Апогей косівської подорожі - фестиваль-етноеволюція «Великдень у Космачі». Тож з
Косова їдемо до Космача.
Космач - чи не найбільше в Європі село, розкинулося на 15 км, серед мальовничо-барвистих карпатських краєвидів. Аж дух захоплює! Не дивно, що серед такої краси найбільше талановитих майстрів, які знаються на всіх народних ремеслах. Це жива традиція гуцульської культури. Крім того, славний Космач і пам’ятю про народного ватажка опришків
Олексу Довбуша (колись жила в селі його кохана, а зараз є музей і камінь Довбуша), спогадами про Космацьку самостійну республіку, яку колись тут проголосила УПА. А ще в Космачі знайдено давні святилища і жертовники, які не мають аналогів у Європі.
А з новітньої історії - Міжнародний фестиваль-етноеволюція «Великдень у Космачі»! Цього року він пройде вже втретє, 1-3 травня 2009 р.
А нам пощастило побувати на першому 2007-го. Хочете побачити-відчути справжній гуцульський колорит?
Фестиваль «Великдень у Космачі» - «гарний, як космацька писанка»
Зранку-раненько Космач убирається у гуцульські строї.
На це передусім звертаєш увагу, потрапляючи до «келії сонця» - так тлумачать лінгвісти назву Космач. Адже, якщо поглянути на село з висоти гір, то центр Космача скидається на сонячний диск, а 32 його присілки - на сонячні промені. І в космацькому вбранні, вишивці - здебільшого теплі сонячні барви.
А далі тебе просто закручує і несе бурхливий, строкато-барвистий вир вражень, голосів, посмішок, музики і дивовижної енергетики! А вона в усьому. В намисті і вишиванках,..
...гончарних, плетених і дерев’яних виробах, сувенірах на будь-який смак,..
...килимах, ліжниках і в традиційному одязі.
- Приміряти? Та будь ласка!
- Зробити ляльку? Залюбки!
- Скуштувати? На здоров’я!
Сирні коники, гуцульський бануш та бринза - їж досхочу. Хух!.. Всього годі й полічити! І над усим цим царює у найрізноманітнішій своїй формі її величність писанка!
Адже Космач особливо славиться писанкарством. Тож прислів’я «Гарна, як космацька писанка» - не даремне.
На різних конкурсах писанкарства космацькі умільці посідають перші місця. Тому на Космацькому фестивалі традиційно проводять Всесвітній з’їзд писанкарів! На нього з’жджаються писанкарі з усіх-усюд: Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, США, Канади, Бразилії, Венесуели, Австралії, Австрії. Не проти спробувати? Будь ласка, майстер-класи з писанкарства та інших народних мистецтв.
І увесь цей строкато-барвистий колорит присмачений показами українських дизайнерів та модельєрів, документальних, анімаційних та художніх фільмів, вуличними театрами, музиками і танцювально-співочими гуртами.
Та варто просто походити вуличками Космача...
...серед охайних чепурних будиночків поміж високих гір.
Дуже багато молоді, а для фотографів - тут взагалі рай! Щороку
програма фестивалю дещо змінюється, планують надати йому статус державного, але незмінне одне - дивовижна енергетика унікального села, де чи не в кожній хаті - талановитий майстер.
«Моя хатка при дорозі, моя хатка крайня...» Де переночувати?
Є бажання залишитися на кілька днів? Тоді -
«зелений туризм». У Космачі (і в сусідньому селі Прокурава, що поруч) він популярний.
Можна заночувати у наметах, а питання «фестивальної» парковки часто вирішується просто.
«Аби Кути не минути, до Космача повернути...» Як добратися?
Безпосередньо до Космача є тільки дві дороги (однією їхали в село, з Косова у бік Яблунова, іншою - з нього) - обидві бажають кращого. Переважно каміння. Їдьте, якою виходить, особливо не прогадаєте. Але це компенсує чудова, мальовнича природа довкола,..
...чисте повітря, цілюща вода з гірських струмків і гуцульська унікальна культура. Адже Космач називають «Серцем Гуцульщини». Воно б’ється високо в Карпатських горах ще з 1412 р. І це варто відчути.
Відчути, як б’ється серце Гуцульщини саме у фестивальні дні.
Залишайтесь. Поїдемо далі! Після ПРИ- до ЗАкарпаття - на долину нарцисів коло
Хуста і Синевир.
ПРИкарпаття-ЗАкарпаття
Косів і Шешори
«Долина нарцисів» коло Хуста і Синевир
Мукачеве і Кам'янець-Подільський