Веселковий, а озеро - на Веселе :-)

Reply


atejist January 17 2013, 18:24:19 UTC
Тепер поясню, звідки в мене таке запитання взялося. Перепрошую за "багато літер". Назву міста Полтава прийнято виводити від річки Лтава, котра нібито протікала територією міста. Коли я спробував знайти русло Лтави, то з великим подивом дізнався, що його місцезнаходження невідоме. На жодній карті мені не зустрілося річки з такою назвою. Однак існує напівофіційна версія, що Лтавою звалася річка, котра протікала Мазурівським яром (сучасна вулиця Леніна) - у 1950-их роках її загнали у труби, і з тих пір вона стала підземною. З одного боку, версія цілком логічна: де ж іще текти Лтаві (якщо вона справді текла), як не територією історичного центру?! З другого - на старих картах ця річка підписана як Полтавка. Очевидно, що ця назва походить від назви Полтава. А така трансформація (Лтава -> Полтавка посередництвом Полтави) здається мені малоймовірною, і то ще м’яко кажучи. Тому мені стало цікаво, чи існують в історії (причому насамперед українській) аналогічні приклади. Тобто фактично в моєму стартовому дописі питання має ставитися так: чи ( ... )

Reply

maksymus January 18 2013, 05:20:45 UTC
Давня назва міста на Ворсклі Лтава (Лътава) зафіксована в літописах у часи Ігоря Святославича (Іпат, 1174). А далі звичайна етимологія виводить назву на -ава, поширену в гідронімії, від балтського кореня *lŭt- зі значеннями «болото, глинистий, калюжа». (Словник, С. 83) Напрям річка - місто стандартний в назвах.

Важко щось сказати про зв’язок сучасної річки Полтавки і давньої Лтави. Можливо, безпосередній. Але деякі дослідники стверджують, Полтавка і Лтава це різні річечки. Назва Лтава зникає після монголів, а Полтава з’являється наприкінці XV ст. Перетворення Лтави в Полтаву важко пояснити фонетично, Лтава-Олтава - Волтава не виходить. Пробують Олтава - [місто] по олтаві - Полтава.

Reply

atejist January 19 2013, 05:52:50 UTC
1. Друга права притока Ворскли, котра тече по Підмонастир’ю - це Тарапунька. і ні від кого з полтавчан я не чув, щоб її називали Полтавкою. Принаймі в побуті не чув.

2. І ще одне питання мене цікавить: який саме географічний об’єкт під назвою Лтава згадується в Іпатіївському літописі? Адже це з однаковим успіхом могли бути як місто, так і річка. Перейти одну річку біля другої так само легко, як і перейти річку коло міста, якщо друга впадає в першу (чи навіть навпаки).

Reply

maksymus January 19 2013, 06:11:55 UTC
З тексту літопису не дуже зрозуміло, що означає назва: переѣха Въросколъ оу Лтавы кь Пе[ре]яславлю.

В енциклопедичному довіднику «Полтавщина» (1992) річечку називають основною назваою Полтавка (Тарапунька й Рудка - інші її назви) і додають, що «тепер вживається лише назва Тарапунька».

Reply


Leave a comment

Up